ارسال مطالب صفحه نخست پیوندکده همه چیز همه جا کتابخانه صدا و ویدئو سیاسی ادبیات بومی هنر داستان شعر ویژه زن

بيست و پنجمين دوره جشنواره فيلم ساندنس گشايش يافت

شامگاه پنج‌شنبه پانزدهم ژانویه (۲۶ دی) بيست و پنجمين دوره جشنواره فيلم ساندنس با سخنان رابرت ردفورد، بازيگر و فيلمساز سرشناس هاليوود و بنيانگذار اين جشنواره، در سالن ورزش‌های زمستانی پارک شهر ايالت «يوتا» آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، رابرت ردفورد در سخنرانی خود، پس از خوشامدگويی به میهمانان، با سخنانی تند از دوران رياست جمهوری جرج بوش ياد کرد.

اين ستاره ۷۲ ساله هاليوود گفت که روز سه‌شنبه، با پايان دوران حکومت جرج بوش، «فشار، نگرانی، درد، اضطراب و بيم» از صحنه ملی محو خواهد شد.

ساندنس بزرگ‌ترين جشنواره فيلم سينمای مستقل خارج از هاليوود است که ۲۵ سال پيش و به منظور پشتيبانی از هنرمندان مستقل شکل گرفت.

اين جشنواره که ابتدا با نام «جشنواره فيلم يوتا - آمريکا» در سال ۱۹۷۸ آغاز شد، با رياست رابرت ردفورد، که خود در يوتا زندگی می‌کرد، شهرت بيشتری يافت و مورد توجه قرار گرفت.

بسياری از فيلمسازان مطرح کنونی نخستين بار در جشنواره ساندنس معرفی شدند؛ از جمله کسانی چون جيم جارموش، کوئنتين تارانتينو، مارک فورستر، رابرت رودريگرز و کوين اسميت.

در جشنواره امسال ساندنس نزديک به ۱۲۰ فيلم از ۲۱ کشور جهان شرکت دارند. از ميان آنها ۸۷ فيلم برای نخستين بار به نمايش گذاشته خواهند شد و ۴۲ فيلمساز اولين فيلم خود را عرضه خواهند کرد.

در بيست و پنجمين دوره جشنواره فيلم ساندنس همچنين ۹۶ فيلم کوتاه به نمايش درخواهد آمد که حضور اين تعداد فيلم کوتاه در اين جشنواره بی‌سابقه است.

جشنواره ساندنس شامل چهار بخش فيلم‌های «مستند» و «داستانی» آمريکايی و «مستند» و «داستانی» بين‌المللی است و در هر بخش ۱۶فيلم نمايش داده می‌شود که اين ۶۴ فيلم بخش‌های مسابقه را تشکيل می‌دهند.

بخش ديگر به فيلم‌هايی با مضامين سياسی اختصاص دارد که در آن فيلم‌هايی از کشورهای ايتاليا، دانمارک، فرانسه و آمريکا ديده می‌شود.

اين دوره از جشنواره با نمايش انيميشن خميری «مری و ماکس»، ساخته آدام اليوت استراليايی، آغاز شد.

«مری و ماکس» داستان یک دختر هشت ساله استراليايی را روايت می‌کند که دوست مکاتبه‌ای يک مرد ۴۴ ساله در نيويورک می‌شود. «مری و ماکس» يک دوره ۲۰ ساله از زندگی شخصيت‌هايش را مرور می‌کند.

جفری گيلمور، دبير جشنواره ساندنس، اين فيلم را «تصويری از دوستی جهانی ميان دو آدم ناتوان جالب» توصيف کرد.

بيست و پنجمين دوره جشنواره فيلم ساندنس با نمايش مستند «روزهای زمين»، فيلمی از رابرت استون در باره فعالان عرصه محيط زيست، در روز ۲۵ ژانويه به پايان می‌رسد. 

از:

http://www.radiofarda.com/Article/2009/01/17/f1_Sundance_Festival.html

آرشیو: 1 > 2 > 3 > 4 > 5 > 6 > 7 > 8 > 9 > 10 > 11 > 12 > 13 >14 > 15 > بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر
درباره ما