تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

سياوش شاملو درگذشت


صبح امروز سياوش شاملو فرزند احمد شاملو درگذشت.
به گزارش فارس، صبح روز دوشنبه 28 ارديبهشت 1388 سياوش شاملو فرزند احمد شاملو، پس از يك دوره بيماري در بيمارستان جم تهران درگذشت.
آيدا سركيسيان همسر احمد شاملو خبر درگذشت سياوش شاملو را تأييد كرد.
ع. پاشايي نيز با تأييد خبر درگذشت سياوش شاملو ، گفت كه او مدت‌ها از بيماري سرطان پيشرفته رنج مي‌برد.
سياوش شاملو فرزند احمد شاملو و متولد 1327 بود كه چندي پيش طي مزايده‌اي اموال پدرش به او رسيد.

به نقل از ایران پرس نیوز

مصاحبه هم میهن با سیاوش شاملو، به بهانه درگذشت او در اینجا آورده می شود

در حاشیه مصاحبه سیاوش شاملو و روزنامه هم میهن در شماره ۴۰ یکشنبه دهم تیر ماه توضیحی را می طلبد که هرگونه سوء تفاهم را مرتفع نماید.3 سوال و جواب در مصاحبه مزبور به چاپ نرسیده.  این دفتر امید وار است این امر صرفا بعلت نبود فضای کافی در روزنامه صورت گرفته باشد و خدای نکرده به اعمال سلیقه  صورت نگرفته باشد مصاحبه به صورتی مغلوط چاپ شده که بعضی ار مفاهیم و معانی جملات را تغیر میدهد. بنا بر وظیفه ای که به عهده داریم مطالب چاپ نشده را ذیلا شرح میدهیم به امید اینکه نشریات شهر ما در مصاحبه ها و اینگونه مطالب دقت بیشتری مبذول دارند تا سوء تعبیری در خوانندگان ایجاد ننماید.

 

                                                                       دفتر نظارت بر اثار امد شاملو

                                                                    روابط عمومی

 

سوالهای هم میهن و جوابیه های چاپ نشده

 اقای سیاوش شاملو

 

        

۱.قطعا مخالفت شاملو با انتشار این اثر دلیل قانع کننده ای داشته است فکر میکنید که اگر شاملو زنده بود اجازه انتشار این اثر را میداد؟

 

من اعتقاد دارم که برای مطالعه افکار هر شاعر و نویسنده باید کلیه اثار او را  مورد برسی قرار داد تا بتوان به کنه اندیشه او دست یافت انتشار این کتاب هم برای شناخت اندیشه های او بود ضمن اینکه بعد از چاپ هم انفجاری صورت نگرفت به هر حال این کتاب برهه ای از زندگی یک شاعر است که بعد ها توانسته است به اوج قله های شعر دست یابد.

در چاپ این کتاب هیچ انگیزه ای برای لج بازی نبوده است . من وظیفه داشتم که اظلاعات گسترده تری را در اختیار کسانی قراردهم  که میخواهند اشعار و اندیشه های شاملو را مطالعه کنند.به نظر من تا کنون هیچ نقد جدی ای در بارهاثار این شاعر بزرگ انجام نشده است.باز هم تاکید میکنم که باز بینی کلیه اثار یک شاعر برای شناخت او لازم است.از طرفی من هیچ مخالفت مکتوبی از طرف "شاملو" برای انتشار این کتاب ندیدم کمااینکه اگر شاملو این را هم میگفت باز من وظیفه خودم میدانستم که ان را چاپ کنم. ملت "و" زیر خیمه گر گرفته شب "نیز که از کتاب های قدیمی اوست و سال ها قبل برای اولین بار چاپ شده است به زودی توسط نشر ثالث منتشر خواهد  شد . به هر حال "شاملو"هم  به این علت از انتشار اهنگهای فراموش شده رازی نبود که اشعار این کتاب بسیار رمانتیک است و شاملو در ان به پختگی لازم نریسیده بود . یعنی قله ای که بعد ها ان را فتح کرد و شعر های بعدی اش همه نشانه ای بر این مدعاست.

 

۲-قرار بود دست نوشته های شاملو نیز منتشر شود که فعلا این اتفاق نیفتاده است این موضو دلیل خاصی دارد؟

 

از دست نوشته های شاملو که فعلا خبری نیست و نمی دانم چه بر سر اهنها امده است با حساسیتی که ایدا در جمع اوری تمام جزییات و یادگارهای شاملو داشتند چطور ممکن است به گفته ایشان این دست نوشته ها را به چاپ خانه داده باشند و بعد از حروف چینی ناپدید شده باشند من در این مقوله همینجا به یاد دوست و رفیق هنرمند و دردکشیده ام که درست در این درد با هم مشترکیم "علی دهباشی" افتادم که دست رنج سالها پزوهش و جمع اوری یادگار ها و تلاشی وقفه  هنری اش را "زنی شبیه حوا" به باد داد و حتی به تنها فرزند اوهم رحم نکرد و به راستی شاید او بهتر بتواند پاسخ این سوال شمارا بدهد. اما همان طور که شاملو شاملو خواهد ماند علی دهباشی هم در ذهن این تاریخ پایدار میماند. این سوال متاثرم کرد و پاسخش روزی با قهر پروردگار عیان خواهد شد.

 

۳-گویا انتشار کارهای صوتی"شاملو" نیز مشکل دیگریست دراین خصوص نیز سازماندهی در کار داده میشود؟

 

راجع به سیدی ها و کارهای صوتی هم مساله زیا داریم. چرا که 5 سیدی و کاست توسط شرکت ماهور با همکاری ایدا بعد از فوت " شاملو " به بازار امده اند که از این مجموعه میتوان به مدایح بی صله در استانه و حدیث بی قراری ماهان ابراهیم در اتش ققنوس در باران باغ ایینه اشاره کرد که با موسیقی مرحوم حنانه به بازار عرضه شده این موسیقی ها بعد از فوت اقای حنانه در اختیار ماهور قرار گرفته است در حالی که این موسیقی برای "اواز" نوشته شده است نه صدای شاملو. به نظر میرسد که انجام این اقدامات هیچ هدف دیگر جزء کسب در امد ندارد. البته من پیشتر در مصاحبه ای که با خبرگزاری مهر داشتم بصورت مفصل پرداخته بودم و چون هم اکنون مسائل دیگری را دنبال میکنم و قبلا در وئرد این سوال شما پاسخ کاملی داده ام به خوانندگان محترم روزنامه هم میهن توصیه میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت خبر گزاری مهر مراجعه کنند که هم مطلب من هم پاسخ غیر اخلاقی پر همهمه و غیر مودبانه شرکت ماهور را ملاحضه نمایید که البته در اعلام نظر دوم نسبت به پاسخ شرکت ماهور قصد ارائه اسناد و مدارک مهم در جهت اثبات حرفهایم را داشتم که نمیدانم بنا بر چه دلیلی خبر گزاری مهر از ارائه سند بر روی سایت خودداری ورزید ما نیز این اسناد را از طریق خبر گزاری "عصر ایران" در معرض دید عموم قرار دادیم تا بر همه مشخص شود که اگر سکوت کرده ایم از روی ناچاری نیست بلکه از روی حیا و نجابت است. در هر صورت سایت رسمی دفتر نظارت بر اثار احمد شاملوبه ادرس www.bonyadeshamlou.com نیز در دسترس میباشد . ضمنا سایت شاملو به ادرس www.Shamlou.org  بعد از فوت او راه اندازی شد که بسیاری از مطالب در ایران رویت نمیشود و هرگز ارتباطی با دفتر نظارت ندارد. هم اکنون به یک سایت انتفاعی بدل شده است و ان هم دستاویزی برای کسب در امد و سوء استفاده از نام یک شاعر بزرگ است. افرادی چون پاشایی سرکیسیان و ... بعد از این باید پاسخگوی کارهایی باشند که انجام شده.

همچنین نشر ابتکارنو میبایستی که ۱۶ مستر از مستر های شاملو را که شعر خوانی کرده است به ما بر گرداند و من بار دیگر استدعا میکنم که این موضوع به صورت کدخدا منشانه حل شود و به خانواده اش پس داده شود.  من هیچ علاقه ای به رفتن دادگاه و پشت میز غاضی ایستادن ندارم. مارا مجبور نکنند چنین اقداماتی انجام دهیم. نوار های کاشفان فروتن شوکران ۱ ترجمه شعر های لورکا و لنگستون هیوز  سیاه همچون اعماق افریقای خودم چیدن سپیده دم سکوت سرشار از نا گفته هاست خروس زری پیرهن پری قبلا توسط نشر ابتکار چاپ شده بود و بعد از فوت مرحوم "امیر زال زاده" مستر یا ریل مادر این نوارها به دست "اذیتا ناصر اذری" میرسد که ایشان چون نفعشان از طریقی دیگر است که منشا ان همین اثار صوتی میباشد به سفارش ایدا از بستن قرار داد امتناع کرده و از چاپ کتاب ها استفاده غیر قانونی کرده اند

             

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما