تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

کناره گیری شجریان از پروژه باغ هنر بم

محمد رضا شجریان

محمدرضا شجریان، خواننده صاحب نام ایرانی، کناره گیری خود را از اجرای پروژه باغ هنر بم اعلام کرد.

در نامه ای که محمدرضا شجریان خطاب به یعقوب دریجانی، رییس شورای اسلامی شهر بم نوشته، با اشاره به فعالیت های انجام شده برای تامین منابع مالی لازم به منظور اجرای پروژه باغ هنر بم، آمده است: " ما در نظر داشتیم در آن خطه از سرزمین ایران عزیز، کاری فرهنگی و اجتماعی انجام دهیم و ساختمان و کالبد، تنها زمینه و بهانه ای بود، اما نگاه سرد اداری کالبد را اصل گرفت ..."

آقای شجریان افزوده است: " ماه ها است که توان ما به جای پیشبرد پروژه، به رفع حاشیه ها و مشکلات برخاسته از آن معطوف شده است. من دیگر توان مقابله با این همه موانع و دشواری های ناروای ایجاد شده را ندارم ... و از آنجایی که ابتدا با شورای محترم شهر بم طرف بودیم، اکنون نیز رسما این پروژه را به همان شورا تحویل می دهیم."

محمد رضا شجریان در گفت و گو با بی بی سی فارسی اعلام کرد که در ۵ سال گذشته و از زمان آغاز اجرای پروژه باغ هنر در بم، بارها از مردم کمک خواسته شده است.

آقای شجریان "با وجود تمام مشکلات، بیش از یک میلیارد تومان کمک مردم برای اجرای این پروژه فراهم شد و توانستیم تا کنون عملیات خاکبرداری و احداث فوندانسیون ضدزلزله و برخی فعالیت های دیگر را پیش ببریم."

به گفته آقای شجریان، ترغیب مجریان پروژه باغ هنر بم به دریافت کمک از دولت، سبب شد درخواستی برای دریافت کمک احتمالی ارائه شود که در نهایت سبب شد در اواخر سال ۱۳۸۶ حدود ۶۰۰ میلیون تومان برای این پروژه در نظر گرفته شود، ولی روند پرداخت این کمک مالی به گونه ای بود که ابتدا به استانداری کرمان فرستاده شد.

بعد با وجود معرفی پیمانکار پروژه برای دریافت منابع مالی، در اواخر تیر سال ۱۳۸۷ مشخص شد که مسولان در استانداری، بدون هماهنگی با مجریان پروژه، پیمانکار دیگری را انتخاب کرده اند که مجریان آن، به زور و بدون اطلاع مسولان اصلی پروژه، وارد محوطه باغ هنر شده و فعالیت های خود را بدون در نظر گرفتن طراحی های اولیه، آغاز کرده اند.

آقای شجریان یادآور می شود که کمک بخش دولتی برای اجرای فاز نخست پروژه باغ هنر بم، یعنی پایان عملیات ساخت مدرسه و هنرستان در نظر گرفته شده بود تا این بخش ها زودتر به بهره برداری برسد، ولی با تغییرات کنونی و تاخیری که ممکن است در روند کار ایجاد شود، مشخص نیست که چه وضعیتی پیش خواهد آمد.

او تاکید می کند که مجریان پروژه باغ هنر بم به دنبال کاری فرهنگی برای ساکنان بم بودند و علاقه ای به ساختمان سازی ندارند. بلکه می خواستند کاری فرهنگی و مردمی انجام دهند، ولی به نظر می رسد صداقت لازم در روند تخصیص کمک های دولتی وجود نداشته است و الان کسانی که وارد پروژه شده اند، اصرار دارند به هر شکل ممکن، نشان دهند که پول در نظر گرفته شده برای این پروژه در حال هزینه شدن است.

محمدرضا شجریان در توضیح نقش کنونی خود در پروژه باغ هنر بم می گوید: "می خواهیم مشخص شود که تا به حال در اجرای این پروژه چکار کرده ایم و گزارش روشن و شفافی به مردم و کسانی که برای اجرای پروژه کمک کرده اند، ارائه دهیم، چون پیمانکار جدید ممکن است بخشی از کار ما را به حساب خود بگذارد."

پروژه باغ هنر بم در جنوب غربی شهر بم اجرا می شود. باغ هنر ۷ هزار مترمربع زیربنا دارد سازه هایی مانند مدرسه موسیقی، گالری ها، کتابخانه هنری، واحدهای تجاری و فرهنگی و سالن اجتماعات را شامل می شود.

به گفته مجریان پروژه باغ هنر بم، سعی شده است در طراحی ، از مفاهیم معماری اصیل و بومی ایرانی با تاکید بر ملاحظات اقلیمی و منطقه ای استفاده شود. اجرای این پروژه پس از زلزله شهر بم در سال ۱۳۸۲ آغاز و ایجاد فضایی فرهنگی و هنری در بم در کنار تقویت و ایجاد روحیه ای تازه در بین ساکنان بم، هدف اصلی اجرای آن اعلام شده است.

برگرفته از :http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/05/090529_ra_shajarian_bam.shtml

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما