هنر و ادبیات پرس لیت

www.perslit.com

تماس با ما و ارسال مطلب
بازگشت به صفحه نخست

بررسی فیلمهای منیژه حکمت در لندن

مریم افشنگ

بی بی سی فارسی

منیژه حکمت در استودیوی رادیو بی بی سی

منیژه حکمت کارگردان ایرانی،از چهارم تا ششم مارس برای شرکت در برنامه ای به نام "جنسیت، ملیت و روایت"، در دانشگاه یو سی ال در لندن بود.

"زندان زنان" و" سه زن" از فیلم های بلند و داستانی او، "زنان از خانه بیرون می آیند" و "من، اتاقم و دوستانم" دو مستند این کارگردان در کنار فیلم هایی چون "باشو غریبه کوچک" ساخته بهرام بیضایی، "بانوی اردیبهشت" اثر رخشان بنی اعتماد، "نیمه پنهان" تهمینه میلانی و "ده" عباس کیارستمی به نمایش در آمد.

خانم حکمت که تمامی آثارش در این برنامه به نمایش درآمد، بعد از نمایش هر فیلمش یک جلسه پرسش و پاسخ در همین دانشگاه داشت.

دانشجویان این دانشگاه، علاقه مندان به سینمای ایران و همچنین تعدادی از ایرانیان مقیم لندن از تماشاگران فیلم های منیژه حکمت بودند.

سعید طلاجوی، استاد ادبیات دانشگاه یو سی ال، با همکاری این دانشگاه و بنیاد میراث ایران این برنامه را ترتیب داده بود. آقای طلاجوی هدف از این برنامه را راه اندازی بحثی درباره ملت، جنسیت و روند تعریفی که انسان از خودش دارد بیان می کند.

او می گوید:"هدف از نمایش این سری از فیلم ها این بود که بازتاب تغییر هویت ایرانی را طی این سی سال، آن طور که در سینما نشان داده شده، به صحنه بیاوریم. به همین خاطر من شروع به انتخاب یک سری فیلم کردم و در روند این انتخاب به دو سه فیلمی رسیدم که برایم بسیار جالب بودند. یکی فیلم "زندان زنان" بود و دیگری "سه زن". من فکر می کنم فیلم های خانم حکمت بهترین نماد این روند در سینمای ایران بوده است. حداقل جزو بهترین ها بوده اند."

آقای طلاجوی در ادامه می افزاید:" من معتقدم ما باید کاری کنیم که از هر جامعه ای صداهای بیشتری به گوش برسد که هم برای دولت های ما و هم برای مردم خوب است چرا که باعث می شود تبادل فرهنگی و ذهنی بیشتر صورت بگیرد که بیشتر بتوانیم همدیگر را بفهمیم. من فکر می کنم هر جامعه ای این مساله را نیاز دارد."

پگاه آهنگرانی در سه زن

این استاد دانشگاه یو سی ال بهترین فیلم در بحث هویت را "باشو غریبه کوچک" بهرام بیضایی می داند و می گوید: "به خاطر اینکه این فیلم در سال 1985 یعنی در سالهای 1364 یا 1365 ما ساخته شد و اولین فیلم بعد از انقلاب بود که زن در آن نقش محوری داشت و در نمای نزدیک نشان داده می شد. ما در این فیلم به تدریج روند مهاجرت و پذیرفته شدن یک پسر بچه در خانواده ای را می دیدیم و زن خانواده خود را طوری نشان می داد که مردم در نهایت این بچه را می پذیرند و شوهرش هم بعدا می پذیرد. پس این فیلم بحثی درباره ملیت، مهاجرت و پذیرش انسان در یک جامعه متفاوت است."

یکی از دلایل مرور بر آثار منیژه حکمت در این برنامه تمرکز او در فیلم هایش روی هویت زن ایرانی بوده است.

منیژه حکمت درباره هویت زن ایرانی می گوید:" زن ایرانی از خانه بیرون آمده و دارد کارش را انجام می دهد و حضور فعال در عرصه جامعه دارد. با تمام بایدها و نبایدهایی که برایش رقم زده اند، با تمام قوانینی که شاید اصلا در شان زن ایرانی نباشد، کارش را انجام می دهد. زن ایرانی در عرصه های مختلف اجتماعی حضور دارد و فعالیت اش را انجام می دهد و روز به روز حضورش پررنگ تر می شود. مطالباتش را می خواهد و آنها را در نهایت به دست می آورد. هر چند قوانین و ابزارهایی که گاهی اوقات غیر انسانی هستند سد راهش قرار دارند. ولی چاره ای ندارد و باید حق اش را بگیرد و دارد می گیرد."

برنامه "جنسیت، ملیت و هویت" در ششم ماه مارس با نمایش فیلم "سه زن"آخرین اثر منیژه حکمت به کار خود پایان

 

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2009/03/090307_ag_ma_hekmat.shtml

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما
توجه: بازانتشار مطالب با پیوند آن و نام بردن نشانی مجاز است و برای موارد اختصاصی مشروط به گرفتن اجازه کتبی از سر دبیر می باشد