تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
ناهیدشید ۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۵ مارس ۲۰۱۶

جی کی رولینگ نامه‌های رد رمانش را منتشر کرد

جی کی رولینگ دو نامه از دو ناشر را منتشر کرده‌ است که در آنها این ناشران پیشنهاد انتشار اولین رمان خانم رولینگ با نام مستعار رابرت گالبرایت را رد کرده بودند.

این نامه‌ها مربوط به زمانی است که این نویسنده بریتانیایی برای رمان "آوای فاخته" که با نام مستعار رابرت گالبرایت نوشته بود در پی یافتن ناشر بود. این رمان سرانجام در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.

خانم رولینگ نامه‌های رد اثرش را در توییتر منتشر کرده و گفته است که این کار را می کند تا نویسندگان بلندپرواز در کارشان تشویق شوند.

در یکی از نامه‌ها، انتشاراتی کانستبل اند رابینسون خطاب به او نوشته است که ممکن نیست این رمان با توفیق در بازار روبه رو شود.

در این نامه، مودبانه به گالبرایت پیشنهاد شده بود که با مراجعه به یک کتابفروشی یا گاهنامه‌های مخصوص نویسندگان، اطلاعات بیشتری درباره ناشرانی که ژانر داستانی مورد نظر او را منتشر می‌کنند کسب کند.

در این نامه افزوده شده بود که ممکن است شرکت در یک جمع نویسندگان یا یک دوره آموزشی نویسندگی به گالبرایت کمک کند که در خصوص اولین رمان جنایی‌اش نقدهای سازنده‌ای دریافت کند.

نامه دوم از سوی انتشاراتی کرم دو لا کرایم، صرفا توضیح می‌دهد که این انتشارات بخشی از بنگاه نشر سورن هاون شده است و آنها در حال حاضر نمی‌توانند پیشنهادهای تازه را بپذیرند.

جی کی رولینگ که بیش از هفت میلیون فالوئر در توییتر دارد، این نامه‌ها را در پاسخ به درخواست یکی از علاقمندانش برای انتشار عکسی از نامه های ردشدن اثرش منتشر کرده است.

او توضیح داده است: "نامه‌های مربوط به کتاب هری پاتر حالا دیگر در یک جعبه در اتاق زیرشیروانی است ولی می‌توانم نامه‌های مربوط رابرت گالبرایت را نشانتان بدهم."

نویسنده هری پاتر امضای پای نامه‌ها را پاک کرده است چون گفته است که آنها را جهت تشویق، و نه انتقام، منتشر می‌کند.

او افزوده است که "تصمیم داشتم تا وقتی تک تک ناشرهای موجود اثرم را رد نکرده‌اند، تسلیم نشوم، ولی می‌ترسیدم که دقیقا همین این اتفاق بیفتد."

جوان هریس، نویسنده بریتانیایی، هم به این بحث در توییتر پیوست و به شوخی نوشت که برای رمانش، "شکلات" که در سال ۱۹۹۹ نوشته بود، آن قدر نامه ردشده از سوی ناشران دریافت کرده بود که از آنها مجسمه ساخته بود.

"شکلات" پس از انتشار با اقبال بسیار خوبی روبه رو شد و در اقتباس سینمایی از آن هنرپیشه هایی از جمله ژولیت بینوش، جانی دپ و جودی دنچ بازی کردند.

"آوای فاخته" را سرانجام اسفیربوکس، که زیر مجموعه لیتل، براون اند کمپانی است، چاپ کرد.

این رمان تا پیش از اینکه روزنامه ساندی تایمز فاش کند نویسنده‌اش جی کی رولینگ است، تنها ۱۵۰۰ نسخه فروخته بود.

رمان دوم رولینگ برای بزرگسالان، با عنوان "خلاء موقت" در سال ۲۰۱۲ با نام واقعی او منتشر شد.

تاکنون از مجموعه رمان های هری پاتر بیش از ۴۰۰ میلیون نسخه در جهان به فروش رفته و هشت اقتباس سینمایی از این مجموعه ساخته شده است.رولینگ نخستین زن رمان نویس میلیاردر جهان لقب گرفته است. >http://www.bbc.com/persian/arts/2016/03/160325_l41_book_rowling_rejection_letters

2

نامه‌های رد تقاضای چاپ رمان‌های جنایی خالق هری پاتر منتشر شد

خالق هری پاتر جواب‌های منفی ناشرانی که از چاپ آثار او امتناع کردند، در حساب توئیتری خود منتشر ساخت. رولینگ پس از آن که به شهرت جهانی رسیده بود، از این بنگاه‌های نشر خواسته بود رمان‌های جنایی او را به چاپ برسانند.

جوآن رولینگ، نویسنده‌ی ۵۱ ساله‌ی مجموعه داستان‌های هری پاتر که تا کنون ۴۰۰ میلیون نسخه از آن‌ها در سراسر جهان به فروش رفته، پاسخ‌های منفی ناشرانش را به درخواست‌های او برای چاپ رمان‌های جنایی‌اش منتشر کرد. بنا به گزارش گاردین، انتشاراتی "کانستابل و رابینسون"، از جمله‌ی این ناشران بوده است.

جوآن رولینگ، با نام مستعار "رابرت گالبرث"، نخستین رمان جنایی خود را برای این بنگاه فرستاده بود. مسئولان نشر "کانستابل و رابینسون"، در جواب منفی خود به او نوشته بودند: «با کمال تاسف به این نتیجه رسیدیم که انتشار رمان شما در شرکت نشر ما با موفقیت مالی همراه نخواهد بود.» این ناشر، پیش از چاپ هری پاتر در انتشارات بلومزبری، تقاضای رولینگ را برای چاپ مجموعه ‌داستان‌های پاتر هم رد کرده بود.

امضای مسئولان نشر "کانستابل و رابینسون" در نسخه‌ی منتشره در گاردین پاک شده است. نویسنده‌ی داستان‌های هری پاتر، در باره‌ی دلیل انتشار جواب رد این بنگاه در توئیتر خود می‌گوید: «می‌خواستم با این کار نویسندگان تازه‌کار را تشویق کنم که به نوشتن ادامه دهند و از آن‌ها بخواهم، به فکر انتقام گرفتن نیفتند.»

پیشتر یکی از طرفداران رولینگ از او خواسته بود، نامه‌های رد ناشرانی که از انتشار کتاب‌های هری پاتر خودداری کردند منتشر کند. جوآن که دوستانش او را "جو" صدا می‌‌کنند در پاسخ او نوشته بود: «جواب‌های رد نسخه‌های هری پاتر را در جعبه‌ای در یکی از اتاق‌های زیرشیروانی‌ام گذاشته‌ام. ولی یکی از جواب‌های منفی کتاب‌های "رابرت گالبرث" را برایت منتشر می‌کنم.»

نام‌های مستعار آفریننده پاتر

رولینگ تا کنون یک سه‌گانه‌ی جنایی با نام مستعار خود به چاپ رسانده است. این رمان ماجراهای یک کارآگاه خصوصی به نام "کارمورن استرایک" را بازگو می‌کند که در پی یافتن قاتلی بی‌رحم است. آخرین کتاب این سه‌گانه با عنوان "دستاوردهای شریران" در اوایل مارس درآلمان به بازار آمد.

بنا به گزارش بی بی سی، رولینگ در حال حاضر در حال نوشتن داستانی برای کودکان است.

مجموعه داستان‌های هری پاتر که تا کنون به ۶۵ زبان منتشر شده، از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات افسانه‌ای ـ سرگرم‌کننده است که بر اساس آن فیلمی با همین عنوان نیز ساخته شده. این فیلم داستان پسر نوجوانی به نام هری پاتر است که در زمان تولدش، جادوگری به نام ولدمورت، مادر و پدر جادوگر او را به قتل رسانده است.

جوآن رولینگ، داستان‌های هری پاتر را با نام هنری "جی. کی. رولینگ " منتشر کرده است. انتشارات بلومزبری، هنگام امضای قرارداد به این دلیل که مخاطبان کتاب (بیشتر پسران جوان) ممکن است کتابی را که نویسنده آن زن باشد نخرند، از او خواست تا به جای نام واقعی خود، از دو واژه‌ی مخفف استفاده کند تا هویتش مشخص نشود. واژه‌ی "ک"، کوتاه‌شده‌ی اسم کاتلین، نام مادربزرگ پدری‌ رولینگ است. >dw

http://www.dw.com/fa-ir/a-19144208

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست