تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

بیانیه مشترک کانون نویسندگان ایران­(در تبعید)
و انجمن قلم ایران(در تبعید)
در رابطه با نمایش «انتخابات» ریاست جمهوری در ایران

 

روشنفکران و مردم آزاده!

در ایران:
- نویسندگان، روزنامه­نگاران، وبلاگ­نویسان و هنرمندان از حق آزادی بیان و قلم و اندیشه و تشکل برخوردار نیستند.

- فعالیت احزاب و سازمان­های سیاسی ممنوع است و فعالین آن تحت تعقیب، زندان، شکنجه و اعدام قرار می­گیرند.

- اقشار مختلف مردم، حق تشکیل کانون­ها، نهادها، انجمن­ها، سندیکاها و شوراهای دمکراتیک مردمی خود را ندارند.

- حق فعالیت آزادانه به رسانه­ها مستقل داده نمی­شود و حتا رسانه­های عمومی منتقد هم به طور گروهی تعطیل و نویسندگان و روزنامه­نگاران آن­ها تحت پیگرد پلیسی قرار گرفته و از کار اخراج می­گردند.

- هرگونه اعتراض و اعتصاب ممنوع است و نیروهای انتظامی - امنیتی به دستور سران حکومتی، بی­رحمانه به تجمعات بر حق زنان، کارگران، دانشجویان و مردم معترض یورش می­برند و با ضرب و شتم غیرانسانی آن­ها را متفرق و یا دستگیر و زندانی می­کنند.

- کانون نویسندگان حق فعالیت آزادانه ندارد و حتا از برگذاری مجامع عمومی آن نیز جلوگیری می­کنند و هر جایی هم هیئت دبیران جمع شوند با یورش مامورین امنیتی مواجه می­گردند.

- جواز انتشار به بسیاری از کتاب­ها داده نمی­شود و یا اگر هم داده شود سال­ها طول می­کشد. تازه پس از چاپ و انتشار کتاب­های دارای مجوز رسمی، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که آن­ها را جمع­آوری و خمیر نکنند. بسیاری از تولیدات سینمایی و هنری به بایگانی سانسور سپرده می­شوند.

- روزی نیست که حکم اعدام اجرا نشود و حتا حکومت اسلامی، اولین حکومت در جهان است که برای کودکان نیز حکم اعدام صادر می کند. برخی مواقع قربانیان را در میادین شهرها ساعت­ها روی جرثقیل­ها نگه می­دارند تا رعب و وحشت در میان مردم بیافرینند.

- قوانین اسلامی وحشیانه به نام «قصاص» وجود دارد که چشم را در مقابل چشم در می­آورند و دست و پای دزدان درمانده را می­برند.

- قانون سنگسار وجود دارد که عمدتا زن و در مواقع بسیار نادر و استثنایی مرد را نخست تا سینه در خاک دفن می­کنند و سپس با کوبیدن سنگ­های ریز به سر و کله قربانی، به شکل زجرکش او را از پا درمی­آورند.

- در قوانین ایران، آزادی کاندیدا شدن برای زنان وجود ندارد. یعنی نصف جامعه «زنان» از حق کاندیداتوری محرومند. کاندیداها را نخست شورای نگهبان از غربال خود می­گذراند و نهایت نظر «رهبر» شرط اصلی باقی ماندن کاندیداها در لیست است و سپس از میان صدها کاندیدا چند نفری از عوامل شناخته شده «سیاسی - نظامی» حکومت را در لیست باقی می­گذارند و از مردم می­خواهند به منتخبین شورای نگهبان و رهبر رای دهند. روشن است که این انتخابات نیست، بلکه انتصابات و جا به جایی مهرهای حکومتی از بالاست و از حضور مردم بر سر صندوق­های رای به عنوان سیاهی لشکر برای انحراف افکار عمومی، مورد سوء­استفاده قرار می­گیرد. به گفته علی خامنه­ای رهبر حکومت اسلامی، هر رایی که به صندوق‌ها ريخته شود، رای به کلیت نظام است. یعنی رای به ادامه سانسور و اختناق، ترور و وحشت، سرکوب و کشتار، شکنجه و اعدام و جهل و خرافات حکومت اسلامی.

- وجود و ماهيت ولايت فقيه و قدرت مطلقه رهبر مذهبی، قوانین غیرانسانی حاکم بر جامعه و سانسور و سرکوب مدوام خواست­های عادلانه و بر حق مردم، کم­ترین جایی برای انتخابات و آزادی کاندید شدن و رای دادن باقی نگذاشته است. مردم تحت ستم ایران، از وعده و وعیدهای توخالی سی ساله جناح­های داخل حکومتی که هر چهار سال یک بار برای تقسیم مجدد قدرت و حاکمیت با همدیگر رقابت و کشمکش دارند، اما به محض این که از سوی قدرت مردم احساس خطر می کنند، برای سرکوب وحشیانه اعتراضات مردم متحد می­شوند. مردم ما، از این وضعیت خسته شده­اند. آن­ها آزادی و رفاه و زندگی درخور انسان می­خواهند که حکومت اسلامی آن­ها را از مردم سلب کرده است.

در چنین شرایطی، کانون نویسندگان ایران­(در تبعید) و انجمن قلم ایران­(­در تبعید) که از گوهر آزادی بی حد و حصر بیان و قلم و اندیشه و تشکل دفاع می­کنند و همواره پشتیبان مبارزات بر حق و عادلانه جنبش­های اجتماعی آزادی­خواه هستند؛ در حال حاضر بحث شرکت در «انتخابات 22 خرداد 1388 » را بزرگ­ترین و تلخ­ترین طنز تاریخ می­دانند. سران حکومت اسلامی شعور و آگاهی اجتماعی جامعه ما را دست کم می­گیرند. در حالی که مردم جامعه ما، شایسته تحمل چنین شرایط سیاهی نیستند. برای تغییر شرایط ناگوار موجود حاکم بر جامعه­مان، عملا باید علیه کلیت حکومت اسلامی بود تا به روشنایی و دنیای بهتر دست یافت، نه با شرکت در نمایش انتصابات برای بقای آن کمک کرد.

کانون نویسندگان ایران­(در تبعید)
و انجمن قلم ایران­(در تبعید)
30 می 2009

 

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما