تماس با ما   کتابخانه ویژه برگزیده های سیاسی پیوندکده ادبیات بومی صدا و ویدئو هنر داستان شعر
به سرای انترنتی هنر و ادبیات پرس لیت خوش آمدید

صفحه ویژه آثار شهلا آقاپور

شاعر، نقاش و مجسمه ساز معاصر

برای آگاهی بیشتر از آثار شهلا آقاپور بویژه بزبان آلمانی به سایت شخصی ایشان مراجعه نمایید

سایت شخصی شهلا آقاپور

پرسش و پاسخ بنیاد میراث پاسارگاد با شهلا آقاپور
مقاله ای در زمینه باستان شناسی بنام دیوارهای ایران با فورمات پی دی اف و بزبان انگلیسی

سی سال انتظار برای چاپ کتابی از فریدون آدمیت
الیاس احمدی
روزنامه نگار
از اول هفته دو کتاب از فریدون آدمیت بر پیشخوان کتابفروشی های ایران دیده می شود که یکی از آن ها درست پس از ۳۰ سال انتظار به چاپ رسیده است.
" امیرکبیر و ایران" و "اندیشه ترقی و حکومت قانون عصر سپهسالار" دو کتابی است که پس از سال ها منتشر می شود و نام فریدون آدمیت را بر روی جلد دارد.
"امیر کبیر و ایران" که تا آغاز انقلاب اسلامی ۵ بار تجدید چاپ شده بود، در سال های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ نیز منتشر شد اما پس از آن امکان انتشار نیافت تا سال ۱۳۷۸ که با روی کار آمدن اصلاح طلبان، فضای فرهنگی اندکی بازتر شده بود، اما "اندیشه ترقی و حکومت قانون عصر سپهسالار" حتی در آن دوره نیز امکان نشر نیافت.

ادامه

گنجينه های کارگاه فيلم گلستان
پرويز جاهد
نشريه فرانسوی "سينما( Cinema ) در تازه ترين شماره خود، مطالبی را به پيشگامان سينمای مستند ايران اختصاص داده و به همراه چاپ مقاله هائی درباره فيلم های مستند، فيلمهای يک آتش ساخته ابراهيم گلستان و خانه سياه است ساخته فروغ فرخزاد که هر دو از درخشان ترين و ماندگارترين فيلم های مستند سينمای ايران و محصول کارگاه فيلم گلستان هستند، نسخه DVD اين دو فيلم را به عنوان ضميمه توزيع کرده است. انتشار DVD فيلم ها و يا CD موسيقی ها به عنوان ضميمه نشريا ت سينمائی و هنری در غرب، کاری رايج است، اما اين برای نخستين بار است که اين کار در مورد فيلم های مستند ايرانی صورت می گيرد.

ادامه

گفتگو با مهدی غبرایی مترجم کتاب 'موج ها'

رها یگانه
روزنامه نگار
کتاب هایی که مهدی غبرایی برای ترجمه انتخاب می کند، بیشتر اوقات سرنوشت عجیبی پیدا می کنند. این کتاب ها یا توسط مترجمان دیگر هم انتخاب و ترجمه می شوند یا آنقدر در ارشاد می مانند و صابون ممیزی به تنشان می خورد که خود غبرایی از خیر چاپ آنها می گذرد. کار را به جایی رسانده که اگر از مهدی غبرایی بپرسید چه کتاب هایی در دست ترجمه دارد، در کمال ادب، جواب می دهد: "اجازه دهید چیزی نگویم. ترجیح می دهم اسم و رسم کتاب همچنان پنهان بماند." اما بهانه این گفتگو با غبرایی نه خالد حسینی و کازوئو ایشی گورو که ویرجینیا وولف است. نویسنده بزرگ انگلیسی که غبرایی یکی از مهم ترین آثارش یعنی 'موج ها' را ترجمه کرده و به چاپ سپرده است . آقای غبرایی ظاهرا 'موج ها' قرار بود چند سال پیش روانه بازار شود، حتی مجوز هم گرفت ولی منتشر نشد، چرا؟

ادامه

دبیر جشنواره شعر صلح

امروز انسان و خانواده ی بشری بیش از هر پدیده ای نیازمند صلح و دوستی است. آنچه فرهنگ صلح را بین ملل دیگر قدرت می بخشد، همانا پیام و نشانه های فراموش شده ای ست که خداوند آن را به وفور دردلها و دستهای ما قرار داده، که اگر دست و دل با هم بگشاییم، کبوترانی خواهیم شد که باشاخه ای زیتون، زندگی پر از آرامشی را برای بشر به ارمغان خواهیم آورد .امروز هنرمندان در هر کشوری فارغ از تفاوتهای طبیعی و اکتسابی تلاش می کنند که راه مراوده ي هنر، اندیشه و صلح ورزیدن را هموارتر کنند.
اگر اندیشه ی مردم با فرهنگ و هنر پیوند عمیقی پیدا کند، بي شک ما شاهد جنگ ها و ویرانیهای بسیاری نخواهیم بود. زمین متعلق به همه ی موجودات امروز و فرداست. هریک از ما درکنار دیگری نقشمند یک زندگی هستیم و بايد بدانيم نیمی ازحیات فردا بر اثر بی تفاوتي ما نسبت به سرنوشت امروزمان از بین خواهد رفت. در شرايطي كه فاصله ي جنگ ها درجهان كوتاه و خشونت ناشي از آن طولاني مدت است ، انسان ناگزير صلح را به فراموشي مي سپارد. اكنون ما به ضرورت و توانمندي شعرِ صلح و قابليت اين ژانر قدرتمند پي برده ايم و آرزومندیم كه این سایت، گامی برای تحقق آرمان بشری بردارد.
ری را عباسی

نیایش نوروزی

تجليل از عزت الله انتظامی در خانه تئاتر
جواد اعرابی
کارشناس تئاتر
دوشنبه ۱۸ مهرماه در دومين جلسه پرسش و پاسخ ايرج راد مدير عامل خانه تئاتر با خبرنگاران رسانه های داخلی، عزت الله انتظامی، رئيس خانه تئاتر نيز حضور داشت.سوالات اين جلسه بيشتر به حضور عزت الله انتظامی در پاريس و تقدير يونسکو از وی اختصاص پيدا کرد.بنا بر يک رسم ۸ ساله در يونسکو خانه های فرهنگ ملل هرکدام نماينده ای را در زمينه های مختلف معرفی می کنند که اين افراد در رشته خود دارای ويژگی خاص هستند. از ايران پيش از اين از عباس کيارستمی و پری صابری تقدير به عمل آمده بود، ولی برای اولين بار در مقر يونسکو از يک چهره برگزيده تجليل به عمل می آمد.

ادامه

عطار و مارکسيسم پس از ۱۰۰ سال: کتاب در هفته گذشته

فرج سرکوهی (منتقد و روزنامه نگار)
۳  اثر منظوم عطار با تصحيح کدکنی
اسرارنامه، مصيبت نامه و الهی نامه، ۳ اثر منظوم شاعر و عارف بزرگ ايرانی، فريدالدين عطار نيشابوری، با تصحيح، تحشيه و عليقات دکتر محمدرضا شفيعيکدکنی، شاعر، اديب و پژوهشگر معتبر ايرانی در هفته گذشته منتشر شدند.خالق منطق الطير  و تذکرةالاولياء بر روند تفکر عرفان شرقی يا ايرانی نقش و تاثيری ماندگار داشت و دکتر شفيعی کدکنی که بر ادب  کلاسيک و معاصر فارسی و بر شيوه های تحقيق مدرن تسلطی کم نظير دارد، با تاليف آثاری چون صور خيال در شعر معاصر فارسی و تصحيح آثاری چون اسرارالتوحيد، کارنامه ای درخشان را در زندگی پژوهشی خود ثبت کرده است.آقای کدکنی که چند ماه پيش قلندريه در تاريخ را منتشر کرد، با انتشار اين ۳ اثر و انتشار تذکرةالاولياء در آينده، کار دشوار تصحيح آثار عطار را به پايان می برد.

ادامه

راه اندازی صفحه ویژه زنان در پرس لیت

جشنواره فرهنگی – هنری ‘چرخه افغانستان’ در اسکاتلند


ستار سعیدی
در اسکاتلند
جشنواره فرهنگی – هنری "چرخه افغانستان" (Reel Afghanistan )، از امروز پنجشنبه ۲۱ فوریه در شهر ادینبرا (ادینبورگ) پایتخت اسکاتلند آغاز شد.
در این جشنواره که به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت، حدود سی فیلم از افغانستان یا درباره افغانستان، پنج نمایشگاه عکس و صنایع دستی و چند کنسرت موسیقی افغانی برگزار می شود..

ادامه

زندگینامه و آثار گیل آوایی

گیل آوایی

 

 

روز و زمان آغاز نوروز 1387 در سراسر جهان

یادنوشته ای در گرامی داشت نورعلی خان برومند

در جامعه موسيقی سنتی ايران، انتقال شفاهی دريافته ها و تجربه ها، کارآمدترين شيوه برای حفظ حراست از ويژگی های اين موسيقی به شمار می رود. از همين روی استادان رديف شناس جا و مقامی ارجمند پيدا می کنند.استادانی که کمتر روی صحنه ظاهر می شوند، چه بسا غالبا ناشناخته باقی می مانند، ولی آموزه های شان خوانندگان و نوازندگان بسياری را می پروراند و به شهرت می رساند.پس از ميرزاعلی اکبرخان فراهانی که نخستين گرد آورنده گوشه های رديفی موسيقی سنتی به شمار می آيد، پسران او آقا حسينقلی و ميرزا عبدالله، تدوين، تنظيم و انتشار آموزه های پدر را به عهده گرفتند و شاگردان برجسته آن دو چون درويش خان و اسمعيل خان قهرمانی دامنه اين آموزش را گسترانيدند و روند انتقال شفاهی موسيقی سنتی را ادامه دادند.

ادامه

دگردیسی معکوس از محترم مومنی روحی

آنقدرگرفته و درهم بود که نمی توانستم بی تفاوت از کنارش بگذرم و حالش را نپرسم. جلو رفتم : < سلام، چرا تنها نشستی؟> " حوصله ندارم." < طوری شده ، اتفاقی افتاده؟> " اتفاق که نه، اما..." < اما چی؟ زود باش تعریف کن ببینم چی شده؛ با کسی حرفت شده؟ > " نه بابا، مگه قراره آدم با کسی حرفش بشه که به فکرفرو بره؟ " گفتم: <

ادامه

انتظار
گیل آوایی
روی تخته سنگی کنار جاده نشسته به دور های راه خیره شده است. تا چشم کار می کند، برهوتی است  با هوای دم کرده و شرجی که در فاصله ای از راه،  برق موج موج آب به چشم می آید. سرابی که وسوسه می کند تا به آن برسی.

ادامه

لحظه های شاعرانه و قرنهای افتخارآمیز

نمایشگاه هنری فرحناز جعفری، بانوی هنرمند مقیم پاریس و یکی از بنیانگذاران فدراسیون اروپرس

کانون دانشجویان ایرانی در هلند

بزرگداشت روز جهانی زن وهمبستگی با زنان
ادامه

مولانا در سوئد: دکتر جکیل و مسترهاید در مثنوی
سپیده زرین پناه
روزنامه نگار در سوئد


شعرهای مولانا جلال الدین محمد بلخی، عارف و شاعر پرآوازه ایران تاکنون دوبار به زبان سوئدی ترجمه شده است؛ نخست به ‌دست اریک هرمه‌ لین و بعد، اشک دالن.
ترجمه بخشی از شعرهای مولانا توسط اشک دالن، پژوهشگر جوان سوئدی - ایرانی در سال 2001 منتشر شده است، در حالی که از نخستین ترجمه‌ های هرمه ‌لین نزدیک هفتاد سال می ‌گذرد.
از نیمه نخست قرن بیستم به بعد، نویسندگان، شاعران و کارشناسان ادبی زیادی در سوئد به ادبیات کلاسیک ایران علاقمند شدند که از آن جمله ‌اند: اریک هرمه ‌لین، ک و ستراستین، بواوتاس، الف اسونینگ، سون ‌دل بلانک، لاسه سودربرگ، اریک بلومبری، اکه ‌لوف، ویلی شیرکلوند، ویلهلم اکه ‌لوند، کارل یوران اکروالد،

ادامه

سالنمای ایرانی 1387 بر پایه اندازه گیری گاهشمار ایرانی 3733

گزارشی از مراسم روزجهانی زن در سنندج

به مناسبت روز جهانی زن روز یک شنبه 9 مارس 2008 در سنندج درمحل خانه تشکل های غیر دولتی مراسمی توسط جامعه حمایت از زنان و کانون دفاع از حقوق کودکان بر گزار شد. در جوار این مراسم نمایشگاهی از عکس های زنان قربانی

ادامه

نامه مادر فروغ (لطفی) از طرف جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی اعدام شده دهه ۶۰ الی ۶۷ به شهناز دارابیان (درویشیان) به مناسبت ۸ مارس

ادامه

صدمین سال هشت مارس، روز جهانی زن را
به همه انسان­های برابری­طلب شادباش می­گوییم!
از بس واسه هیچ و پوچ رنج کشیدیم دیگه ذله شدیم
واسه زندگی کردن پاک آس و پاسیم؛.......ادامه

روز همبستگی با کارگران ایران در سراسر گیتی - بروکسل
منصور اسانلو و محمود صالحی را آزاد کنید!


گزارشی از انور میر ستاری 
۶ مارس ۲۰۰۸ برابر با ۱۶ اسفند ۱۳۸۶
نزدیک به دو قرن پیش زمانی که آموزگاران نخستین کارگران، به آنان درس اتحاد را می دادند و تمام حرف های خود را در چهار کلمه " کارگران جهان متحد شوید!" خلاصه می کردند، کمتر کسی به آنان باور داشت.

ادامه

نگاهی به نوشته های پشت کامیونها و ذوق رانندگان ایرانی

من ميروم............تو هم بيا
زيبا رويان بي وفايند
داداش مرگ من يواش
بوق نزن ژيان............ميخورمت
دييوونتم رواني
در قمار زندگي عاقبت ما باختيم
بسکه تکخال محبت بر زمين انداختيم
در بيابانها اگر صد سال سرگردان شوم
به از انكه در وطن محتاج نامردان شوم
ادامه

دو اثر تازه از گیل آوایی بزبان گیلکی

پای صحبت ابراهيم گلستان
سيروس علی نژاد
تاکسی که از 'هيوارد هيث' حرکت کرد فهميدم راننده هم مانند من آدرس را بلد نيست. دور بود، پرت بود، وسط جنگل بود. با خود گفتم آمده است وسط جنگل مازندران! نگران بودم که پيداش خواهم کرد يا نه؟ نگرانی ديگرم از بابت برخوردش بود. هيچ وقت با او رو در رو نشده بودم، با وجود اين سابقه خوبی هم از برخورد با او نداشت

ادامه

شراب نيشابور، ترجمه کم شناخته ای از رباعيات خيام
مهدی جامی


به ياد کريم امامی و بر اساس نگاهی به نسخه انگليسی شراب نيشابور
از زمان انتشار اولين ويرايش ترجمه ادوارد فيتزجرالد از رباعيات خيام (در 1859) وسوسه طبع آزمايی در ترجمه رباعيات همواره کسانی از دانشوران غربی را به

ادامه

تراژدی ساعدی بودن، نويسنده ای که قدر نبوغ خود را ندانست


غلامحسين ساعدی (1364 - 1314) - عکس از مريم زندی
اميرحسن چهل تن
داستان نويس
دوم آذرماه امسال بيستمين سالگرد درگذشت غلامحسين ساعدی، داستان نويس و نمايشنامه نويس ايرانی است که در سال ۱۳۶۴ در پاريس درگذشت.در ميان همه داستان نويسانی که بدنه اصلی ادبيات داستانی معاصر ما را می سازند ساعدی چهره ممتاز و کاملا ويژه ای اسندارد.

ادامه

بی

علی اشرف درويشيان
عيد، آهسته آهسته مي‌آمد. با صداي گنجشک‌هاي روي ديوارها مي‌آمد. مي‌آمد و مي‌نشست گوشة اتاق دلگير ما..... ادامه

گفتگو با نجف دريابندری
سيروس علی نژاد

نجف دريابندری مترجمی است که حضورش در طول چهل پنجاه سال اخير، يعنی از زمان انتشار کتاب "وداع با اسلحه" در سال ۱۳۳۳ (1954 ميلادی) تا کنون، همواره احساس شده و آثار پديد آمده از سوی او زبان فارسی را پربارتر کرده است. هرچند بيشتر به عنوان مترجم شهرت دارد اما وی دارای هنرهای متعددی است و گستره کارش، از ادبيات تا فلسفه را در بر می گيرد و گهگاه گوشه چشمی..

ادامه

گفتگو با مینا آذریان، بازیگر ایرانی؛ "می‌خواستم خودم باشم"
سپیده زرین پناه
روزنامه نگار در سوئد


مینا آذریان، بازیگر ۴۸ ساله ایرانی، بیش از دو دهه است که در سوئد زندگی می‌کند. او نخستین بازیگر زن ایرانی است که در سال‌های پس از انقلاب، در سوئد شروع به فعالیت کرده است.آذریان در ایران در چند نمایشنامه بازی کرده بوده که می توان به "جادوگران شهر سیل" (نوشته آرتور میلر- دکتر محمد کوثر)، "همشهری"(مهدی هاشمی) "آهو"(بهرام بیضایی) و دو نمایش "ترس و نکبت رایش سوم (نوشته برتولت برشت) و "خرده بورژوا" (نوشته ماکسیم گورکی) اشاره کرد

ادامه

تو اگر خواب بودی / حرفی نبود
تو بیداری جهان را / خواب می بینی

نخستین فستیوال بین المللی شعر صلح ( در تالار ناصری خانه ی هنرمندان ) با خیرمقدم و شعری از سیمین بهبهانی توسط مجری برنامه گشایش یافت . این فستیوال به همت خانم ری را عباسی  شاعر و نویسنده , بدون هیچ گونه حمایتی و

ادامه

بیانیه دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب دانشگاه های
سراسر ایران پیرامون ۸ مارس روز جهانی زن

به صدمین سالگرد روز جهانی زن در ٨ مارس ٢٠٠٨ نزدیک شده ایم و امسال در شرایطی به استقبال این روز می رویم که سرمایه داری سرکوبگر مذهبی، ده ها تن از عزیزترین رفقای ما، دختران و پسرانی که همراه یکدیگر علیه هرگونه آپارتاید طبقاتی، جنسی، قومی و...مبارزه می کردند را، در آستانه روز دانشجو در ١٣ آذرماه دستگیر و روانه زندان های مخوف خود نموده است

ادامه

هفت هشت میلیون تومان پول نقد

اسماعیل زرعی
- هف هش مليون تمن مگه كم پوليه ؟ به عمر ِ بابام اينقده پول نديدم .... اصلاً از كجا معلوم بتونم دُرُس  حسابي بشمارش ؟ ... اوووه . چه چيزايي كه نمي شه باهاش

ادامه

برگزاری مراسم روز جهانی زن در تورنتو

تصنیف گیلان

گیل آوایی


آی گیلان جان گیلان جان
آی گیلان گیلان جان
آی گیلان گیلان
سبزه تاجه  ایران
تی چایی باغان
تی جنگل
تی رودخان

ادامه

نگاهی به فعالیتهای مطبوعاتی و انتشاراتی آذربایجانیها1 در مهاجرت (2007-1978)
س. حانملویاطلاع ایرانیان از تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اروپائیان و انتقال این آگاهیها به داخل کشور اساساً از طریق دو کشور بزرگ دنیای آنروز یعنی امپراطوریهای عثمانی و تزاری و توسط بازرگانان و مهاجرین ایرانی که در این دو کشور کار و زندگی می کردند......

ادامه

پیام سردبیر

بهاری دیگر فرا می رسد. نوروزی دیگر در راه است. در تب و تاب هزار حادثه و دست و پا زدن در چنبره هزار فریب و تزویر ، در انبوه دهشتناک اندوه و تهیدستی و بی خانمانی، بهار دیگری فرا می رسد و پا بپای روند تکاملی و پیش رونده زندگی که منتظر هیچ کس وهیچ ایده و هیچ دین و باوری نمی ماند، می رویم که بنوعی آیین کهن خویش را ارج نهیم و بر سیاهی دلگیر این سالها نوری از امید بتابانیم

ادامه

کارنمای زنان کارای شمال
در اين بخش تلاش می کنيم به معرفی برخی چهره های زنان تلاشگر شمالی در عرصه های هنری, ادبی, سياسی و اجتماعی بپردازيم
http://www.shomaliha.com/zanan/index.html

الا ای آیت الله گشته رهبر
گون اوغلی
الا ای آیت الله گشته رهبر                          بسر عمامه داری چون سر خر
( الا ای آیت الله گشته ای شیر       بسر عمامه داری چون سر ِ ......)
آلا ای مظهره جهل و خرافات                    الا ای ..... به ریش و پشم تو باد
الا ای مظهرِ رنگ و ریایی                      که در چاپیدن مردم خدایی
الا ای روی تو برده زرو سنگ                  زقزوین سنگِ پا همچون خرِ لنگ
الا ای مفت خور در حوضه هایت               دهی درس خرافات از خدایت
همه دانند تو چه بی چشم و رویی                ز بی رحمی چقدر درنده خویی
الا ای آیت الله با توام من                          که تا فرق سرت را ......ه ام من

ادامه

گزارشی از برنامه فدراسیون فرهنگی اروپرس،
برای گرامی داشت یاد خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان
بروکسل - ۲۷ بهمن ۱۳۸۶

این برنامه با شرکت آقایان ناصر زراعتی، سازنده فیلم معروف « زیر خاک خانه پدری»، برنده جایزه فستیوال نیویورک و آقای گیل آوایی، شاعر و نویسنده، عضو کانون نویسندگان و انجمن قلم ایران در تبعید، در دانشگاه آزاد بروکسل با حضور ایرانیان ساکن بلژیک برگزار شد.

ادامه

صدور حکم قطعی یک سال زندان به جرم نوشتن رمان

کیانوش فرید
دادگاه تجديد نظر استان کهکيلويه و بوير احمد در اقدامی که بی سابقه خوانده شده، يعقوب يادعلی نويسنده رمان آداب بی قراری را به يک سال زندان محکوم کرد.به گفته محمد صالح نيکبخت، وکيل مدافع يعقوب يادعلی، دادگاه تجديد نظر روز شنبه گذشته به طور غيابی و بدون حضور وی و موکلش، حکم قبلی

ادامه

حدیث نامکرر ترجمه های مکرر
پرتو پروین
انتشار ترجمه تازه ای از افسانه های کهن هزار و یکشب از جمله رویدادهای اخیر بازار کتاب و نشر در ایران بود. هزار و یکشب که اصل آن به زبان عربی نوشته شده و امروز اثری کلاسیک محسوب می شود، اولین بار در سال 1261 هجری با

ادامه

بهاران خجسته باد

فدراسیون اروپرس فرارسیدن بهار و نوروز کهن را در بروکسل جشن می گیرد

ادامه

 

 

جایگاه تثبیت شده زنان ایرانی در ادبیات داستانی معاصر
ندا سانیچ
زنان نویسنده، در طول چند دهه، توانسته‌اند موقعیت خود را در عرصه ادبیات ایران، به جایگاه تثبیت‌شده‌ای برسانند.در دهه چهل شمسی که دوران شکوفایی ادبیات ایران به شمار می‌رود، فقط ۲۵ نویسنده زن فعال بودند.در آن سال‌ها، به ازای هر زن، پنج نویسنده مرد داستان می‌نوشت

ادامه

گشتی در بازار کتاب ایران
الیاس احمدی
روزنامه نگار

دربازار کتاب ایران، این روزها کماکان کارهای داستانی بیشتر می فروشند، اما گاه به گاه کتاب های مهم فلسفی یا دیگر حوزه های علوم انسانی نیز به فهرست پرفروش ها راه می یابند. یکی از کتاب هایی که اخیرا به این فهرست راه پیدا کرده، ترجمه "هستی و زمان" مارتین هایدگر است.

ادامه

بیانیه کانون نویسندگان ایران (در تبعید)
درباره نمایش «انتخابات» حکومت اسلامی ایران
حکومت اسلامی، بار دیگر هم­چون سال­های تاکنونی، خیمه شب بازی معروف به انتخابات­اش را راه انداخته است. هدف حکومت اسلامی، نه اهمیت دادن به آرا مردم و نه احترام گذاشتن به حقوق آنان است، بلکه این حکومت، فقط و فقط بدنبال کسب مشروعیت سیاسی - حقوقی خویش در انظار عمومی و بین­المللی است.
ادامه

عارف جانِ شيفته ي آزادي و انقلاب مشروطيت

از یاور استوار

در ميان انبوه رخدادها در ماهِ بهمن، مرگ دردناكِ عارفِ قزويني در   بهمن ماه 1312 نيز هست.عارف بدون شك از چهره های ماندگار و جاودانی انقلاب مشروطه است.

ادامه

به بهانه ی روز جهانی زبان مادری

گورشه تی نیگایمه

گیل آوایی

هاچین ترا لیسکا نوکون تئ واستئ من بلایمه …..غریبه جا فارس مرا کئ گورشه تئ نیگایمه
بیا مئ امرا قارنوکون آ روزیگاره سخته مئن …..کئ بئ تولاب واکفته یم تئ عشقه موبتلایمه
چره مئ دادا نیشتاوئ عالمه گوشا کرا گود …..دانئ تئ دیل دباخته یم تئ واستئ گیل آوایمه

ادامه

دختر بخارا: یادی از گلچهره سليمانی، شاعر کودکان
گلرخسار صفی
شاعر تاجیک
اول ژانويه سال روان گلچهره سليمانی (1928- 2003)، شاعر سرشناس کودکان در تاجیکستان 80 ساله شد. دوستان و فرزندان و خوانندگان شعر شاعر در اتحاديه نویسندگان تاجيکستان گردهم آمده و اين روز را جشن گرفتند.

ادامه

نسيم خاكسار

مفلسان

مفلسانيم و هوای می  و مطرب داریم «حافظ»
ياسـين به ظفر گفت: "مو خواهر مو می شناسم. زيـاد زور بی خود نـزن ! " و انگار عـادی ترين حرف را زده باشد، حرفی آنقدر معمولی که فکر نمی‌کرد پس از آن بايد به چشمـها و يا صورت هنوز متعجب ظفر نگاه  کند، چـند گامی تند‌تر پا برداشت و به ميله‌ي افقی و سربی رنگ دروازه ميدان فوتبال آويزان شد.

ادامه

برنامه ادبی و هنری در برلین با پرفورمانس و شعر خوانی شهلا آقاپور در برلین

پنج مترجم در چین مثنوی معنوی مولانا جلال ‌الدین محمد بلخی را ترجمه و منتشر کرده ‌اند.


خانم مو هونگ یان (Mu Hong Yan ) دفترهای اول و دوم و ششم آقای یوآن ون کیو (Yuan Wen Qi ) دفتر سوم، خانم وانگ یی دان (Wang Yi Dan ) و آقای سونگ پی فانگ (Song Pi Fang ) با هم دفتر چهارم و آقای زانگ هویی (Zhang Hui ) دفتر پنجم را ترجمه کرده ‌اند.
ادامه

هنر و ادبیات پرس لیت ضمن تقدیم بهترین اروزها، هشتادمین زادروز شاعرگرانمایه میهنمان را گرامی می دارد.

< هوای یار > مجموعه ای از سروده های گیل آوایی

برای خرید یا سفارش همینجا کلیک نمایید

گفتگوی رها یگانه با آیدین آغداشلو در باره فروغ فرخزاد

زندگی فروغ فقط غم انگیز نبود. مالامال بود از لحظه های نشاط، جستجو، کنجکاوی و به دست آوردن امتیاز و امکاناتی که او را شاد می کرد، مثل امکان فیلم ساختن یا آدمهایی که کشف می کرد و دوست

ادامه

گفت و گو با منیرو روانی پور؛ 'نویسنده دروغ واقعی می‌گوید'
الیاس احمدی
روزنامه نگار

منیرو روانی پور از جمله زنان نویسنده ای بود که در دهه شصت شمسی در فضای مردانه ادبیات داستانی ایران درخشید و آثاری با حس و حال بومی و غریب نوشت که با استقبال مخاطبان روبه رو شد.

منیرو جدا از نوشتن، در زمینه آموزش داستان نیز نقشی موثر ایفا کرده و برخی از نویسندگان زن که در دهه ۷۰ و ۸۰ درخشیدند، از کارگاه داستان نویسی او بیرون آمده اند.
ادامه

الا  یا ساکن لبنان فلسطین

گون اوغلی

الا  یا ساکن لبنان فلسطین
که حرفئ دارمت نه سوره یاسین
تو سنگ اندازئ از من میگیرئ پول
من گشنه ز ملا مئ خورم گول
ترا باشد همه حق و حقوقئ
مرا حتئ نباشد نان و  دوغئ
ادامه

برگردان تازه فارسی هزار و یک شب پس از ۱۶۰ سال

سید ابوالحسن مختاباد
کارشناس کتاب


۱۶۰ سال پس از ترجمه فارسی هزار ویک شب، یک ناشر و مترجم در ایران متن کامل و جامعی از این کتاب معروف را به زبان فارسی برگردانده اند. این ترجمه بر اساس متون معتبر عربی و با بهره گیری از ترجمه های معتبر انگلیسی و فرانسوی انجام شده است.
ادامه

ققنوس خاکستر نشین

مصطفی جوکار
پاسخی به دو مقاله
وامابعد....بس صبوری ها کردم تا ننویسم . آن سان که از خویش انتظارم نبود. قلم را پائیدم تا جان به سر نشود .... سربه سرش گذاشتم ، بازی اش دادم ، حواسش را پرت کردم ، به مسافرتش بردم !. گم وگورش کردم ، تنها به این امید که بگذارم ( تردید) در جانش بریزد تا شاید دست از غائله بردارد ...
ادامه

تظاهرات به مناسبت 8 مارس
 روز جهانی مبارزه برای حقوق زنان
در پاریس
شنبه 8 مارس 2008
به دعوت انجمن فرانسوی راهپیمایی جهانی زنان بر علیه خشونت و فقر

محل و ساعت تظاهرات متعاقباً به اطلاع خواهد رسید

ادامه

طعنه ی تیرآوران» ناصر زرافشان


باکم از ترکان تیر انداز نیست                           طعنه ی تیرآورانم می کشد.
طی یک ماه گذشته یکی از آن انگل های اینترنتی که این روزها فراوان وجود دارند گنده گوئی های مضحکی زیر عنوان « جنگ، صلح و انتخابات» و «انشعاب در چپ» (!) کرده و از خلال آنها و به این بهانه در پوستین من هم افتاده است.
ادامه

نامه ای آمد زمرد ساندنیست

از: گون اوغلی

نامه ای آمد ز مردی ساندنیست ...... پرسشی بودش برایت خواندنیست
گفت: ایرانی چه کردی تا کنون؟......از زمانی کرده ای شــاه را برون؟
پاسخش داد آن یکی از پشت بام......گشته است مللا خوران هفت پشتمان
ادامه

فراگشایی تاریخ معاصر ایران

اثر بسیار ارزنده و آموزنده فرهیخته گرامی احمد رناسی در هشت جلد با فورمات پی دی اف در اختیار هم وطنان گرامی بویژه داخل ایران گذاشته می شود. برای دریافت کامل این اثر به کتابخانه پرس لیت مراجعه نمایید

کتابخانه پرس لیت

توجه: باز انتشار یا هرگونه استفاده از عکسهای منتشر شده در پرس لیت مشروط به کسب اجازه قبلی از پرس لیت بوده و بدون کسب اجازه قبلی به هیچ وجه مجاز نمی باشد
فهرست نویسندگان و شاعران و هنرمندان که آثارشان در پرس لیت آمده است
توجه: هرگونه استفاده یا باز انتشار عکسهای منتشره در پرس لیت مشروط به اجازه کتبی از این مجله می باشد
برای تماس و ارسال مطالب همینجا کلیک کنید
چاپار ویژه دبیران پرس لیت
All rights reserved for www.perslit.com تمام حقوق برای مجله هنر و ادبیات پرس لیت محفوظ است و استفاده یا بازانتشار مطالب آن فقطبا ذکر نام و نشانی پرست لیت مجاز می باشد

آرشیو: 1 - 2 - 3 -..بازگشت به صفحه نخست

فدراسیون اروپرس

بی اشک عاشق شویم


گیل آوایی

اشکها را
پنهان چه می کنی
همچون هق هق های من

بیهوده
بیهوده
بیهوده است چنین

جهانی شرم
آویز همچون قندیلهای یخ
در زمستان حق باختگی

ادامه

ز- ن
با- نو
شهلا آقاپور

هزاران هزار
راه ِ حسرت دوید
پای برهنه
زنبا نو
مادرِِ ِِ ِ مادربزرگ
کنارِ  ِچرخ ِ زندگی

چراغ ِناخنهایش ریسید

ابریشم ِ تاریک ِ جاده ها

ادامه

سه شعر از ابراهیم باران

1

شک

سر بلندی سرو؟
نه.
لذت  خُردی
و بوییدن گلی وحشی
برخط مقدس خاک
و شادمانی بزرگی :
« هنوز نفس میکشم ».......

2

محور

ازغنچه گریختن
به پژمرده نگاه دوختن
از سخن روی گردانیدن
به سکوت دل باختن.........

3

فریب

گفتند
در انحنای حیات
زیبایی برگ خزان نما را
در بستر خیال بهاری نزدیک تجسم کن.......

ادامه

زندگی ممنوع

گیل آوایی

ناله ها که درگرفت
چونان سیلابی سر ریز
داغ دل زندگان بود
سوز ساز باور آنهمه خوش باوری

وقتی شمشیر ها برکشیدند
زنده ای نبود بجنباند

نفس باختگانی
در چنبره تنفسگاه مردگی
زندگی را دزدانه
قسمت کردند

ادامه

دو شعر کوتاه از
علی کریمی

1
بهارشقاوت سرد سرما را
بر ذهن باغ
باور نمی کند
و ما
که در باورمان تبر نبود
در حسرت پرواز
آسمان بی پرنده را
به تماشا نشسته ایم

2
آه ای یهار
ای آبروی سال
مرا به دیر سالی گردوی سبز پیر
پیوند کن.
آه ای آزادی
مرا به سرفرازی خویشتن آدمی
بشارت باش

قطعاتی از سروده های رضا بایگان

۱۵۲

و زیستن میان بودن و نبودن ،
وقتی که خواب را با درخت تقسیم
و بیداری را بدست بادبان دادیم ،
تا گردیده شود .

۱۵۲

آخر هر کلام راعلامت سئوالی کشیدند ،
و اول هر جمله را حرف تعجبی جا دادند

و معنای را بدست فراموشی سپردند

ادامه

بهانه


هژبر

نبوده ای
نیستی
و نخواهی بود
می دانم
و این همه تصویر خیالی
که می سازم از تو
بهانه ایست
برای نوشتن.

دریغا که
هنوزمی نویسم ات
با بُغض هایم.

- فوریه ٠٨
لاهه

بهای سفر

سوسن احمدگلی

چه ساده بود اگر
که پای برهنه را هم
راه می­فهمید
پاسخ زنجره­ای که زیر اطلسی­ها
عاشقانه می­خواند
گام­های سنگین چکمه پوش نبود

ادامه

که تو باشی

ابراهیم باران

دوباره زیستن را آرزونمی کنم
مرگ قهرمانانه در کار زار یقینها را نیز.
رفتن را آرزو نمی کنم
ماندن در بقچه ی اطمینانها را نیز.
سخن غنچگی ی راستین را آرزو نمی کنم
دروغ کلمات واپسین را نیز

ادامه

بوسه

گیل آوایی

پاره ابری شتابان
گویی
بر طوفان خواستن
بتاخت
سراسیمه


وای
لب
بر
لب
بوسه چیدن
تندری بود

بر آسمان گر گرفته جانم

 

بهای سفر

دفتر شعری از سوس احمد گلی که برای پیراستن صفحه ویژه زن، به این صفحه اختصاص داده شده است

برای

علی کریمی

برای لاکپشت که نمی داند دویدن چیست.

برای مار که می گریزد از پونه

ادامه

به شما
برای فرحناز جعفری؛ شاعر، نقاش و عکاسِ برجسته ی معاصر


رضا بی شتاب
خوش سخن وُ تازه رو
گرم تر از گفتگو
پاک تر از هر بهار
ساده تر از جنبشِ ابر وُ نسیم
مهر وُ مَه وُ شبنم وُ باغ وُ شمیم
عشق نشسته ست به پیشم ببین:
پای در آبِ روان

ادامه

مسخ

گیل آوایی

از هیچ نگاه
همدلی نمی آید
سنگ وارگانی
گویی
در گذر سیلاب!
هیچ دستی به یاری دستی
دراز نیست
چنگال خشم
مشت می ساید
گامها در ناگزیر سیلابراهه ای
بی تقدیر
تن دادگانی  که -  ویرانی از سر گذشت-

کابوسی است
روزگار کنون
در سرزمینی زیستن
که خدا
آبرو باخته تر
پلیدی می زاید
آه
اگر خشم تلمبار شده از قرنها بلاهت
سرریز شود!

 

تشنج سرزمینم

شهلا آقاپور

تشنج سرزمینم

در ين بازارچه ی بحرانِ درهم

کپک زده پندارشان

ندارد رنگی از انسان
سايه شکسته ی هيولا ی شان
افکنده لبالب از ابر ِ سياهی

ادامه

مجموعه هفت شعر

آرش نصرت الهی

سياه       سفيد       سفيد        سياه
ما             کليد های پيانو هستيم
با نوازنده ای بالای سر
که سر در نمی آورد

ادامه

پیام

علی کریمی

جغد پیری با خنده گفت:
تا من هستم؛
چرا به همسایه اخم میکنید.
وقتی که بغضتان گرفت.
نبض آسمان را بگیرید..

ادامه

بیدار باش

یاور استوار

ای مردم خواب برده،  بیدار !
دیو آمده بر فراز دیوار
لبخند بلب فسانه گویان
ترفند بسر بزیر دستار
اندیشه خوری چو موریانه
نان دزد ز خوان و مان بسیار

ادامه

شعری تازه از علی کریمی

پلنگ تیر خورده
مثل مرد ساکت
زیر باران حرف
زخمهای کهنه را لیس می زند
وخاطره ای
قطره
قطره
از شکاف سینه ی سنگ
بر سفالینه تاریخ می چکد

 

از دلتنگیها بنویسانم

یاور استوار

از دلتنگی ها

بنویسانم
در بند بند ِ سرودی  سبز
در فرگردی از شیدایی
در نسکی  از شکوه
که ورجاوندی‌ی جهان را
در بستری از ستایش  و دانایی

ادامه

شعری از شاملو در رسای خسرو گلسرخی

شکاف

زاده شدن
برنیزه‌ی تاریک
همچون میلادِ گشاده‌ی زخمی.
سِفْرِ یگانه‌ی فرصت را
سراسر
در سلسله پیمودن.
برشعله‌ی خویش
سوختن
ادامه

افسانه

ابراهیم باران

آرام بر چمن، مرد سکوت دشت را تماشا میکند
پنجه درگیر ابر، سبکی خیال های دور
پای برخنکای خاک، عظمت بودنهای ناهمگون.

آنچه بر او گذشت، بر قامت استوارش لغزید
که بود و میخواست خود را بیدار.
و آنچه را که اینک احساس میکند

ادامه

دو شعر از حسن حسام

 1

شعر تلخ

همیشه ساعت ِ تحویلِ ِ سال
غمگین است
هر سال هم
هماره چنین است .
در شادی ِ شکفته ی کاذ ب
غمگین و وازده می گردم
و مثل احمق ها می خندم

ادامه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهاران خجسته باد