تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

قلم طلایی برای دادستان دوران شاه و وکیل پیشین آیت الله خامنه ای

از سمت های اداری احمد صدر حاج سید جوادی می توان به وزارت کشور و دادگستری در دولت موقت مهندس بازرگان و نمایندگی مردم قزوین در دوره اول مجلس شورای اسلامی اشاره کرد

جایزه قلم طلایی، از سوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران به احمد صدر حاج سید جوادی، پژوهشگر و فعال سیاسی، اهدا شد.

در این مراسم که پنجشنبه ساعت چهار بعدازظهر در منزل آقای حاج سید جوادی برگزار شد، اعضای باقی مانده از دولت موقت مهندس بازرگان و تنی چند از فعالان سیاسی و مطبوعاتی حضور داشتند.

عباس صفایی فر، دبیر انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، به بخش فارسی بی بی سی گفت که جایزه قلم طلایی به افرادی که در سالیان متمادی همواره در عمل از حقوق و آزادی مطبوعات دفاع کرده باشند اهدا می شود.

آقای صفایی فر، هدف از اهدای جایزه قلم طلایی را تشویق جوانان فعال در روزنامه نگاری می داند و می گوید که این جایزه برای افرادی است که در جهت توسعه آزادی بیان و میثاق سیاسی و مدنی شهروندان گام برمی دارند.

جایزه قلم طلایی قرار بود چهارم ماه مه و همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات در انجمن صنفی روزنامه نگاران ایرانی به احمد صدر حاج سید جوادی اهدا شود، اما شکستگی ناگهانی پای آقای حاج سید جوادی این اقدام را به پنجشنبه چهاردهم ماه مه موکول کرد.

احمد صدر حاج سید جوادی در حالی که روی تخت و در منزلش بستری است، به بخش فارسی بی بی سی گفت: " اگر جامعه ای بخواهد واقعا به دموکراسی برسد و مردمسالاری داشته باشد، باید به آزادی بیان و مطبوعات اهمیت دهد، اما متاسفانه امروز در ایران این گونه نیست."

وی افزود: "روزنامه ها و به طور کلی رسانه ها متوجه هستند که چیزی برخلاف میل نظام ننویسند. از طرف دیگر تعداد کسانی که متقاضی مجوز نشریه هستند همچنان در انتظارند اما دولت به آنها اجازه نمی دهد."

احمد صدر حاج سید جوادی سوم خرداد 1296 در قزوین به دنیا آمد و فعالیت سیاسی و مطبوعاتی اش را از دولت دکتر محمد مصدق آغاز کرد

به گفته آقای حاج سید جوادی، مطبوعات می خواهند بدانند که ذخایر ارزی چه شده است؟ و چرا درآمدهای سرشار نفتی بشکه ای ۱۵۰ دلار در بهبود وضعیت زندگی مردم نقشی نداشته است؟

او می گوید: "این قلم های پرسشگر و حقیقت نویس است که خداوند به قلم سوگند می خورد، وگرنه خدا به یک قلم خشک چوبی که قسم نمی خورد."

فعالیت های سیاسی

احمد صدر حاج سید جوادی سوم خرداد ۱۲۹۶ در قزوین به دنیا آمد و فعالیت سیاسی و مطبوعاتی اش را از دولت دکتر محمد مصدق آغاز کرد.

او در اسفند ۱۳۲۲ وارد خدمت قضایی دادگستری شد و در اردیبهشت سال ۱۳۴۰ با تشکیل دولت علی امینی به سمت دادستانی عمومی تهران منصوب شد. او در آن هنگام در طول یک سال و نیم به پرونده طرفداران دربار و برخی از اعضای هیات حاکمه رسیدگی کرد.

عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی مذهبی ایران، در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت: "دکتر احمد صدر حاج سید جوادی را از سال ۱۳۳۲ که بعد از کودتای ۲۸ مرداد، نهضت مقاومت تشکیل شده بود، می شناسم، اما در طول سال های ۴۰ به بعد و پس از تشکیل نهضت آزادی، ارتباطم با او بیشتر شد."

آقای سحابی، در باره فعالیت های سیاسی آن دوره می گوید که در عین حال که آقای حاج سید جوادی هم عضو نهضت آزادی بود و هم دادستان تهران، با توجه به این که خطراتی هم برای او داشت، اما از دستگیر شدگان نهضت آزادی حمایت می کرد.

احمد صدر حاج سید جوادی که فارغ التحصیل رشته حقوق و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی است، قبل از انقلاب وکالت تعدادی از مخالفان سلطنت محمد رضا پهلوی از جمله علی شریعتی، آیت الله علی خامنه ای و آیت الله حسین علی منتظری را برعهده داشت. او همچنین بارها قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران بازداشت و محاکمه شده است.

از سمت های اداری او می توان به وزارت کشور و دادگستری در دولت موقت مهندس بازرگان و نمایندگی مردم قزوین در دوره اول مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی مذهبی ایران در باره ویژگی های شخصیتی احمد صدر حاج سید جوادی که در حال حاضر سرپرست دایره المعارف تشییع است، به بخش فارسی بی بی سی گفت: "در فروردین سال ۱۳۵۶ بعد از انتقاد شدید شاه به دادگستری، آقای حاج سید جوادی نامه مفصل پانزده صفحه ای به شاه نوشت و با صراحت تمام از حقایقی سخن گفت که کسی در آن زمان جرات بیان آنها را نداشت."

احمد صدر حاج سید جوادی که فارغ التحصیل رشته حقوق و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی است، قبل از انقلاب وکالت تعدادی از مخالفان سلطنت محمد رضا پهلوی از جمله علی شریعتی، آیت الله علی خامنه ای و آیت الله حسین علی منتظری را برعهده داشت. او همچنین بارها قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران بازداشت و محاکمه شده است

آقای سحابی افزود: "دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی مردی شجاع، از خود گذشته و اهل مبارزه و مقاومت است. او در عین حال بسیار فروتن و متواضع نیز هست."

وضعیت آزادی مطبوعات

جایزه قلم طلایی در حالی به احمد صدر حاج سید جوادی اهدا شد که برخی از روزنامه نگاران از شرایط آزادی مطبوعات در ایران راضی نیستند.

محمد رضا زهدی، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده آریا که در مراسم اهدای جایزه قلم طلایی شرکت کرده بود، به بخش فارسی بی بی سی گفت:"در سالی که گذشت بیش از ۳۸ مورد برخورد با وبلاگ نویسان انجام شده است و در مجموع بیش از ۵۰۰ مورد نقض حقوق مطبوات در ایران صورت گرفته است."

آقای زهدی افزود:"در یک سال گذشته حدود هفده روزنامه نگار و وبلاگ نویس در ایران به دادگاه احضار شده و یا دستگیر شده اند. در همین مدت نزدیک به ۵۰۰ مورد لغو امتیاز و توقف انتشار هم داشته ایم که البته برخی از آنها به دلایل مالی از ادامه انتشار منصرف شده اند."

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران در سال های گذشته جایزه قلم طلایی را به حجت الاسلام حسین انصاری راد، اکبر گنجی، آیت الله حسین علی منتظری، احمد بورقانی و عزت الله سحابی اهدا کرده است.

برگرفته از :http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/05/090515_og_fb_golden_pen.shtml

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما