تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده   کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰ فوريه ۲۰۱۷

لوچان، مجموعه ای از غزلهای گیلکی
گیل آوایی

انتشار مجموعه گیلغزل " لوچان " به مناسبت 21 فوریه روز جهانی زبان مادری

پیشگفتار
تاکنون فراوان گفته ام که گیلکی رنگی از رنگین کمان ادبیات بومی میهنمان ایران است و پرداختنم به زبان مادری به دو دلیل انکار ناپذیر است. نخست اینکه گاه حسی در من است که جز گیلکی نمی توانم بیانش کنم. و دیگر اینکه بسیاری از واژه های گیلکی، به هر دلیل، دارند از ادبیات حتی گفتاری و روزمره ما گیلکها، فراموش می شوند. برای همین هم اگر شده، گیلکی نوشتن و سرودن را یک مسئولیت و وظیفه می دانم.  دلیل ساده اش هم این است که گیلک اگر گیلکی نگوید، ننویسد و زبان مادری اش را پاس ندارد، چه انتظار از غیر گیلک است که در کمترین حالت، به ادبیات و زبان گیلکی باور داشته باشد!
تا کنون مجموعه هایی از داستانها، منظومه ها، غزلها و چاردانه های گیلکی منتشر کرده ام و در گذار نوشتنها و سرودنهای گیلکی، بسیاری از واژه هایی که خود فراموش کرده یا از بکارگیری شان دور مانده بودم، در خود زنده کرده و بکار بسته ام. حس بسیار دلنشینی با استفاده و دوباره زنده کردن این واژه ها به من دست داده است. از یادآوری خاطرات بسیار شیرین سالهای کودکی گرفته تا یادمانهای جوانی و روزگاری که افتخار بودن در سرزمین مادری داشته ام. همۀ این نمادهای تا عمق وجودم آشنا، به مدد همین نوشتنهای گیلکی بوده است. خوشحالم که گیلکی نوشته و می نویسم. در این مجموعه شعرهای گیلکی را با برگردان فارسی گرد آورده ام. هم از این نگاه که در میان انبوه بایگانیِ همیشه آشفته ام، گم نشوند و هم اینکه جایی گردآوری کرده و یادگار بگذارم. بویژه از این نگاه که پس از سالها در غربت، کسی چه می داند آخرین دم، کدام دم خواهد بود! چاردانه ای دارم که می گویم:
ایرانوطنم، جهانِ من ایران است
هم ظاهر و هم نهان من ایران است
جانم گر از آغوش وطن مانده جدا
هر جا که روم روان من ایران است.
جا دارد یادآور شوم که هیچ انگیزه ای برای اسم و رسم و اتیکتی بلحاظ نویسندگی و شاعری و عناوینی از این دست در من نبوده و نیست، هرچه هست حس و فکر و حتی فریادی ست که به زبان مادری بیان کرده و می کنم. تا چه پیش آید و چه در نظر افتد.
با مهر و عشق به سرزمین مادری ام،

برای دانلود کردن این کتاب " اینجا" و برای دیگرکتابهای گیلکی " اینجا" کلیک کنید

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست