تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

قبادی برنده جایزه «نوعی نگاه» جشنواره کن شد

بهمن قبادی برنده جایزه «نوعی نگاه» جشنواره کن شد

۱۳۸۸/۰۳/۰۳
آخرین فیلم بهمن قبادی، فیلم‌ساز ایرانی، که فیلم‌نامه آن با همکاری رکسانا صابری،‌ خبرنگار ایرانی – آمریکایی که در ایران زندانی بود، نوشته شده، روز شنبه جایزه «نوعی نگاه» جشنواره کن را به خود اختصاص داد.

فیلم «کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد» که در شصت و دومین دوره از جشنواره معتبر کن فرانسه جایزه ویژه هیات داوران بخش «نوعی نگاه» را کسب کرد، نگاهی است به دنیای موسیقی زیرزمینی در ایران و خطر سانسور و زندان برای نوازندگان جوان ایرانی.

جایزه اصلی جشنواره کن،‌ نخل طلا، روز یک‌شنبه اعطا خواهد شد.

فيلم «کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد» که تنها در ۱۷ روز با عوامل تقريباً غيرحرفه‌ای و با بودجه‌ای اندک ساخته شده است، فيلم افتتاحيه بخش «نوعی نگاه» بود و روز پنج‌شنبه هفته گذشته برای اولين بار در فستيوال معتبر کن به نمايش درآمد.

آقای قبادی پیشتر در سال ۲۰۰۰ نیز جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را برای فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» به دست آورده بود.

در این جشنواره جایزه برتر بخش «نوعی نگاه» که بیشتر بر فیلم‌سازان جوان و نوظهور از سراسر دنیا تمرکز دارد به کارگردان یونانی،‌ یورگوس لانتیموس، اعطا شد. فیلم آقای لانتیموس «سگ‌دندان» نام دارد.

جایزه دوم این بخش نیز به کارگردان رومانیایی کورنلیو پورومبیو رسید که با فیلم «پلیس، صفت» در جشنواره کن فرانسه حاضر شده است.

هیات داوران بخش نوعی نگاه همچنین جایزه ویژه‌ دیگری هم به فیلم «پدر بچه‌های من» ساخته میا هنسن – لاو از کشور فرانسه اعطا کرد. ‌

بهمن قبادی، فيلم‌ساز ايرانی و تنها نماينده ايران در بخش «نوعی نگاه» جشنواره کن، در حالی جایزه ویژه این جشنواره را به دست آورده که خبرگزاری‌های بین‌المللی روز جمعه ۲۵ ارديبهشت‌ماه از قول او اعلام کردند که «شايد ديگر هرگز به ايران بازنگردد.»

این فیلم‌ساز بعدا در گفت‌وگوی کوتاهی با رادیوفردا گفت اظهاراتش در رسانه‌ها بد تعبیر شده و او برای ساخت فیلم‌های بعدی‌اش به ایران بازخواهد گشت.

رکسانا صابری که در فیلم «کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد» نامش به عنوان فیلم‌نامه‌نویس در کنار بهمن قبادی آمده است در نیمه اردیبهشت‌ماه پس از تحمل چهار ماه حبس از زندان اوین آزاد شد و هم‌اکنون به آمریکا بازگشته است.

برگرفته از :http://www.radiofarda.com/content/f2_Cannes_Certain_Regard_Qobadi_Saberi_underground_music_prize/1738393.html

 

جایزه ویژه جشنواره کن برای بهمن قبادی

بهمن قبادی (دوم از راست) در میان بازیگران فیلمش

فیلم "کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره" ساخته بهمن قبادی،کارگردان ایرانی جایزه ویژه بخش "نوعی نگاه" را در شصت و دومین دوره فستیوال بین‌المللی کن برنده شد. این فیلم از راه‌های "غیررسمی" به جشنواره عرضه شده بود.

فیلم سینمایی "کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره" داستانی مستندگونه دارد و به دردسرهای گروه‌های فعال در "موسیقی زیرزمینی" در ایران می‌پردازد. در فیلم دختر و پسر جوانی برای تشکیل یک گروه موسیقی زیرزمینی، اجرای کارهای خود، خروج از کشور به قصد برگزاری کنسرت، به هر دری می‌زنند اما سرانجام به خاطر موانع فراوان شکست می‌خورند.

در فیلم غیر از یک هنرپیشه حرفه‌ای، یعنی حامد بهداد بازیگر سینما و تلویزیون، سایر بازیگران غیرحرفه‌ای هستند، و در واقع ایفاگر نقش واقعی خود هستند.

یک گروه از صدها!

بهمن قبادی سازنده فیلم در گفتگو با رسانه‌های گروهی گفت که در ایران صدها گروه "مخفی" به کار تولید در عرصۀ تولید موسیقی "غیرعلنی یا زیرزمینی" مشغول هستند، و او تنها گوشه‌ی کوچکی از تلاش و خلاقیت این هنرمندان بی نام و نشان را نشان داده است.

به گفته قبادی این گروه‌ها با استعداد فراوان و تلاشی خستگی ناپذیر کار می‌کنند، اما با موانع بی‌شماری روبرو هستند: کارهای آنها به ندرت امکان اجرای عمومی پیدا می‌کند و خود آنها هم دایم در خطر پیگرد و دستگیری هستند.


بهمن قبادی در گفتگو با خبرنگاران همچنین تائید کرد که قصد دارد از ایران مهاجرت کند و در آینده جز برای دیدار خانواده و دوستان به ایران نخواهد رفت. این سینماگر نخست به آلمان می‌رود و سپس برای ساختن فیلم رهسپار آمریکا خواهد شد.


دهن کجی به جمهوری اسلامی؟

فیلمی که درباره موسیقی زیرزمینی ساخته شده، خود نیز با وضعیتی غیرعادی روی پرده آمده است: فیلم بدون مجوز قانونی تهیه شده، از مقامات رسمی پرونده پخش دریافت نکرده و سپس از "کانالی غیررسمی" به جشنواره کن رسیده است.

گفته می‌شود که نهادهای رسمی ایران، مانند "بنیاد سینمایی فارابی" حدود سی فیلم به جشنواره ارائه داده بودند، اما دفتر جشنواره به رغم مخالفت ایران، فیلم قبادی را انتخاب کرده است.

رکسانا صابری يکی از فیلمانامه نویسان فیلم بوده است

بخش "نوعی نگاه" پس از بخش اصلی مسابقه، مهمترین بخش جشنواره کن به شمار می‌رود، و فیلم "کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره" جایزه ویژه‌ این بخش را به همراه یک فیلم فرانسوی به نام "پدر بچه‌های من" برنده شده است.

سازمان "گزارشگران بدون مرز" که از آزادی بیان در سراسر جهان دفاع می‌کند، با انتشار بیانیه‌ای از اهدای جایزه ویژه فستیوال کن به بهمن قبادی استقبال کرده، از مقام‌های ایران خواسته است که امکان نمایش این فیلم را در ایران فراهم سازند.

از زندان تا پرواز!

در فیلم "کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره" رکسانا صابری روزنامه نگار ایرانی - آمریکایی در نوشتن فیلمنامه شرکت داشته است.

گفته می‌شود که به همین خاطر فیلم با توجه خاص منتقدان و خبرنگاران و در رسانه ها بازتاب گسترده داشت.

خانم صابری اخیرا در ایران به اتهام "جاسوسی" به هشت سال زندان محکوم شد. دادگاه تجدیدنظر حکم خانم صابری را به دو سال حبس تعلیقی تبدیل کرد و او از زندان اوین آزاد شد. خانم صابری پس از آزادی، س از چند روز اقامت در وین به ایالات متحده پرواز کرد.

شصت و دومین فستیوال فیلم کن امشب (یکشنبه 24 مه) با اعلام برندگان نخل طلا، به کار خود پایان می‌دهد.

فیلمسازان نامداری مانند پدرو آلمادوار، کوئنتین تارانتینو، کن لوچ، مارکو بلوکیو، جین کمپیون، ژاک اودیار، لارس فون تریر، میشائل هانکه و آلن رنه در بخش مسابقه جشنواره فیلم داشتند، و مهمترین شانس‌ها برای دریافت نخل‌های طلا هستند.


برگرفته از : http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2009/05/090524_pm_aa_cannes_ghobadi.shtml

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما