تماس با سردبیر: gilavaei@gmail.com تماس با نویساد:perslit@gmail.com درباره ما بایگانی پیوندکده سیاسی / ویژۀ انقلاب کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
مهشید ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۶ 

حقوق بیگانه‌ها، زبان عموزاده‌ها

محمد قائد

تأمل بر موضوع ترجمهٔ رمانهای عتیق رحیمی در ایران را دو بخش کنیم: به رسمیت شناخته‌نشدن حق مالکیت اثر ادبی در ایران، و تفاوت گویشهای یک زبان در حیطهٔ مکتوب.

در مرور بر نیم‌قرنی که از آغاز بحث حقوق مؤلف و ناشر خارجی در ایران می‌گذرد، ‌تقسیم طرفین بحث به اقلیت و اکثریت موردی ندارد. اقلیتی در کار نیست. تقریباً فقط یک نظر به‌‌اتفاق‌آرا تکرار می‌شود: به معاهدهٔ جهانی کاپی‌رایت نپیوندیم.

هواداران نظر همه‌گیرِ غالب گاه دلایلی هم می‌آورند: کتاب مورد نظر ما در جوامعی تألیف می‌شود که خاستگاه استعمار بوده‌اند؛ چرا باید به کسانی حق‌وحساب بدهیم که نفت ما را برده‌اند و خورده‌اند؟

دیگر اینکه پیوستن به کاپی‌رایت یعنی هرکس پول دارد حق هر کتابی را بخرد و انحصارات کلان درست کند. و چون پولدارتر از همه دولت و بنگاههای وابسته به دولتند، امتیازها را با دلارهای بی‌حساب‌وکتاب می‌خرند در کشو می‌اندازند، چوب لای چرخ کل کسب‌وکار ترجمه و نشر می‌گذارند و راه رقابت را سد می‌کنند.

اکثریت عظیم مخالف معمولاً حتی زحمت استدلال به خود نمی‌دهد: وضع موجود چه عیبی دارد که آن را به‌هم بریزیم؟ گرچه در ایران وضع سیاسی و اجتماعی موجود عادتاً تحمل‌ناپذیر تلقی می‌شود، در این مورد دست به چیزی نزنیم بهتر از رفتن به استقبال آینده‌ای است نامعلوم و به احتمال زیاد ناخوشایند برای ناشر بخش خصوصی.

از ادعای خسارت کمپانی آمریکایی از تلویزیون جمهوری اسلامی برای پخش بی‌اجازهٔ فیلم ای تی (گویا از تلویزیون شیراز)، نخستین شکایت در زمینهٔ پخش فیلم از کانال ماهواره را ایرانیهایی علیه ایرانیهای دیگر در دههٔ ۱۳۷۰ به دادگاه آمریکا بردند.

در جناح موافقان پیوستن به معاهدهٔ کاپی‌رایت، معدود کسانی مانند کریم امامی فقید حرفشان را زده‌اند. برخی هم بدون واردشدن در بگومگو در داخل، با ناشر خارجی قرارداد بسته‌اند.

این نگارنده هم با جانبداری از لزوم الحاق نظر داده است شروع اجرا یا تحمیل کاپی‌رایت با ترجمه نخواهد بود. مالکان کتابی که در چند ده زبان صدها هزار نسخه فروش می‌کند در برابر برگردان بی‌مجوّز فارسی آن با تیراژ چند هزارتایی چنان به هیجان نمی‌آیند که وکیل بگیرند. قضیه ابتدا با حق پخش فیلم شروع خواهد شد و سپس به افست کتابهای دانشگاهی می‌کشد. شاکیان ممکن است روزی اموال دانشگاه تهران و مؤسسات بزرگ آموزش عالی ایران را در بندرها و فرودگاههای جهان توقیف کنند تا تکلیف حقوق افست کتابهایشان در این کشور روشن شود. اینکه کتاب بسیار پرخرج و گرانقیمت پزشکی به چاپخانه بدهی و کامیون ِ جنس سرقتی تحویل بگیری یک داستان است و اینکه کسی ماهها بنشیند کلمه‌به‌کلمه ترجمه کند داستانی کاملاً متفاوت.

بنا به مقررات‌، در شناسنامهٔ کتاب نوشته‌اند: فرهنگ لغت آکسفورد، شماره و تاریخ مجوز وزارت ارشاد، شمارگان چاپ، نام و نشانی چاپخانه. و در مواردی به سفارش جهاد دانشگاهی. یعنی کل سیستم مملکت سرقت را قانونی و شرعی و آکادمیک می‌داند. مدرک جرم محکمه‌پسندتر از این؟

پس از ادعای خسارت کمپانی آمریکایی از تلویزیون جمهوری اسلامی برای پخش بی‌اجازهٔ فیلم ای تی (گویا از تلویزیون شیراز)، نخستین شکایت در زمینهٔ پخش فیلم از کانال ماهواره را ایرانیهایی علیه ایرانیهای دیگر در دههٔ ۱۳۷۰ به دادگاه آمریکا بردند. عباس میلانی ندا داد کتابش را بدون اجازهٔ او در ایران ترجمه نکنند و شخصاً سرگرم این کار است. نشنیده گرفتند. کتاب محمود دولت‌آبادی را هم بدون اجازه‌اش از آلمانی به فارسی برگرداندند. می‌بینیم توجیه مخالفان پیوستن به معاهدهٔ برن، که اهالی خارجه نفت ما را خورده‌اند پس ما حق داریم کتاب آنها را چپو ‌کنیم، تا چه حد مصداق دارد.

شاید آن شاکیان مالباخته در ته دل خویش قدری هم احساس غبن فرهنگی کنند: چرا فقط یک ترجمه؟ کتابی که در ایران خریدار و خواننده بیابد بارها ترجمه می‌شود. هشدار نسبت به خطر دلارهای دولتی در بازار خرید کاپی‌رایت هم شاید توجیه دیگری باشد برای پاسداری از آزادی ترجمه‌های دهم و پانزدهم که حق مسلـّم ناشران و مترجمان انگاشته می‌شود.

با یقینی در حد متخصص فال قهوه پیش‌بینی‌ام را تکرار ‌کنم: پیوستن به معاهدهٔ جهانی حقوق مؤلف و مصنف خواست منطقی ایرانیهایی خواهد بود که رفته‌رفته ایرونی‌بازی و دستبرد بی‌محابا به حق خود را قابل تحمل نخواهند دید. ایران با این بساط یاغیگری نمی‌تواند وارد سازمان تجارت جهانی شود.

نحوهٔ پرداخت، یا به احتمال زیاد نپرداختن، حق قلم نویسندهٔ افغان نشان خواهد داد در ایران وقتی هم طلب ابدی کذایی از استکبار مطرح نباشد دربارهٔ حقوق ملتهای کمتر زورمند واقعاً چگونه فکر می‌کنند.زبان فارسی از جیحون تا آبادان

آنچه قضیهٔ کتابهای عتیق رحیمی در ایران را برجسته کرده هم بی‌اعتنایی به مقررات جهانی است و هم اینکه کتابها یک بار از فارسی دری به انگلیسی و بار دیگر به فارسی رایج در ایران برگردانده شده‌‌اند.

اینکه متنی در میان اهل یک زبان به یکسان فهمیده نشود منحصر به پارسی‌گویان نیست. چنین تفاوتی بخشی از فرهنگ مردمان چین و هند و جاهای دیگر است. حتی در انگلیسی که زبان یگانه و مسلط جهان تلقی می‌شود تفاوتها میان لهجه و واژگان و گرامر کشورهای انگلیسی‌زبان و خرده‌فرهنگ‌های درون آنها یکی دوتا نیست و بیشترین شمار تکلم‌کنندگان آن زبان نه بریتانیایی و آمریکایی، که هندی و پاکستانی‌اند.

میان فارسی تاجیکی و افغانستانی و ایرانی هم مانند انگلیسی آکادمیک با هندی کوچه‌خیابان و گویش کرانه‌های شرقی و غربی و میانه و جنوب آمریکا تفاوت وجود دارد. هنگام انتخاب بازیگر برای فیلمهای آمریکایی‌ـ انگلیسی می‌سنجند آیا این شخص زبانش می‌چرخد با گویش مردمی که قرار است یکی از آنها باشد حرف بزند. در مواردی به مربّی تلفظ و مدتها تمرین نیاز است.

در ارتباط انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی همان اندازه پلنگ و یوزپلنگ ممکن است شنونده را به اشتباه بیندازد که پلنگ و ببر در فارسی دری و ایرانی. و اینکه به فرد استرالیایی بگویند لهجه‌اش نشان می‌دهد اهل آن جزیره ــــ نه قاره ــــ است امکان دارد جماعتی را همان قدر برنجاند که استفاده از برخی لهجه‌های محلی در تلویزیون ایران.

افغانستانی‌تبار اگر در نوجوانی در ایران مدرسه برود به احتمال زیاد به واژگان و گرامر و ”لهجه“ی مردم محیط هم مسلط می‌شود (هرچند ایرانی درس‌خوانده معمولاً منکر داشتن لهجه است). دیگر اینکه شعر در ایران بیشتر تکامل یافته تا در افغانستان و تاجیکستان که شعر فارسی در آنها شکل گرفت. امروز سروده‌هایی که در آن جوامع شعر ممتاز معاصر تلقی می‌‌شود در ایران بخت کمتری برای جدی گرفته‌شدن دارد. باید استقبال کرد که فیلم و کتاب مردم افغانستان در ایران مخاطب ‌یابد اما تنوع گویش، تطوّر گرامر و تحول سبک را نباید بی‌اهمیت انگاشت.

در ایران کسانی، ‌از جمله این نگارنده، برخی واژه‌ها و ترکیبهای عموزاده‌های شمال شرقی را می‌پسندند و در مواردی وارد نوشتار می‌کنند اما، خصوصاً در صرف و نحو، نمی‌توان انتظار جهش داشت. در حالی که گویش یزدی و بیرجندی و خرم‌آبادی جایی در متن مکتوب ندارد، فارسی قندهار و خجند در ایران فهمیده می‌شود اما بعید است جا بیفتد و رواج پیدا کند.

نگاه خیرهٔ مارک تواین و جواب دندان‌شکنش را مجسم کنیم اگر به او پیشنهاد می‌کردند محض خوشامد خوانندهٔ لندنی حرفهای مردم آلاباما را به نثر و تلفظ آکسبریجی بنویسد.

بازنویسی متن فارسی دری به فارسی ایرانی هم ممکن است به مناقشه‌ای ناخوشایند و بی‌نتیجه بکشد: زبان همشهری رودکی فارسی‌تر است یا همولایتی سعدی یا مردم آبادان. زبان معیار در داخل ملتها وجود دارد اما لزوماً نه بین آنها. درهرحال، فارسی رسمی رایج در ایران با لهجهٔ کشدار تهرانی‌های قدیم که سیزده را ”سینزه“، بدو را ”بـُدّو“ و پاشیدن را ”پاچیدن“ تلفظ می‌کردند تفاوت دارد (ته‌رنگ آن گویش در ترجمهٔ احمد شاملو از دُن آرام دیده می‌شود).

هرچند امروز عرصه‌های نشر و رسانهٔ ایران و تاجیکستان و افغانستان بیشتر به هم نیاز دارند تا بازارهای مشابه آمریکا و بریتانیا، اینکه نویسندهٔ فارسی دری به فارسی ایرانی هم بنگارد دور از انتظار است. نگاه خیرهٔ مارک تواین و جواب دندان‌شکنش را مجسم کنیم اگر به او پیشنهاد می‌کردند محض خوشامد خوانندهٔ لندنی حرفهای مردم آلاباما را به نثر و تلفظ آکسبریجی بنویسد.

بازار کتاب ایران بزرگ و جذاب نیست و حتی وقتی ناشر به تعهداتش عمل ‌کند رواج دستبرد و پایبند نبودن به اخلاق مرسوم جهانی به تقویت اعتبار کسب‌وکار نشر وطنی کمک نمی‌کند. داستانها از طرز برخورد بنگاههای غربی به نماینده‌های نشر دولتی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت مایهٔ سرافرازی نیست.

نحوهٔ پرداخت، یا به احتمال زیاد نپرداختن، حق قلم نویسندهٔ افغان نشان خواهد داد در ایران وقتی هم طلب ابدی کذایی از استکبار مطرح نباشد دربارهٔ حقوق ملتهای کمتر زورمند واقعاً چگونه فکر می‌کنند.

http://www.bbc.com/persian/blogs/2016/04/160424_l44_nazeran_rahimi_novel_translation

رسانه هنروادبیات پرس لیت | Create Your Badge
 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست