تجليل از عزت الله انتظامی در خانه تئاتر


 

 

دوشنبه ۱۸ مهرماه در دومين جلسه پرسش و پاسخ ايرج راد مدير عامل خانه تئاتر با خبرنگاران رسانه های داخلی، عزت الله انتظامی، رئيس خانه تئاتر نيز حضور داشت.

 

ايرج راد، عزت الله انتظامی، بهزاد فراهانی - عکس از سايت ايران تئاتر

کشور و جوانان تقديم کرد- عکس از سايت ايران تئاتر

سوالات اين جلسه بيشتر به حضور عزت الله انتظامی در پاريس و تقدير يونسکو از وی اختصاص پيدا کرد.

بنا بر يک رسم ۸ ساله در يونسکو خانه های فرهنگ ملل هرکدام نماينده ای را در زمينه های مختلف معرفی می کنند که اين افراد در رشته خود دارای ويژگی خاص هستند. از ايران پيش از اين از عباس کيارستمی و پری صابری تقدير به عمل آمده بود، ولی برای اولين بار در مقر يونسکو از يک چهره برگزيده تجليل به عمل می آمد.

آقای انتظامی در پاسخ خبرنگارانی درباره سخنرانی اش در يونسکو گفت: "در ابتدا مشورت می کردم که چه بگويم ولی هيچ نوشته ای مرا راضی نمی کرد. تا اينکه به اين نتيجه رسيدم سير کار هنری ام را از اولين پيش پرده ای که خواندم و بعد از اتمام اجرا از شوق تا خانه دويدم تا رفتن به شيکاگو و در نهايت حضور دريونسکو را بگويم. همين سخنرانی بسيار مورد توجه حضار قرار گرفت."

عزت الله انتظامی تمام هدايا و جوايزی که دريونسکو دريافت کرده بود به فرهنگ و هنر

او در جواب سوالی از خبرنگاران که مردم در پاريس چه واکنشی داشتند وقتی شما را می ديدند، گفت که هنر ما هنوز بين المللی نشده است که آنها ما را بشناسند.

عزت الله انتظامی تمام هدايا و جوايزی که دريونسکو دريافت کرده بود به فرهنگ و هنر کشور و جوانان تقديم کرد. تنديس صلح يونسکو از جوايز ارزنده ای بود که به اين هنرمند به خاطر کوشش برای کمک به مردم افغانستان و آسيب ديدگان زلزله بم تعلق گرفت.

ايرج راد پيش از آنکه به سوالات خبرنگاران در خصوص مسائل و مشکلات خانه تئاتر پاسخ دهد، مطالبی را درباره عزت الله انتظامی بيان کرد.

او گفت که در دانشکده های هنرهای زيبا با وجود اختلاف ۲۲ سال سن با آقای انتظامی هم درس بوده است.آقای راد از ز ويژگی های آن دوره از دانشکده را داشتن دو نوع کلاس درس به طور همزمان نام برد. يکی کلاسهای معمول دانشگاه و ديگری حضور بازيگری با تجربه مانند عزت الله انتظامی در دوره مزبور.

ايرج راد ويژگی های زيادی را درمورد انتظامی نام برد. مانند وقت شناسی که تحت هيچ شرايطی در هيچ کجا دير حاضر نشده است. حفظ سلامت روحی و جسمی که هنوز با وجود ۸۲ سال سن با شادابی کار می کند. وسواس در انتخاب کار حتی در مواقعی که از نظر مالی در تنگنا قرارداشته است از ديگر ويژگی ها بود که ايرج راد در باره انتظامی اظهار کرد. همراهی با بازيگر مقابل درهر سن و تجربه ای که باشد از ديگر ويژگی های عزت اله انتظامی است که از آن نام برده شد.

ايرج راد در پايان گفت به خاطر همين ويژگی هاست که انتظامی يک سمبل ملی است. در پايان با حضور اعضای هئيت مديره مرکزی خانه تئاتر لوح تقدير به عزت الله انتظامی تقديم شد.

آقای بازيگر

عزت الله انتظامی که اهالی سينما و تئاتر ايران او را "آقای بازيگر" می نامند، در محله سنگلج به دنيا آمده است. جايی که با ساخت تئاتر ۲۵شهريور در آن منطقه که بعد از انقلاب ايران به سنگلج تغيير نام يافت، مهم ترين نمايش های خود را بازی يا کارگردانی کرده است.

عزت الله انتظامی در نوجوانی زمانی که در يک هنرستان صنعتی آلمان تحصيل می کرد، روی به تئاتر آورد. در حقيقت با مراجعه به تئاترهای موجود در آن زمان و تقاضای کار از آنها به عنوان کنترلچی تئاتر پا به عرصه هنر نمايش گذاشت و در آنجا طی امتحانی که به عنوان پيش پرده خوان در مقابل پرويز خطيبی داد، پذيرفته شد و گام بر روی صحنه گذاشت

پيش پرده خوانی که می توان آن را کابارت يا استندشوی ايرانی ناميد، در آن زمان به خاطر اشعار انتقادی اجتماعی- سياسی دارای ارزش و امتياز ويژه ای در ميان مردم بود. نصرت کريمی، حميد قنبری و مرتضی احمدی در آن دوران از پيش پرده خوان های سرشناس بودند.

موفقيت عزت الله انتظامی در پيش پرده خوانی او را به عبدالحسين نوشين بانی تئاتر سعدی و فردوسی نزديک کرد. حضور در تئاتر سعدی و فردوسی در آن زمان بالاترين رتبه هنری دنيای نمايش در ايران بود.

بعد از کودتای ۲۸ مرداد تئاترها بسته می شوند و بسياری ازهنرمندان زندانی می شوند. عزت الله انتظامی بعد از آزادی از زندان راهی آلمان شد و در آنجا در کلاسهای شبانه دوره بازيگری را گذراند.

با تاسيس هنرکده آناهيتا توسط اسکويی ها (مصطفی و مهين)، انتظامی در ادامه کار هنری خود در دو نمايشنامه "هياهوی بسيار برای هيچ" به کارگرانی مصطفی اسکويی و "خانه عروسک" به کارگردانی مهين اسکويی بازی می کند و در آستانه ۴۰ سالگی در رشته تئاتر دانشکده هنرهای زيبا دانشگاه تهران پذيرفته می شود.

حضور در فيلم گاو ( به کارگردانی داريوش مهرجويی و نوشته غلامحسين ساعدی) به همراه ديگر بازيگران تئاتر برگی تازه در زندگی عزت الله انتظامی بود که جايزه فستيوال فيلم شيکاگو را برای او به ارمغان آورد.

برگرفته از بی بی سی

 

بازگشتwww.perslit.com