تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

نروژ فاتح "یوروویژن" ۲۰۰۹ شد

الکساندر ریبک، خواننده نروژی و فاتح یوروویژن ۲۰۰۹

مرحله‌ی نهایی پنجاه ‌وچهارمین مسابقه‌ی خوانندگی "یوروویژن" شنبه شب (۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت) در مسکو برگزار شد. نروژ در این دوره به مقام نخست رسید، آلمان همچون همیشه با دست خالی بازگشت و آرش، خواننده ایرانی سوم شد.

 

نروژ در پنجاه‌وچهارمین مسابقه خوانندگی "یوروویژن" (Eurovision) به مقام نخست رسید. مرحله نهایی این رقابت، شنبه در مسکو برگزار شد. الکساندر ریبک، خواننده‌ی نروژی، با مجموع ۳۸۷ امتیاز، با اختلاف زیاد نسبت به خواننده ایسلند (۲۱۸) فاتح یوروویژن ۲۰۰۹ شد. این سومین بار است که نماینده نروژ در این رقابت اول می‌شود. ریبک ۲۳ ساله که همزمان با خواندن بر روی صحنه، ویولون هم می‌نواخت، اصلا اهل بلاروس و بزرگ‌شده‌ی نروژ است.

یوهانا، خواننده‌ی زن ایسلندی، با ترانه‌ی "آیا حقیقت دارد؟" (Is it true) به مقام دوم رسید. دوئو آلکس، خواننده‌ی نماینده‌ی آلمان، نیز در پایان مرحله‌ی نهایی تنها ۳۵ امتیاز به دست آورد و در میان ۲۵ راه‌یافته به مرحله‌ی پایانی، بیستم شد. وی قرار بود با همراهی دیتا وان تیز، هنرمند آمریکایی، روی صحنه برود. تخصص تیز، رقص "استریپ" است. وی قرار بود در هنگام اجرای برنامه آلکس، لباس خود را از تن درآورد. اما او تنها در لحظات پایانی ترانه‌ی خواننده‌ی آلمانی روی صحنه آمد، البته نه کاملا برهنه.

آرش و خواننده‌ی آذربایجانی سوم شدند

 آیسل و آرش سوم شدندآرش، خواننده‌ی پاپ ایران، به همراه آیسل، خواننده‌ی زن آذربایجانی، به روی صحنه رفت. این دو با اجرای ترانه‌ی "همیشه" (Allways) در پایان با کسب ۲۰۷ امتیاز، سوم شدند. شعر و آهنگ این ترانه، متعلق به آرش هستند.

رقابت ۲۰۰۹ در پایتخت روسیه و در استادیومی برگزار شد که سال ۱۹۸۰ برای برگزاری رقابت‌های المپیک مسکو ساخته شده بود. محل برگزاری به این دلیل روسیه انتخاب شد که سال گذشته خواننده‌ای از این کشور برنده‌ی یورو ویژن شده بود.

دیما بیلان، خواننده‌ی جوان روس، در بلگراد، پایتخت جمهوری صربستان، با پشت سر گذاشتن رقیبان مطرحی از ۴۳ کشور اروپایی، عنوان برترین ترانه‌ی اروپا را با ترانه‌ای به نام "Believe" به خانه برد.

یوروویژن از سال ۱۹۵۶ و از سوی "اتحادیه‌ی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی کشورهای اروپایی" (EBU) برگزار می‌شود. تمام کشورهای عضو "EBU" می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز عضو این اتحادیه هستند.

 آلکس خواننده آلمانی (چپ) و دیتا وان تیز، هنرمند آمریکایی، در حال اجرای برنامههر کشور یک ترانه را به مسابقه ارسال می‌کند. امتیازهای دور نهایی را کشورهایی می‌دهند که در رقابت‌های همان سال شرکت کرده بودند.

یوروویژن یکی از پربیننده‌ترین مسابقه‌های تلویزیونی است. امسال (۲۰۰۹) بر اساس برآوردها، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان، این برنامه را از طریق تلویزیون تماشا کردند.

در پنجاه ‌وچهارمین دوره‌ی این مسابقه‌ها، خوانندگانی از ۴۲ کشور اروپایی حضور داشتند. در اصل، غیر از گرجستان و جمهوری کوچک سان‌مارینو در همسایگی ایتالیا، همه‌ی کشورهای اروپایی در این رقابت شرکت کردند.

برگرفته از :http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4259187,00.html

چاپ کنید

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما