دوستان، یاران و خوانندگان گرامی، خواهشمندیم هنر و ادبیات پرس لیت را به دیگران نیز معرفی کنید
تماس با سردبیر > perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده سیاسی  بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر

تجمع گسترده خانواده های دستگیرشدگان در مقابل اوین

تجمع و اعتراضات گسترده خانواده های دستگیرشدگان 25 بهمن در مقابل زندان اوین

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" خانواده های دستگیر شدگان در مقابل زندان اوین برای اطلاع یافتن از وضعیت عزیزانشان و آزادی بی قید و شرط آنها تجمع نمودند.
روز پنجشنبه 28 بهمن ماه خانواده های دستگیر شدگان اعتراضات گسترده و خونین 25 بهمن از حوالی ساعت 09:00 در مقابل درب اصلی زندان اوین تجمع کردند و خواستار آزادی بی قید و شرط عزیزان خود شدند.خانواده ها هنوز از محل بازداشت و شرایط و وضعیت عزیزان خود بی خبر هستند و به آنها گفته نمی شود که در کجا در بازداشت بسر می برند. تعداد تجمع کنندگان تا ساعت 11:00 بیش از 400 نفر تخمین زده می شد. حوالی ساعت 11:15 اعتراضات خانواده ها نسبت به عدم اطلاع و آزادی عزیزانشان و دادن وعده های دروغین به آنها شدت گرفت. نیروهای سرگوبگر به سوی خانواده ها یورش بردند و آنها مورد ضرب و شتم و اهانت قرار دادند با این هدف که آنها را مرعوب و متفرق نمایند ولی خانواده ها در مقابل یورش آنها مقاومت کردند و به آنها اعلام می کردند که تا آزادی عزیزانشان از آنجا دور نخواهند شد. خانواده های دستگیر شدگان از زمان دستگیری عزیزانشان بصورت شبانه روزی مقابل درب اصلی زندان اوین تجمع میکنند.
با ایستادگی و پافشاری خانواده ها تا این لحظه تعدادی از جوانان دستگیر شده آزاد شده اند.بنابه گفتۀ یکی از جوانان آزاد شده از زندان اوین تعداد دستگیر شدگان بیش 2000 نفر تخمین زده می شود.
مسئولین زندان اوین در ابتدا از جواب دادن به خانواد ها سر باز می زدند اما با دیدن ازدیاد جمعیت و فشار خانواده ها به آنها گفته اند بروید تا روز سه شنبه آنها را آزاد خواهیم کرد. خانواده ها که می دانستند تمامی این حرفها دروغ محض است و اگر صحنه را ترک کنند ممکن است هر بلایی برسر بازداشت شده ها بیاورند همچنان در مقابل زندان اوین ماندند و خواهان آزادی بی قید و شرط بازداشت شده ها هستند .
تعداد نیروهای سرکوبگری و لباس شخصیهای که امروز به خانواده ها یورش بردند نزدیک به 50 می باشند. نیروهای سرکوبگر خانواده ها را در محاصرۀ خود دارند و به شدت آنها را کنترل می کنند تا مانع از حرکت های اعتراضی آنها شوند.
.اسامی تعدادی از دستگیر شدگان اعتراضات گسترده و خونین 25 بهمن که در اختیار فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران قرار گرفته است عبارتند از : حمید حسین خانی ، آراس حسین خانی و حسن صباغی می باشند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران دستگیری، شکنجه،ادامه بازداشت دستگیر شدگان 25 بهمن و در بی خبری نگه داشتن خانواده ها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر،گزارشگران ویژه دستگیریهای خودسرانه وشکنجه سازمان ملل متحد و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.

26 بهمن 1389 برابر با 14 فوریه 2011

گزارش زیر به سازمانهای حقوق بشری ارسال گردید:
دبیر کل سازمان ملل متحد
کمیسرعالی حقوق بشر
گزارشگران ویژه دستگیریهای خودسرانه و شکنجه سازمان ملل متحد
عفو بین الملل

 

به صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست