تماس با سردبیر > perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده صفحه نخست بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر
ویژه انقلاب
پنجشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۸۹

برای تغییر (یادداشتی منتشر نشده از مجید توکلی)

مجید توکلی قدرت تکلمش را از دست داده است

خبرگزاری هرانا - وضعیت جسمی مجید توکلی در پنجمین روز اعتصاب غذایش در سلول انفرادی بند 240 زندان اوین وخیم است تا جایی که وی حتی قدرت تکلمش را بر اثر ممانعت از نوشیدن آب از دست داده است.

خونریزی معده مجید توکلی و بی‌خبری از وضعیت حسین رونقی | رهانا

پنج نفر دیگر در زندان رشت بدار آویخته شدند

بنابه گزارش فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران در ادامه موج جدید اعدام ها روز دوشنبه 5 زندانی که یکی از آنها زن بود در زندان رشت به دار آویخته شدند. هویت اعدام شدگان و علت اعدام آنها اعلام نشده اما خبر اعدام این 5 نفر در سطح شهر رشت پخش شده است. فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران نسبت به اعدام های گروهی در آستانه سالگرد قیام مردم ایران جهت ایجاد رعب و وحشت در جامعه هشدار میدهند و از دبیرکل و کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و مراجع بین المللی برای نجات جان زندانیان سیاسی و سایر زندانیان خواستار اقدامات عملی و فوری است.

5 خرداد 1389 برابر با 26 می 2010

گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
دبیر کل سازمان ملل متحد
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
گزارشگران ویژه اعدام سازمان ملل متحد

ميرحسين موسوى و زهرا رهنورد با اعضاى سازمان جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملى ديدار كردند 

جمعى از اعضاى سازمان جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملى روز سه شنبه با زهرا رهنورد و ميرحسين موسوى ديدار كردند. به گزارش سايت« كلمه » وابسته به اصلاح طلبان ،زهرا رهنورد در اين ديدار مطالبات پس از انتخابات رياست جمهورى را از بطن شعارهاى اصلى انقلاب اسلامى يعنى استقلال، آزادى و جمهورى اسلامى دانست. خانم رهنورد گفت آرمان آزادى بدون حضور نيمى از جمعيت يعنى بدون زنان تحقق پذير نخواهد بود.

سندی از سازماندهی بزرگترین کشتار و قتل عام سیاسی مردم

فرشاد حسینی

کشتار و جنایت یکی از خصیصه های تفکیک ناپذیر جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی با کشتار زاده شد و با کشتار به بقای تحمیلی خود ادامه میدهد. ارجاع به اسناد زنده تاریخ خونبار تولد و تثبیت جمهوری اسلامی در طی یکی از خونین ترین سرکوبهای سیاسی قرن به ویژه برای نسلی که اطلاعات و تصویر روشنی از وقایع اولیه سرکوب انقلاب مردم ایران ندارد، لازم و حیاتی>>>

 کمپینی بین المللی بمناسبت فرارسیدن سالروز انتخابات 22 خرداد در ایران آغاز شد 

گروهها و نهادهای مدافع حقوق بشر ایرانی و بین المللی بمناسبت فرارسیدن سالروز انتخابات ریاست جمهوری 22خرداد در ایران، کمپینی جهانی را آغاز کرده اند. این کمپین که زیر چتر «اتحاد برای ایران» آغاز شده، از همه مدافعان حقوق بشر خواسته است در روز 22 خرداد، 12 ژوئن، خواستار پایان دادن به نقض حقوق بشر در ایران شوند. سازمان های عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، زنان برنده جایزه صلح نوبل، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، جامعه بین المللی بهائیان؛ موسسه مطالعات حقوق بشر در قاهره ، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و انجمن جهانی قلم از جمله گروههایی تشکیل دهنده این کمپین هستند که همراه گروههای دانشجویی در دانشگاههای گوناگون در این زمینه برنامه هایی خواهند داشت.

اعتراض جوانان تهرانى با شعار مرگ بر ديكتاتور

روز گذشته جوانان تهران پس از پايان مسابقه فوتبال با شعار «مرگ بر ديكتاتور» از استاديوم آزادى خارج شدند. جوانان هم‌چنين شعار مىدادند «خس و خاشاک تويى، دشمن اين خاک تويى» و «فوتبال بهونه ميشه خرداد قيامت ميشه». مردم با بوق زدن ممتد با اعتراضات جوانان كه شعارهاى ضدحكومتى مىدادند همراهى مىکردند. اين اعتراضات تا ساعت 22 و سى دقيقه ادامه داشت.

یوسف رشــــیدی محکوم به اعــــدام است
یوسف رشیدی دانشجوی پلی تکنیک بود که درروز دیدار احمدی نژاد از پلی تکنیک یک صفحه کاغذ را بالا برد که رویش نوشته بود "رئیس جمهور فاشیست پلی تکنیک جای تو نیست".

اخبار ویژه از پشت پرده سیاست و قضاوت : از فاجعه کهریزک تا جنگ قدرت

جرس: منابع خبری جرس در تهران پس از پیگیری پرونده بازداشتگاه کهریزک و دنبال کردن روابط پشت پرده و جنگ قدرت بسیج و وزارت اطلاعات به اخباری دست یافته اند که در تحلیل شرایط روزهای آینده کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است>>>

متن کامل نامه ايران به مديرکل آژانس

نامه جمهوري اسلامي ايران درباره تبادل سوخت هسته اي روز دوشنبه براساس بيانيه تهران، به يوکياآمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي تحويل داده شد

حکومت اسلامی را به مرگ بگیرید تا به تب رضایت دهد

دو نگاه متفاوت میان همه ی دو گروه عمده وجود دارد چه آنهایی که گرد موسوی و کروبی سینه می زنند، چه آنهایی که مبارزه مسالمت آمیز و پرهیز از خشونت دم می زنند. این هر دو نگاه به باور من ناشی از یک توهم است که گروه اول به خیال خام اینکه لمپنهایی همچون خامنه ای و قاتلان به جاه و مقام رسیده ی موسوم به سردار و رئیس جمهور و وکیل و وزیر، دلشان به رحم خواهند آمد و نسبت به سرکوبها و قبضه کردن قدرت کوتاه خواهند آمد

سالروز اولین حضور موسوی در تلویزیون

امروز سالروز اولین حضور میرحسین موسوی در تلویزیون جمهوری اسلامی است، او پس از 20 سال در اولین روز خرداد سال 1388 دوباره در تلویزیون حضور یافت و در ساعت 21:45 الی 22:15 در برنامۀ "با دوربین" دیدگاه های خود را بیان کرد

مهدى كروبى در نامه اى به آيت الله اردبيلى از قوه قضاييه به عنوان ابزار نهادهاى امنيتى و نظامى نام برد 

مهدى كروبى از سران اصلاح طلبان در نامه اى به آيت الله موسوى اردبيلى به انتقاد شديد از شرايط حاكم بر قوه قضاييه ، مجلس و دولت پرداخت. به گزارش سحام نيوز، ارگان رسمى حزب اعتماد ملى، آقاى كروبى در اين نامه نوشت:« متاسفانه برخى نمايندگان مجلس به عنوان وكيل الدوله و نماينده نهادهاى امنيتى و نظامى و “پياده نظام چكمه پوشان” ايفاى نقش مى كنند.همچنين قوه قضاييه به عنوان ابزار حاكميت و نهاد هاى امنيتى و نظامى تبديل شده است». آقاى كروبى افزوده است:« رئيس دولت ايران با رفتارهاى عجيب وغريب و منحصر به فرد و عطشى كه براى سفر خارجى دارد موجب تحقير ملت ايران در دنيا شده است». مهدى كروبى در پاسخ به ۱۷۵نماينده مجلس كه خواستار بازداشت وى و ميرحسين موسوى شده بودند گفت:«كسى كه وارد اين صحنه ها شد اين تهديدها برايش ارزش ندارد».

خودکشی یک سرباز در پادگان سپاه

ندای سبز آزادی: روز 27 اردیبهشت سرباز علی کریم بابایی در پادگان بروجردی فرماندهی آماد و پشتیبانی سپاه در هنگام پاسدهی با شلیک گلوله به سرخود خودکشی کرد . به گزارش ندای سبز آزادی، منبع خبری علت خودکشی این سرباز را ناشی از اضافه خدمت و فشارهای ناشی از آن اعلام کرده است و این درحالی است که خبر این خودکشی پس از گذشت بیش از 24 ساعت به خانواده این سرباز اعلام شده است و پرونده ای جهت بررسی موضوع در قوه قضائیه باز شده است . یادآور می شود که در یکسال گذشته این سومین خودکشی سربازان در این پادگان است و یک سرباز هم در اثر تصادف کشته شده است و بدلیل فضای بسته خبری در این باره رسیدگی به پرونده این سربازان رها شده است درحالیکه نوع برخورد با این سربازان و فشارهای وارده باعث خودکشی این سربازان بوده است. وقتی جان ارزان می شود نتیجه اش این می شود که جوانان این مرز و بوم اینگونه از بین بروند و نهادی هم پاسخگو نباشد.

خلیل بهرامیان، وکیل فرزاد کمانگر دستگیر شد

سایت سکولاريسم نو: طبق خبری که هم اکنون (5 بعد از ظهر چهارشنبه بوقت نيويورک) به دست ما رسيد، حکومت اسلامی آقای خلیل بهرامیان، وکیل فرزاد کمانگر را دستگير کرده و به جای نامعلومی منتقل نموده است.

شیرین علم‌هویی؛ «داستان دختری که زندگی را دوست داشت »
رویا کریمی

نامه محبوبه کرمی به پدر و برادر، پس از 85 روز بازداشت در سلول انفرادی پدر عزیزم، سلام. می دانم که منتظر برگشتن من هستی. به تو گفتند که من در مأموریتم، ولی نمی دانی که دخترت در گوشۀ سلول های انفرادی فقط به جرم فعالیت های انسان دوستانه و تلاش برای تغییر وضعیت زنان باید ماه ها و سال ها زندانی باشد. دیگر سلول های انفرادی هم از گریه های من خسته شدند.

سخنرانی شجاعانه مجید توکلی 16آذر87 دانشگاه تهران

در پى اعتصاب غذا، جان مجيد توكلى در معرض خطر قرار گرفته است 

مجيد توكلى ، دانشجوى معترض كه از صبح روز يكشنبه به سلول انفرادى منتقل شده است، در اعتراض به اين تصميم  دست به اعتصاب غذا زده كه با توجه به ابتلاى او به بيمارى ريوى  وضعيت سلامتى اش به شدت نگران كننده شده است. على توكلى، برادر اين عضو شوراى مركزى دفتر تحكيم وحدت در گفت‌وگو با راديو فردا از دليل انتقال دوباره مجيد توكلى به سلول انفرادى اظهار بى اطلاعى كرد و افزود زمان آغاز اعتصاب غدا هيچ تماسى با برادرش نداشته است. مجيد توكلى در پايان هفته گذشته نامه اى تفصيلى پيرامون وضعيت كنونى ايران نوشت كه باعث واكنش شديد ماموران امنيتى شده است. به گزارش سحام نيوز، ماموران وزارت پس از اطلاع از نوشته شدن اين نامه ، مجيد توكلى را تهديد به قتل كرده اند. مجيد توكلى عضو انجمن اسلامى دانشگاه اميركبير از ۱۶ آذر ماه گذشته ، پس از سخنرانى در دانشگاه اميركبير به مناسبت روز دانشجو، بازداشت و به زندان اوين منتقل شد.

رئیس اداره اماکن شهر بوکان ترور شد

کردستان و کرد نیوز: جمالدین جامهری، مشهور به حاجی میری ، رئیس اداره اماکن شهر بوکان توسط افراد ناشناس کشته شد. بعد از ظهر روز دوشنبه 3 خردادماه افراد ناشناس سوار بر موتورسیکلت در اطراف مدرسه 4 آبان حاجی میری را مورد تهاجم قرار داده و وی را به هلاکت رساندند. گفتنی است حاجی میری اهل ارومیه یکی از مهره¬های ارشد دستگاه اطلاعاتی و امنیتی رژیم در شهر بوکان بود.

اعتراض گسترده جوانان بعد از مسابقه فوتبال

اعتراضات گسترده جوانان بعد از مسابقه فوتبال با شعار فوتبال بهونه میشه خرداد قیامت میشه

خبرگزاری هرانا – بهرام تصویری خیابانی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر از سوی دو تن از پاسداران بند مورد تجاوز با باتوم قرار گرفت.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، یک زندانی عادی محبوس در زندان رجایی شهر به نام بهرام تصویری خیابانی که به دلیل نامعلومی جهت تنبیه به سلول انفرادی این زندان منتقل شده بود در اثر نگهداری طولانی در سلول انفرادی و عدم اجازه تماس با منزل، اقدام به خودسوزی در داخل سلول انفرادی نمود. نگهبانان و پاسداران پس از مشاهده خودسوزی توسط دوربین های مدار بسته وی را از مرگ نجات داده و سپس با کپسول ضد حریق اقدام به شکستن دست و پای وی نمودند و پس از انتقال به سلول دیگر به وی با باتوم تجاوز می کنند. نامبرده پس از تحمل یک ماه سلول انفرادی جهت درمان شکستگی پا که به شدت عفونت کرده بود به بهداری زندان منتقل می شود و پس از درمان سطحی و تراش استخوان پایش به بند عمومی منتقل می شود. شکایت خانواده نامبرده از مسببین امر باعث شده است که فشار و تهدید بر این زندانی از سوی آمرین در این زندان افزایش یابد.

دیدار با میرحسین موسوی

دولت ها خرافی و فاسد
عاقد "ترکمنچای" شدند!

اگر تاریخ دویست ساله منطقه را مطالعه کنیم، پی خواهیم برد که ذهنیت خرافی و فاسد دولت ها تا چه اندازه در شکست ها و از دست رفتن بخشی از ایران دخیل بودند. این روزها به دلیل رخنه فساد، دروغ و بی تدبیری، ملت ما در مقابل امتحان های بزرگی قرار گرفته است. سقوط تولید ناخالص داخلی به نیم درصدی در سال گذشته، مانند از  سر گذراندن یک حمله بزرگ از سوی دشمنان خارجی است. فشار این سقوط بر تولید گران است و  فقر و بیکاری و بیچارگی سنگینی را به دنبال دارد، فشار به کارگران، معلمان ، کارمندان و روستائیان بیشتر است. نتیجه تصور آنکه آمریکا آمده است در عراق تا جلوی ظهور امام زمان(ع) را بگیرد در نهایت همین وادادگی و قراردادهای ترکمنچای است که باید از آن بترسیم. جنبش سبز می گوید راه حل- بحران کنونی- برگشت به سوی مردم است. راه حل در جلب حمایت مردم است و اینکار جز از طریق به رسمیت شناختن حق مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خود ممکن نیست. فصل سوم قانون اساسی را بدون کوچکترین تغییری اجرا کنید.

راهپیمائی 22 خرداد

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، روز گذشته – یکشنبه- در تدارک برگزاری سالگرد 22 خرداد با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. این دیدار در دفتر میرحسین موسوی انجام شد و هر دو بر عزم خویش برای شرکت در راهپیمائی 22 خرداد و همچنین بر بانگ الله اکبر در مناسبت هائی که در ماه خرداد در پیش است تاکید کردند. با این دیدار و تاکید بر راهپیمائی و بانگ الله اکبر، عملا فراخوان راهپیمائی 22 خرداد اعلام شد.

موسوی:به رسميت شناختن حق مردم، راه‌حل مشکلات کشور  

ميرحسين موسوی روز شنبه در ديدار با جمعی از خانواده‌های سرداران جنگ ايران و عراق راه‌حل مشکلات کشور را «جلب حمايت مردم از طريق به رسميت شناختن حق مردم برای حاکميت بر سرنوشت خودشان» دانست.

خسارات وارده بر کشور در اثر رواج فساد و دروغ

رادیو آلمان: میرحسین موسوی در دیدار با جمعی از خانواده‌های قربانیان جنگ ۸ ساله با عراق، با انتقاد از اوضاع کشور اعلام کرد، برای اصلاح امور هیچ راهی جز احترام به حقوق ملت وجود ندارد.

ابوالفضل اردوخانی : حاجی خودتی!

طبق آمار بانک جهانی در سال 2008 درآمد کشور عربستان از توریسم یا به زبان ساده از زیارت مسلمین در خانه کعبه معادل مبلغ 29.865.000.000 دلار یا قریب سی میلیارد دلار بوده است. زائرین ایرانی که بصورت تمتع و یا عمره در همان سال به مکه رفته اند

مدافعان حقوق بشر: سرکوب ‌ها در ایران بی ‌سابقه ‌اند

رادیو آلمان: دکتر محمد سیف‌زاده، همکار کانون مدافعان حقوق بشر در باره آمار اعدام‌ها و دستگیری‌ها می‌گوید: جز در دهه شصت که نیاز به بررسی جداگانه‌ای دارد، دستگیری‌ها و فشار در بقیه‌ی موارد، بی‌سابقه‌اند. وی ایجاد فشار بر هنرمندان را نیز کم‌سابقه می‌داند و معتقد است که در هیچیک از دوران‌های جمهوری اسلامی، با هنرمندان این‌گونه برخورد نشده است.

فراخوان دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد برای تجمع سکوت در روز دوم خرداد
 دانشجویان سبز دانشگاه آزاد مشهد با انتشار اطلاعیه ای برای برگزاری  تجمع سکوت در سالروز دوم خرداد در این دانشگاه فراخوان دادند.
به گزارش دانشجو نیوز، در این فراخوان از دانشجویان دعوت شده که از ساعت 11:30 روز یکشنبه دوم خرداد مقابل سلف سرویس این دانشگاه در این تجمع شرکت کنند. متن این فراخوان به شرح زیر است:
بدين وسيله به اطلاع دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي مشهد ميرسانيم امسال در سالروز دوم خرداد كنار يكديگر جمع ميشويم  ، ياد شهداي جنبش اعتراضي سبزمان را گرامي ميداريم ، و اعتراض خودمان را نسبت به زنداني كردن فرهيختگان جامعه و همچنين احكام صادره براي دوستانمان را با تجمع سكوت بار ديگر گوشزد ميكنيم . تجمع در ساعت 11:30 يكشنبه دوم خرداد ماه جلوي سلف دانشگاه آزاد مشهد برگزار خواهد شد از عموم دانشجویان و هسته های سبز دانشگاه آزاد مشهد دیگر دانشجویان را با ديوار نويسي و پخش تراكت به شرکت در این تجمع دعوت كنند.

چهارتن از فعّالین دانشگاه علم و صنعت ایران به
نام های: آقایان «حمیدرضا صحرائی»،«پویا شریفی»، «علی اسد اللّهی» و
«سجّاد درویش» با احکام سنگین کمیته یمرکزی وزارت علوم از دانشگاه اخراج شدند! اتّهام این دانشجویان اقدام علیهامنیّت ملّی و تشویش اذهان عمومی و بر همزدن نظم عمومی، تحریک و رهبری دانشجویان در تجمّعات قبل و بعد از ...انتخابات و همچنین برگزاری مراسم سوگواری برای «شهید کیانوش آسا» ذکر شده است

اعتراضات مردم تهران به افزایش سرسام آور قیمت بلیط های اتوبوس شهری

محافظ ارشد میر حسین موسوی بازداشت شد

سایت کلمه: حاج احمد یزدانفر سر تیم محافظان میر حسین موسوی امشب توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

چگونگی تصمیم‌گیری در «کشتی نجات» جمهوری اسلامی
مجید محمدی – جامعه شناس

این صفحه را خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  
بازگشت به صفحه نخست