تماس با سردبیر > perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده صفحه نخست بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر
ویژه انقلاب

شنبه  ۲ مرداد ۱٣٨۹ -  ۲۴ ژوئيه ۲۰۱۰

خبرگزاری حقوق بشر ایران - رهانا: همچون سال‌های پیش، دوستداران آثار شاملو در دهمین سالروز درگذشت وی برای گرامی‌ داشت یاد این شاعر برجسته در امامزاده طاهرحاضر شدند. ماموران انتظامی از همان ساعات ابتدایی، قصد کنترل و جلوگیری از تجمع علاقمندان به این شاعر را داشته و آنان را دعوت به ترک محل می‌کردند. آیدا شاملو (همسر زنده‌یاد احمد شاملو) طی گفت‌وگوی کوتاهی که با خبرنگار ایلنا داشت، افزود: من و تعدادی از دوستان و آشنایان همچون سال‌های گذشته بر مزار شاملو حاضر شدیم اما از ما خواستند تا محل را ترک کنیم. وی گفت: ما قصد داشتیم تا با دعا خواندن و شعرخوانی بر مزار شاملو، روح وی را شاد کنیم اما اجازه داده نشد هیچیک از این فرصت‌ها حاصل شود. به همین دلیل من در همان دقایق نخست محل را ترک کردم. احمد شامول شاعر، روزنامه‌گار و مترجم ایران در دوم مرداد ۱۳۷۹ چشم از جهان فرو بسته بود.

شعار مرگ بر ديکتاتور در جریان مسابقه فوتبال

گزارش دریافتی: در جریان بازى فوتبال بین تیمهای ايران و لازيوی ایتالیا که بصورت زنده از شبکه 3 تلویزیون رژيم پخش شد، گه ‌گاه صداى تماشاگران ایرانی بگوش مى رسید که شعارهاى سياسى مى دادند. از جمله شعارهاى آنها که با کمى دقت به گوش مى رسيد، شعار مرگ بر ديکتاتور بود که دقيقا هنگامی که اين شعارها سر داده مى شد، صداى بازی پائین میامد تا مردم متوجه صداها نشوند.

قتل عام زندانیان؛ از بین بردن آثار جنایت در رشت

مامورین وزارت اطلاعات در حال از بین بردن اسناد جنایت علیه بشریت در گورستان رشت هستند

اگر که بخواهیم! کوه اوپوزوسیون ایرانئ موش نمئ زاید!ا

آماجها و بایسته هایی فراگیر برای رو در رویی با حکومت جنایتکار اسلامی و برون رفت از دست و پا زدن از چاله به چاهی که هر از گاه در ایران بلا زده ی تحت حاکمیت اسلامی زیر پای ما ایرانیان قرار می گیرد، یک ضرورت بود ه و هست هنوز و برای رهایی از گرفتار آمدن در چنبره مماشات و ناکارآمد شخص یا حزب یا تشکل ِ برآمده از حکومت اسلامی، داشتن هدفها و خواستهایی مستقل یک ضروت سرنوشت ساز است. تجربه ی تا کنونی اعتراضات به هزارباره چنین ضرورتی را به همه هشدار می دهد. بار دیکر با توجه به شرایطی که در آنیم، انتشار دوباره کارپایه پیشنهادی را در اینجا مفید می دانم. امید که مورد توجه همگان قرار گیرد:
با مهر
گیل آوایی

موسوی؛ سرنوشت شوروی در انتظار جمهوری اسلامی است

سرنوشت اقتدارگرایان در سراسر جهان شبیه هم است

«یافت‌آباد تهران به دلیل شدت آلودگی آب منطقه سیاه اعلام شد»

زلزله 5.8 ریشتری در جنوب ایران

صدا و سیمای رژیم: زمین لرزه ای به بزرگی 5 و 8 دهم درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) حوالی اهل واقع در مرز استان های فارس و هرمزگان را لرزاند. شبکه لرزه نگاری وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران،‌ زمان دقیق وقوع این زلزله را 8 دقیقه و 12 ثانیه بامداد امروز (چهارشنبه) اعلام کرد.

اهل دانشگاهم
رشته ام علافی ست
جيب هايم خالی ست

تقاضای رد اعتبارنامه‌ های نمایندگان رژیم در سازمان ملل

تقاضای رد اعتبار نامه‌های نمایندگان جمهوری اسلامی در شصت و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد

مهدی کروبی خواستار آزادی منصور اسانلو شد 

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، روز شنبه با خانواده منصوراسانلو، رئيس هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، ديدار کرد. به گزارش سايت « سحام نيوز»، آقای کروبی در اين ديدار خواستار آزادی هر چه زودتر آقای اسانلو شد. منصور اسانلو در تير سال ۱۳۸۶ در تهران توسط ماموران امنيتی بازداشت و به اتهام اقدام عليه امنيت ملی به پنج سال زندان محکوم شد. بر اساس اين گزارش، فاطمه گل گزی، مادر منصور اسانلو، با شرح ربودن و ضرب و شتم زويا صمدی، عروس آقای اسانلو، توسط نيروهای امنيتی گفت:« شدت ضرب و شتم تا حدی بود که موجب سقط جنين زويا صمدی شد.» مهدی کروبی نيز ضمن ابراز تاسف و تاثر شديد از اينگونه برخوردها گفت:« رفتارهای وحشيانه ای که اکنون بر افراد و خانواده هايشان وارد می شود، ظلميست که بر مردم وارد می شود که نظام شاه هم با آنهمه فساد، اينچنين رفتاری را با خانواده ها انجام نمی داد.» آقای کروبی همچنين ابراز اميدواری کرد که در آستانه ماه رمضان، تمامی زندانيان سياسی در کنار خانواده خود باشند.
 

بی خبری مطلق از سرنوشت یک زندانی محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – با گذشت 7 ماه بی خبری مطلق از سرنوشت یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام تاکنون مسئولین دادگاه انقلاب و وزارت اطلاعات از پاسخگویی به خانواده این زندانی امتناع کرده اند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، عزیز محمد زاده زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام که به اتهام محاربه از طریق همکاری با احزاب مخالف حاکمیت به اعدام محکوم شده است بیش از 7 ماه پیش به مکان نامعلومی منتقل شده و هیچ ارگانی پاسخگوی خانواده وی نیست. خانواده این زندانی در مراجعه به ارگانهای مختلف امنیتی و دستگاه قضایی تاکنون موفق به دریافت خبری مبنی بر سلامت این زندانی نشده اند. بنا به برخی ادعاهای تائید نشده نامبرده در اعتراض به حکم اعدام خود دست به اعتصاب غذا زده است و در پی این اعتصاب به سلول انفرادی منتقل شده است و شایعه مرگ وی در اثر شکنجه موجب نگرانی شدید خانواده این زندانی را فراهم نموده است.

ادامه اعتصاب در بازار تبریز

گزارش دریافتی: اعتصاب در سطح گسترده ای در شهر تبریز ادامه دارد و امروز شنبه 26 تیر ماه کلیه مغازه های بازار از جمله راسته بازار، فردوسی، سه راه امین، بازار صفی و بازار طلافروشان امیرکبیر و بازار سنتی و همچنین کلیه مغازه های میدان دانشگاه الی میدان ساعت و نیز بخشهای عمده دکانهای ابوریحان و همچنین ششگلان کره کره های خود را بالا نبردند و جالب اینکه نقاطی از شهر که در گوشه و کنار قرار دارند نیز شاهد بسته بودن بخش عمده ای از مغازه ها از جمله شهرک ولیعصر بودند و سطح شهر خلوت و خاموش بود. تعطیلی امروز در سطح شهر تبریز بی سابقه بوده و در تماسهایی که نیروی انتظامی با سران بازار داشته اند کسبه را به لغو پروانه کسب تهدید کرده اند ولی روحیه بالا و آمادگی اصناف ستودنی است. اصناف تبریز تمایلی به کسب و کار با وضع فعلی ندارند و تهدیدها برایشان معنی ندارد.

زهرا رهنورد به همراه جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی با نرگس محمدی دیدار کرد 

زهرا رهنورد همسر میر حسین موسوی به همراه جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی با حضور در منزل نرگس محمدی از وی دلجویی کرد.
به گزارش سایت کلمه نرگس محمدی در این دیدارخانم رهنورد را در جریان فشارهایی که به گفته او در زندان از سوی بازجویان به او وارد آمده بود، قرار داد. خانم رهنورد با اظهار تاسف شدید از رفتار با خانم محمدی در زندان گفت:”وقوع چنین حوادثی در زندان های کشوری که مقاماتش ادعای عدالت دارند ،شرم آور است.” نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر روز بیستم خرداد ماه بازداشت و پس از 22 روز بازداشت روزدهم تیرماه آزاد شد و به دلیل اختلالات عصبی ناشی از دوران بازجویی در بیمارستان بستری شد.

گزارشهای مربوط به انفجارهای مرگبار زاهدان>>>اعضای سپاه پاسداران در انفجار زاهدان تکه تکه شدند

انفجار پنجشنبه شب در زاهدان >بيست و چهارم تير ۱۳۸۹ برابر با پانزدهم ژوئيه ۲۰۱۰

دو انفجار مهيب، شهر زاهدان مرکز سيستان و بلوچستان را لرزاند 
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، پنجشنبه شب ازشنيده‌شدن صدای دو انفجار مهيب در شهر زاهدان خبرداد. به گزارش اين خبرگزاری يکی از اين انفجارها حوالی مسجد جامع شهر زاهدان شنيده شد. گزارش ها از کشته و زخمی شدن تعداد زيادی بر اثر اين انفجارها حکايت می دهد. هنوز جزييات بيشتری از اين انفجارها منتشر نشده است.

بازار همچنان تعطیل است

یکی از پارچه فروشان بازار تهران که در چارسوق کوچک راسته پارچه‌فروشان مغازه پارچه‌فروشی دارد در گفت و گو با دویچه‌وله وضعیت بازار تهران را چنین شرح می‌دهد، « امروز (چهارشنبه، ۲۳ تیر) روزنامه ایران نوشته است که بازار تهران باز است. پریشب تلوزیون نشان داد که بازار تعطیل نبوده در حالی که بازار تعطیل است. این فیلم‌ها را از کجا می‌آورند و نشان می‌دهند من نمی‌دانم. از دوشنبه هفته پیش تا به حال، یعنی نه روز است که بازار تعطیل است. دیروز اطلاعیه‌‌ای دادند مبنی بر این‌که   توافق کرده‌اند با افزایش مالیات ۱۵ درصد که بازاریان قبول نکردند و مغازه‌هایشان را باز نکردند. بازاریان می‌گویند نه درآمدها بیشتر شده و نه خرج‌ها کمتر شده، دلیلی ندارد که مالیات بیشتری بدهیم. این است که بازار امروز هم باز نشد. من هم کار بانکی داشتم آمدم کارم را انجام بدهم و بروم.» 

حضور لباس شخصی ها بر سر مزار شاملو

امروز شنبه دوم مردادماه دهمين سالگرد خاموشي احمد شاملو شاعر بلند آوازه و آزاديخواه ايران است. قرار است امروز همچون 9سال گذشته بسياري از صاحبان قلم و انديشمندان و طرفداران او بر سر مزارش حضور يابند اما از ساعات اوليه امروز چندين موتور سوار لباس شخصي در ورودي امام زاده طاهر مستقر شدند و اطراف مزار احمد شاملو پرسه مي زنند. ضمنا بخشي از اين لباس شخصي ها در دفتر مركزي صحن امام زاده مستقر شدند و گزارش ها را مخابره مي کنند. لباس شخصي ها حتي زودتر از خانواده شاملو بر سر مزار او حاضر شدند!

نخستین تماس تلفنی مهندس رحیم از زندان تبریز

اعتصاب در زندان تبریز

حمايت 37 سازمان غيردولتي از درخواست اصلاح رويکرد سخت افزاري در بخش آب کشور

روستا‌هاي زلزله زده‌ي شهرستان اشكنان لامرد - استان فارس

سی ام تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۱۰

یک شرکت حمل و نقل دریایی، از حمل بنزین به ایران جلوگیری کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع کشتیرانی در لندن خبرداد :این کشتی توسط شرکت ملی نفتکش ایران اجاره شده بود تا از بندر ایزمیت در ترکیه، بنزینی را که از پالایشگاه توپراس Tupras خریده شده بود، حدود یک هفتۀ پیش، به ایران حمل کند اما شرکت « پین تایل – بی .وی » Pintail B.V. صاحب این کشتی، از حرکت آن جلوگیری کرد.
به گزارش رویترز، شرکت ملی نفتکش ایران NITC) ) و شرکت هلندی که این کشتی را اداره می کند حاضر نشده اند در این باره توضیح دهند.
منابع بازرگانی دریائی به رویترز گفته اند با تشدید تحریم های ایران و خودداری بیمه لویدز از بیمه کردن کشتی های عازم ایران، معامله با ایران بیش از پیش دشوار شده است.

اينجا تهران است... هنوز صداي كودكان كار از پشت چراغ‌هاي قرمز به گوش مي‌رسد

سی ام تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۱۰

کروبی: شورای نگهبان نهال تقلب در کشور را نهادینه کرد

سایت سحام نیوز: درپی دفاع آقای مومن از عملکرد شورای نگهبان در مصاحبه اخیر با رسانه ها آقای کروبی درنامه ای خطاب به ایشان یادآوری کردند شورای نگهبان امروزه به کسب و حفظ قدرت یک جناح تبدیل شده است

زنان کارگر کوره های آجرپزی شبستر 

سی ام تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۱۰

وضعیت جسمانی آیت الله حسین کاظمینی بروجردی در معرض خطر جدی قرار گرفته

خبرگزاری هرانا -  وضعیت جسمانی آیت الله حسین کاظمینی بروجردی در معرض خطر جدی قرار گرفته و وی هم اکنون شرایط بسیار سختی را در زندان اوین سپری می کند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، با توجه به اختلالات جدی در چشمان و پاهای آقای بروجردی مسئولان مانع از درمان این زندانی سیاسی می شوند. به گفته ی خانواده ی این زندانی سیاسی، چشمان وی در آستانه ی نابینائی قرار گرفته و قادر به حفظ تعادل خود در هنگام ایستادن و حرکت نمی باشد و پاهایش رو به فلجی می رود. آیت الله حسین کاظمینی بروجردی از روحانیون مخالف نظام در سال 1385 بازداشت و به 11 سال زندان به انضمام مصادره اموال محکوم شد.

عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به قید وثیقه آزاد شد 

سعید ترابیان، مسئول روابط عمومی و عضو هیات مدیر ه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به قید وثیقه از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. آقای ترابیان به اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام متهم شده است. ابراهیم مددی، رضا شهابی و منصور اسانلو، سایر اعضای هیات مدیره این سندیکا همچنان در زندانند.

زلزله 8/5 ريشتر کيش را لرزاند

ایرنا: زمين لرزه اي با شدت 8/5 ريشتر ساعات هشت دقيقه و 12 ثانيه بامداد چهارشنبه (30 تيرماه) جزيره کيش را لرزاند . به گزارش مرکز لرزه نگاري کشور، مرکز اين زمين لرزه در اهل فارس به مشخصات 00/27 درجه طول جغرافيايي و 9/53 درجه عرض جغرافيايي و در عمق 9 کيلومتري زمين روي داده است. تاکنون هيچ گزارشي از خسارات مالي و جاني از اين زمين لرزه اعلام نشده است.

حجت الله نیکویی، نویسنده و مترجم بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – حجت الله نیکوئی نویسنده و مترجم ایرانی روز یک شنبه توسط افراد لباس شخصی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، حجت الله نیکویی نویسنده و مترجم که به دلیل مناظره با علما از کار خود اخراج شده بود روز یکشنبه توسط ماموران لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. یکی از دوستان وی اعلام کرد به نظر مي‌آيد كه دليل اين بازداشت غيرقانوني، انتشار مقالات اخير وي در سايت‌ها و به خصوص نگاه انتقادي او به برخي مفاهيم ديني باشد. لازم به ذکر است، آقاي نيكوئي به خاطر عقايد مخالف شيعه، از كارش اخراج شد و بعداً هم به زندان رفت، و از زندان با تعهد كتبي آزاد شد.

يک كارگر 60 ساله بخاطر فقر مالی خودكشى كرد

گزارش دریافتی: روز دوشنبه گذشته ابوبکر محمدى ۶۰ساله کارگر شرکت سامان راه توانا ساکن شهر بيجار بر اثر فقر وفشار زندگى خود را حلق آويز کرد و به زندگى پر مشقت خود پايان داد. ابوبکر محمدى با وجود داشتن سن بالا هم‌چنان به کارگرى مشغول بود، اما با وجود کار کردن نمى توانست زندگى خود و خانواده اش را تامين کند.

ایران؛ مدیران دو شرکت بزرگ برق خودکشی کردند

مدیران 2 شرکت بزرگ برقی به‌خاطر عدم پرداخت طلب‌های خود از وزارت نیرو، خودکشی کردن

اخبار تكان دهنده از اعتصاب بازار تبريز

تجمع چند صد کارگر بازنشسته و مستمری بگير سازمان تامين اجتماعی در مقابل ساختمان مجلس 

خبرگزاری « ايلنا» گزارش داد که چند صد تن از کارگران بازنشسته و مستمری‌بگير سازمان تامين اجتماعی روز يکشنبه در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند. بر اساس اين گزارش، دليل اين تجمع، اعتراض به عدم افزايش قانونی مستمری سال ۸۹ و دريافت فرانشيز از کارگران و بازنشستگان در مراجعه به مراکز درمانی سازمان تامين اجتماعی بوده است.

گزارشی از مراسم گرامیداشت جان باخته راه آزادی امیر جوادی فر

کروبی و خاتمی با خانواده های برخی زندانیان سیاسی دیدار کردند 

مهدی کروبی از رهبران معترضان به نتایج انتخابات روز پنجشنبه با خانواده محسن میردامادی، دبیر کل جبهه مشارکت ایران اسلامی دیدار کرد. آقای کروبی در این دیدار با ابراز تأسف از وضعیت جاری کشورگفت امروز وضعیت به گونه ای است که فضا بسیار بسته است. محسن میردامادی از ۴ خرداد و بعد از مخالفت مسئولین قضائی با تمدید مرخصی، به زندان بازگشته و از آن زمان، تنها امکان ملاقات با یکی از اعضای خانواده در هر هفته را داشته است که خانواده وی در اعتراض به این محدودیت، از این امکان ملاقات استفاده نکرده اند. از سوی دیگرمحمد خاتمی رئیس جمهور پیشین هم روز پنجشنبه با خانواده علی عرب مازار، ازمعاونان سابق وزارت دارایی دیدار و از خانواده این زندانی سیاسی دلجویی کرد. آقای خاتمی در نامه ای به دختر خردسال علی عرب مازار نوشت پدرت به جرم راستی و درستی زندانی است.

دوستان سبزاندیش... بچه‏های خوب جنبش سبز...ایرانیان... بلوچ و بلوچستان را تنها رها نکنید، ایران فقط تهران نیست

بعد از بیست و دوم خرداد، مردم بلوچ به شدت پیگیر اخبار و حرکت آزادیخواهانه مردم تهران از طریق ماهواره و رسانه‏ها بودند. همدلی و اتحاد بهترین، بزرگترین و ارزشمندترین کاری بود که از دست این مردم بر می‏آمد و آن را نسبت به سایر هموطنان خود به خصوص مردم تهران به خوبی نشان دادند. چه بسیار اشک‏هایی که با دیدن تصاویر صورت خونین و مظلوم ندا آقا سلطان و فیلم شهادت او، از چشمان خواهران و مادران بلوچ و هموطن ندا جاری شد... چه بسیار جوانان بلوچی که دوست داشتند، دست در دست مردم تهران، علیه ظلم و ستم مبارزه کنند و فریاد بزنند

مقام آمریکايی: انتخاب ابلهانه شهرام امیری

به گزارش رادیو آلمان، روزنامه واشنگتن پست به نقل از برخی مقام های آمریکایی نوشت که شهرام امیری‌، دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی که صبح امروز به تهران بازگشت برای همکاری با سازمان اطلاعات آمریکا (سیا)، بیش از ۵ میلیون دلار دریافت کرده است. این روزنامه می نویسد که شهرام امیری موظف به بازگردادن این پول نیست اما این امکان وجود دارد که به علت ترک آمریکا نتواند به این پول دسترسی داشته باشد. يک مقام آمريکايى در این باره گفته است، مبلغى که به او داده شده، انعکاسى از ارزش اطلاعاتى است که او داده است. به او پنج ميليون دلار از محل يک برنامه مخفيانه پرداخت شده است. شهرام اميرى 32 ساله در دانشگاه صنعتى مالک اشتر کار مى کرد که بنا به گزارشهای اطلاعاتی، به سپاه پاسداران تعلق دارد. این مقام آمریکايی گفت، خانواده اميرى يک فاکتور اصلى در تصميم او براى بازگشت به ايران بود. او فقط مى خواست خانواده اش را ببيند و متاسفانه يک روش ابلهانه را براى این کار انتخاب کرد.

گزارش مشاهدات من از بازار بزرگ تهران امروز صبح پنجشنبه 24تيرماه

در محدوده ناصرخسرو و مغازه های سربازار(گلبندك) 30٪از مغازه ها تعطيل و بقيه باز بودند ورودي اصلي بازار(سبزه ميدان)تا200متر اول همگی باز هستند و از منافع روزمره شون نگذشتن اما بعد200متر اول تا انتهای بازاركفاشها و حمامچال تعطيلی مطلق بود چهارسوق بزرگ تا چهارسوق كوچك 50٪باز و 50٪تعطيل. بازار پارچه فروشها,مسگرها تا انتهای پله نوروزخان همگی باز بودند.بازاردالانگيرها زرگرها كوچه سيدولی تيمچه حاجب الدوله و پاچنار 10٪باز و بقيه در اعتصاب و تعطيلی بود
افراد بيسيم بدست با صاحبان حجره ها با پرخاشگری صحبت ميكردند و بطور پراكنده بسيجيهای معلوم الچهره در نواحی تعطيل كامل مانع فيلمبرداری رهگذران ميشدند

این صفحه را خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  
بازگشت به صفحه نخست