راهنمای استفاده از پرس لیت نشانی برای هرگونه تماس> info@perslit.com  ویژه گیل آوایی / GilAvaei
بایگانی تماس با سردبیر ویژه شهلا آقاپور بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر پیوندکده بازگشت به صفحه نخست
جنگ و گريز درميدان آزادي
تهران - ساعت -830 صبح به وقت ايران، در شرق ميدان آزادي جوانان با سنگ با نيروي انتظامي درگير شدند .
شب گذشته مامورين انتظامي چند عكس بزرگ خامنه اي را در ميدان آزادي و آريا شهر كه جوانان قصد آتش زدن آنها در چهارشنبه سوري داشتند را جمع كردند. مأمورين انتظامي در سراسر خيابان آزادي تا ميدان انقلاب دسته دسته مستقر شده اند .

نامهٔ دریافتی از حامیان قاصدان آزادی

طبق گزارش سازمان حقوق بشر ایران که در خصوص اعدام شهروندان در ایران فعالیت دارد در طی انتشار گزارشی اعلام کرد در سال 2009 دست کم 400 نفر اعدام شدند

جنبش راه سبز (جرس) : سخنگوی ادوار تحکیم وحدت و مسئول ستاد شهروند آزاد مهدی کروبی در ایام انتخابات پس از ۸ ماه بازداشت به مرخصی ۵ روزه آمد

رویارویی اسلام سیاسی و جنبش زنان در ایران

پارسا نیک جو

یکی از دانشجویان زندانی پلی تکنیک در معرض تجاوز

یکی از دانشجویان زندانی پلی تکنیک در شرایط غیر انسانی بسر می برد

 

نگاهی به مبارزات زنان در کردستان ایران

گلرخ قبادی

مدتهاست که‌ اين سوالات ذهن خيلی از مبارزين را به‌ خود مشغول کرده‌ است.

دمکراسی هدف نیست، وسیله است

گفتگوی ی. صفایی با الاهه بقراط

آی بته بته بته؛ رژیم باید بیفته!

چه چهارشنبه، چه نوروز؛ قیام ملی پیروز!

ولایت حرف مفته، رژیم باید بیفته؛ اگر چه پوست کلفته!

امسال سال آخره؛ کل رژیم باید بره!

کشته ندادیم که سازش کنیم؛ رهبر قاتل رو ستایش کنیم!

نه سازش، نه تسلیم؛ ملت بی شکستیم!

جمهوری اسلامی، با هر نشان و نیرنگ؛ نابود باید گردد!
حکومت ایرانی، بر پایهٔ رفراندوم عمومی؛ ایجاد باید گردد!

فیلمی جدید و منتشرنشده از حوادث کوی دانشگاه، سه روز پس از انتخابات

متن رساله جديد آيت الله بروجردي در رد ولايت فقيه، در اين رساله ايشان با استناد به مآخذ ديني و تلفيق آن با مباحث جذاب روز، ولايت فقيه را رد كرده و حكومت فقها را باعث نابودي انسانيت و دين دانسته اند،

http://boroujerdi.eu/europa/velayat.htm

ايشان رساله فوق را اساس كار خويش ناميده اند چرا كه با تخطئه ولايت فقيه، يقينا استبداد و خشونت حذف، و عدالت و عطوفت جايگزين مي گردد.

انور میر‌ستاری فعال مدنی ایرانی در اروپا

اقامتگاه مخفی

سلام پیک نت- در خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سید خندان،  قبل از پارک اندیشه در کوچه شهید محبی، در سالهای اخیر دو ساختمان بلند ساخته اند. یکی از آنها متعلق به سپاه است و تابلویی دارد با عنوان "خوابگاه وزارت صنایع".  این تابلوی صوری است و در واقع این مکان در اختیار سپاه قدس است و از آن برای اقامت کوتاه مدت فرماندهان واحدهای خارج از ایران قدس که برای همآهنگی به تهران می آیند و بر می گردند استفاده می شود. اغلب این مهمانان عرب اند و با اتومبیل های شیشه سیاه به این محل آورده شده و برده می شوند.

لطفا اسم و آدرس ای میل محفوظ بماند

بازداشت‌ها در ایران ادامه دارد 

کميته گزارشگران حقوق بشر می‌گوید، دو فعال اجتماعی و روزنامه‌نگار قزوینی دستگیر شده‌اند. به گزارش این کمیته، حميد مافی که سال گذشته هم بازداشت شده بود، روز ۲۰ بهمن‌ماه دستگیر شده است.   این کمیته همچنین از دستگیری محمد غزنويان، يکی ديگر از روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی قزوين خبر داده است. همچنین بر اساس گزارش این کمیته، ماموران امنيتی، سه شهروند بهایی دیگر را هم در تهران دستگیر کرده‌اند.   نغمه و ترانه قانونی فرزندان تورج قانونی نویسنده و مدرس فلسفه، و همچنین رياض فيروزمندی دستگیر شده‌اند. کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرده است که علت بازداشت اين افراد، از سوی نيروهای امنيتی، اغتشاش‌گری عنوان شده است.

یورش وحشیانه وضرب وشتم خانواده های دستگیر شدگان 22 بهمن

ضرب و شتم همسر موسوی در راهپیمایی ۲۲ بهمن

سایت کلمه: دکتر زهرا رهنورد با حمله لباس شخصی ها و نیروهایی با لباس نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفت. دکتر زهرا رهنورد که امروز در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن از میدان صادقیه قصد شرکت در راهپیمایی را داشت با محاصره و حمله نیروهای لباس شخصی باتوم به دست مواجه شد. نیروهای لباس شخصی با باتوم ومشت به دکتر رهنورد حمله کرده و سر و کمر ایشان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بانوی سبز با حمایت مردم و تشکیل حلقه انسانی خودجوش توانست از محاصره خارج شود.

زدوخورد مردم و موتورسواران گارد درحوالی صدا و سیما

وبلاگ اخبار ایران سبز: مسیرهای شمالی صدا و سیما مسدود شده است/تظاهرات در حوالی صداوسیما و زدوخورد مردم و موتورسواران گارد ویژه/به مردم بپیوندید
از ساعاتی پیش جمعتی بالغ بر هفتصد تا هشتصد نفر در فضای سبز اطراف خیابان جام جم و خیابان ولیعصر به تظاهرات و راهپیمایی دست زدند که پس از حضور نیروهای گارد ویژه و برخورد با تظاهر کنندگان و به وجود آمدن ترافیک شدید در خیابان ولیعصر به تظاهر کنندگاه اضافه شده است.گفته میشود که در درون صداوسیما وضعیت فوق العاده اعلام شده است و نیروهای کودتاچی حتی به کارمندان صداوسیما اجازه ورود و خروج نمیدهند. از دقایقی پیش رژیم مسیرهای شمالی صداوسیما را مسدود کرده است و این مساله ترافیک شدیدی را از میدان تجریش تا صداو سیما بوجود آورده است.از گاز اشک آور-شاید به خاطر وزش باد- خبری نیست اما هراز چندگاهی صدای شلیک تیر شنیده میشود و نیروهای موتوری گارد ویژه سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان دارند.

خاک عالم بر سرم  
---------------------------------------
انقلابی کردم و شد غرق ماتم کشورم --------- خاک عالم بر سرم

116 استاد در نامه ای به خامنه ای به وضعیت موجود در دانشگاهها اعتراض کردند  

116 استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، به آنچه که این نامه آنرا "رفتارهای نامتناسب" بادانشگاهیان توصیف کرده، اعتراض کرده اند. امضاء کنندگان گفته اند: ورود نیروهایی که اغلب ِ مسئولان دانشگاه‏ها از هویت آنها اظهار بی‏اطلاعی می‏کنند و دستگیری دانشجویان و اعضای هیات علمی در محیط دانشگاه‏ها، رفتارهای نامتناسب با سنت های رایج دانشگاهی است. معصومه ابتکار، هاشم آغاجری، جعفر توفیقی، علی قنبری و حاتم قادری ازجمله امضاء کنندگان این نامه هستند.

فردا ديدار با ندا و سهراب و سایر جانباختگان در بهشت زهرا

ديدار با جانباختگان جنبش آزادیخواهانه مردم ایران در آخرين پنج شنبه سال فردا در بهشت زهرا

خبرهای کوتاه از برگزاری چهارشنبه سوری و درگیری با مزدوران رژیم آزادی کش و ایرانی کش اسلامی در ایران. همراه با یک فیلم کوتاه

بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،صدها نفر از خانواده های دستگیر شدگان و مردم در مقابل درب اصلی زندان اوین تجمع کردند و خواستاز آزادی فوری و بی قید وشرط عزیزان خود شدند.

گروهی از مخالفان مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالف دولت محمود احمدی نژاد، تجمعی اعتراض آمیز در بیرون منزل مسکونی او در تهران برگزار کرده اند.

آن ها روز شنبه ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) بر دیوار خانه مهدی کروبی شعارنویسی کردند و به این ساختمان چند طبقه رنگ قرمز پاشیدند.

بعد از حمایت نوری همدانی از مواضع  خامنه ای  و  احمدی نژاد مبلغ ۹ میلیارد تومان در اختیار وی قرار گرفت

بیانیه نزدیک به 300 تن از حامیان مادران عزادار در اعتراض به ادامه بازداشت تعدادی از مادران

تحکیم وحدت در اعتراض به حکم اعدام ولیان: تاوان سنگینی خواهید پرداخت

کمیته گزارشگران حقوق بشر - ساعت ۳:۳۰ نیمه‌شب روز چهارشنبه آستره مولودی، دانشجوی رشته علوم تربیتی دانشگاه تبریز پس از قطعی‌شدن حکم محرومیت از تحصیلش اقدام به خودکشی کرد.

متن کامل قطعنامه پارلمان اروپا در باره ایران ـ ۱۰ فوریه ۲۰۱۰ ، ۲۱ بهمن سال ۱۳۸۸

برگرداننده: انور میرستاری

دکتر محمد ملکی با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۱ مارس ۲۰۱۰

دکتر محمد ملکی با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد. ایشان از تاریخ 31 مرداد و به مدت 191 روز در بازداشت بوده و از این جهت مسن ترین زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات محسوب میشود که مدت طولانی بیش از شش ماه را در زندان سپری کرده است. وی در این مدت بدلیل وضعیت نامساعد سلامتی چندین بار در زندان و بیمارستان بستری گردید. دکتر ملکی که از سرطان پروستات و بیماریهای دیگر رنج میبرد بدلیل وضعیت نامساعد جسمی قرار است که در بیمارستان تحت درمان قرار گیرد.

اماما

من بر آن سيماي همچون عَنترت ريدم

مصاحبه کلمه با میرحسین موسوی: جنبش سبز نباید منفعل شود در هر شرایطی باید روی انتخابات آزاد تاکید کرد

مشروح مصاحبه:

منشور مطالبات حداقلی کارگران به مناسبت سی و یکمین سالروز انقلاب 57

دومین دیدار کروبی و موسوی در این هفته صورت گرفت

سحام نبوز:مهدی کروبی و میرحسین موسوی با یکدیگر دیدار و درباره چگونگی اتخاذ مواضع جدید در روزهای آینده گفتگو و رایزنی کردند. این دیدار روز شنبه، اول اسفندماه در منزل مهدی کروبی برگذار شد و به جز میرحسین موسوی و مهدی کروبی، حجت الاسلام محتشمی پور و حجت الاسلام کیان ارثی نیز در آن حضور داشتند.به گزارش خبرنگار سحام نیوز در این دیدار حاضرین درباره اتفاقات روزهای اخیر و چگونگی اتخاذ مواضع تازه در روزهای آینده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

تجمع صدها نفر از خانواده ها و مردم تهران برای آزادی زندانیان سیاسی در مقابل زندان اوین

هشدار به کاربران: ایمیل‎های ارسالی سایت جرس را باز نکنید

هشدار به کاربران: به سایت جرس ایمیل ارسال نکنید / ایمیل‎های ارسالی سایت جرس را باز نکنید  ندای سبز آزادی: مدیر فنی سایت جرس در گفت و گو با ندای سبز آزادی از خوانندگان این سایت خواست تا اطلاع ثانوی از ارسال ایمیل به سایت جرس خودداری کرده و همچنین تمامی ایمیل های ارسالی از سایت جرس را باز نکنند.  در پی هک شدن این سایت مدیر فنی سایت جرس از همه خوانندگان این سایت خواست تا رفع شدن همه مشکلات موارد توصیه شده فوق را به شدت رعایت کنند تا در دام‎هایی که کودتاچیان و عوامل آنها پهن کرده اند  

لیلا زارعی یکی از شهیدان میدان ولیعصر تهران

به گزارش رسیده از تهران در ساعت ۱۳۰۰- یک دختر ۲۷ساله به نام لیلا زارعی در میدان ولیعصر تهران به شهادت رسید. نامبرده در اثر شلیک ماموران سرکوبگر به شهادت رسیده است.

هم اکنون از تهران: فراخوان برای حضور سبزها در میادین اصلی شهر تهران در ساعت 16.پنجشنبه 22 بهمن

ماده باش جنگی در صدا و سیماچند نفربر سپاه به همراه سلاح های نیمه سنگین وارد صدا و سیما  شده اند

استقرار شبانه بسیجیان در اطراف میدان آزادی

مامورین وزارت اطلاعات 2 زندانی سیاسی دهۀ 1360 را دستگیر کردند
بنابه گزارش " فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" ،با یورش مامورین وزارت اطلاعات دو زندانی سیاسی سابق بنام تیمور رضائیان و حسین نیاکان دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.
روز یکشنبه 18 بهمن ماه زندانی سیاسی تیمور رضائیان 50 ساله و حسین نیاکان  از زندانیان  سیاسی دهۀ 1360 با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر  و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. این یورش نیمه های شب صورت گرفت. بازجویان وزارت اطلاعات اقدام به بازرسی منزل آنها نمودند و وسائل شخصی آنها را ضبط و با خود بردند. 
خانواده رضائیان و نیاکان از زمان دستگیری عزیزانشان برای آگاهی یافتن از وضعیت و شرایط و محل بازداشت آنها روزانه  به دادگاه انقلاب و زندان اوین مراجعه می کنند اما  از دادن پاسخ مشخص به خانواده های آنها  خوداری می کنند .
یورش شبانه به منازل ،ربودن و دستگیریهای  گسترده و لاینقطع در تهران وشهرستانها ادامه دارد. هدف از این دستگیریها ایجاد رعب و وحشت در آستانه اعتراضات گسترده 22 بهمن می باشد.
تماس و ارسال مطالب ، info@perslit.com تماس با سردبیر ، perslit@gmail.com درباره ما