تماس با سردبیر: perslit@gmail.com درباره ما تماس با نویساد و ارسال مطلب: info@perslit.com بایگانی پیوندکده بیانیه ها و برنامه ها سیاسی کتابخانه ادبیات بومی هنر داستان شعر
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲- ۲۰ ژوئن ۲۰۱۳

خودسر‌ها دستوری برای حمله به جشن‌ها نداشتند

دیگربان: سایت محافظه‌کار «عصر ایران» نوشته که نیرو‌های «خودسر» دستوری برای حمله به دو جشن خیابانی برگزار شده برای پیروزی حسن روحانی و راه‌یابی تیم ملی ایران به جام‌ جهانی فوتبال نداشتند.

این سایت روز پنجشنبه (۳۰ خرداد) نوشته «اینکه نیروهای خودسر این دو شب را بی‌خیال شدند و به شادی و آزادی مردم رحم کردند، به خوبی نشان می‌دهد که گام نهادن آنها در میدان خودسری، دلیل و منشاء دیگری دارد.» به نوشته عصر ایران نیرو‌های «خودسر» در جمهوری اسلامی نیرو‌هایی «ناخودسرند» و تا دستور نرسد «نمی‌تازند.»  این سایت محافظه‌کار در ادامه آورده است: «اگر این نیروهای به ظاهر خودسر، شأنی بیشتر از سایرین برای خود قائل نباشند دیگر هیچ کنسرت و هیچ میتینگ سیاسی‌ای به هم نمی‌خورد و هیچ دگراندیش و سیاستمداری کتک نمی‌خورد.» در هفته جاری شهر‌های ایران در غیاب نیرو‌های خودسر و نیرو‌های یگان ويژه به مناسبت پیروزی حسن روحانی و راه یابی تیم ملی ایران به جام جهانی فوتبال شاهد دو جشن خیابانی بود.  برگزاری این جشن‌ها در ایران به طور معمول با دخالت نیرو‌های خودسر و پلیس به تنش کشیده می‌شود. از نیرو‌های خودسر به عنوان یکی از ابزار‌های جمهوری اسلامی در سرکوب اعتراض‌ها و برگزاری مراسم در کشور نام برده می‌شود.

واشنگتن تایمز: آخوند کلید ساز یک حيله گر است

روزنامه واشنگتن تايمز در مطلبی نوشت، به محض اينکه نتايج انتخابات اخیر در ايران اعلام شد، رسانه های جهان اعلام کردند که يک آخوند ميانه رو، رئيس جمهور جديد رژيم تهران خواهد بود. این منبع نوشت، اين طور نيست. آخوند حسن روحانی به همان اندازه که حکومت اسلامی دهها سال است با جنايت پيشگی مردم ایران را سرکوب می کند، بيرحم و حيله گر است. واشنگتن تايمز نوشت، جالب است روحانی هميشه در سياستهای فريبکارانه رژيم تهران دست داشته است.

بی خبری بیست روزه از زندانی سیاسی در بند سپاه

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حمید رحمانی از زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) از بیست روز گذشته تاکنون در بند سپاه این زندان و در شرایط نامعلومی به سر می برد.  به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، حمید رحمانی زندانی سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج که به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق در این زندان به سر می برد، از بیست روز گذشته و به دلایل نامعلومی به بند 8 این زندان معروف به بند سپاه پاسداران منتقل گردیده است. بند «سپاه» در زندان رجایی شهر اصطلاحاً به بند تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاق می گردد که غالباً برای تحت فشار گذاردن زندانیان سیاسی و امنیتی و انجام پروژه های اعتراف گیری و بازداشت های انفرادی طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. خانواده این زندانی سیاسی طی بیست روز گذشته امکان ملاقات و یا تماس تلفنی با وی را نیافته و عدم پاسخگویی مسئولان زندان در مورد شرایط نگهداری وی بر نگرانی های این خانواده افزوده است.

دادگستری قزوین: لغو اعدام در ملاءعام به دلیل مسائل بین‌المللی و حقوق بشری

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: به دلیل سیاست‌های قوه قضائیه و مسائل بین‌المللی و حقوق بشری، اعدام مجرمان در ملاعام تجویز نمی‌شود.  جمال انصاری امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: اگر در گذشته اعدامی در ملاعام صورت می‌گرفت، به دلیل وجود شرایط استثنایی بود، ولی با توجه به تصویربرداری این گونه مراسم و پخش آن در رسانه‌های دنیا، دیدگاه قوه قضائیه این است که دیگر اعدام در ملا عام صورت نگیرد. وی در پاسخ به این سئوال که آیا لغو اجرای حکم اعدام 10 قاچاقچی مواد مخدر در شهرستان آبیک صحت دارد، توضیح داد: اجرای حکم اعدام تشریفات خاص خود را دارد و لغو حکم کسی که اعدام برایش صادر شده، صحت ندارد.

خر همان خر است فقط پالانش عوض می شود!
(در رابطه با نتایج انتخابات ریاست جمهوری حکومت اسلامی)
بهرام رحمانی

شرافت ملی یا حقارت اسلامی!
گیل آوایی

معجزه‌ی آمپول؛ در باره‌ی انتخابات خرداد ۱۳۹۲ 
فریبرز رئیس دانا

پرونده­ ي قتل سهراب - تزهايي درباره ي جنبش سبز
مهدی بیرونی

منصور اسانلو از فرزاد کمانگر می گوید

" نگرشی بر سکولاریسم، چالش پیش روی جامعه ی سنتی ایران "

اشکان رضوی

اول ماه می، تاثیر بحران اقتصادی و تحریم ها بر زیست و زندگی کارگران ایران
بهرام رحمانی

وقوع زلزله‌ شدید در سیستان و بلوچستان ایران
زلزله‌ای با قدرت ۵/ ۷ درجه در مقیاس ریشتر استان سیستان و بلوچستان ایران را لرزانده است. به گفته استاندار این منطقه، "زلزله هیچ‌گونه تلفات جانی در برنداشته است". در پاکستان دست‌کم ۳۵ نفر کشته شده‌اند. امروز (۲۷فرودین/ ۱۶ آوریل) زلزله شدیدی به شدت ۵/ ۷ درجه در مقیاس ریشتر بخش‌هایی ازا ستان سیستان و بلوچستان ایران را به لرزه درآورد. ساعت دقیق این زلزله ۱۵:۱۴ به وقت ایران اعلام شده است. بر اساس داده‌های موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مرکز این زمین لرزه در فاصله ۸۱ کیلومتری سراوان، ۸۳ کیلومتری خاش و در حوالی مرز ایران و پاکستان است. کانون این زمین لرزه در عمق ۹۵ کیلومتری سطح زمین ثبت شده است. خبرگزاری‌های داخلی شدت زلزله را ۵/ ۷ درجه در مقیاس ریشتر اعلام کرده‌اند، در حالی که مرکز زلزله‌شناسی آمریکا قدرت زلزله را ۸/ ۷ درجه ریشتر اعلام کرده‌ است.DW

زلزله ای سهمگین در محرومترین مناطق کشور (کپرنشین)> یک کارشناس زمین شناسی گفت: اگر کانون زمین لرزه سیستان و بلوچستان داخل دریا بود بدون شک سونامی بزرگی رخ می داد. «عبدالله عباسی» کارشناس زمین شناسی اظهار داشت: زلزله سیستان و بلوچستان بسیار قوی بود و اگر در دریا رخ می داد، می توانست موج های بزرگی در دریای عمان ایجاد کند. وی افزود: تعداد آبادی ها و جمعیت در منطقه زلزله زده زیاد نیست و بیشتر اهالی چادرنشین و کپر نشین هستند بنابراین امیدواریم شاهد خسارات زیاد در منطقه نباشیم.گفتنی است براثر زلزله سراوان، استانهای فارس، کرمان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و پاکستان نیز لرزیدند.  سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲- ۱۶ آوریل ۲۰۱۳

آقای خامنه ای خر خودتی با همۀ اصولگرا و اصلاح طلبت! هم سیدِ خندانت را دیده ایم هم هالۀ نورت را ! گیل آوایی

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه: ما کارگران نیشکر هفت تپه دستگیری این فعالین را محکوم می کنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط همۀ کارگران و فعالین کارگری در بند می باشیم .

تشکل‌های کارگری: سال تازه سال اعتراضات گسترده کارگری است

هشدار نسرین ستوده: دوباره اعتصاب غذا خواهم کرد

بیانیه جمعی از ایرانیان خطاب به مردم عرب

دکتر محمد ملکی در نامه ای به خامنه ای جلاد ضمن اینکه خواهان برکناری او شد گفت: تحمل مردم به پایان رسیده و بیش از این حاضر نیستند شاهد نابودی سرزمین عزیزشان باشند

هیچ ایرانی شرافتمندی پای صندوق های افتضاحات موسوم به انتخابات در حکومت جنایتکار اسلامی نمی رود

هر مزدوری، هر بی چرا زنده ای، هر ابلهی، پیش از هر اقدامی برای رفتن به پای صندوق افتضاحات حکومت جنایتکار اسلامی، یک لحظه فکر کند در بازی چه قاتلانی شرکت می کند و در جنایتشان سهیم می شود. هر گونه همراهی و شرکت در نمایش این جانیان که به آن انتخابات می گویند، سهیم شدن در جنایت و خیانت و غارت شان است. خوب فکر کنید

قانون اساسی حکومت نحس اسلامی

هرانا؛ یک نفر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد
چهارشنبه 29 خرداد 1392 ساعت 22:45 |
خبرگزاری هرانا - یک زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه یک زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.
وی که سیدمجید افضلی نام داشت، از سال ۱۳۸۵ بازداشت و در زندان رجایی شهر کرج بسر برده بود.
وی که به همراه سه متهم به قتل دیگر روز یک‌شنبه ۲۶ خرداد ماه به سلول انفرادی منتقل شده بود، سحرگاه روز دوشنبه اعدام گردید.
یک منبع آگاه در این زمینه به گزارشگر هرانا گفت: "سه متهم دیگر در پای چوبه دار رضایت گرفته و به بندهای خود بازگشته اند."
گفتنی است، روزنامه "جوان" طی گزارشی تاریخ اعدام را سه‌شنبه ۲۸ خرداد ذکر کرده است.
بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

دیدار مادران پارک لاله با خانواده ی مجید توکلی

دانشجونیوز: این بار مادران پارک لاله به دیدار خانواده ی مجید توکلی یکی از زندانیان جنبش سبز که به جرم سخنرانی در روز 16 آذر سال 88 در دانشگاه دستگیر و به 8 سال و نیم زندان محکوم شده است، رفتند.  خانواده ی مجید به گرمی پذیرای مادران بودند و از اینکه به یاد آنان هستند بسیار ممنون شدند.   مادر مجید با درد عمیقی که در دل داشت برایمان از اینکه در این چهار سال به او چه گذشته می گوید، این مادر داغدیده اینچنین درد دل کرد: در این چهارسال از منزل پا بیرون نگذاشته و وقتی می بینم که مجیدم زندانیست و نمی تواند از هوای بیرون استفاده کند من هم حتی نمی توانم پنجره را باز کنم و یا از منزل بیرون بروم. برای شنیدن صدای فرزندم بی تابم. هیچکس حق ندارد تلفن را اشغال کند، تا اگر مجید از زندان تماس گرفت تلفن آزاد باشد. حتی زمانی که نماز می خوانم گوشی را نزدیک خود می گذارم تا شاید مجیدم زنگ بزند و لحظه ای صدای او را بشنوم.
چند عمل جراحی باید انجام دهم ولی تا مجید برنگردد نمی توانم عمل کنم. شب که می خوابم تا صبح بالشتم از اشک خیس می شود. پسرم فقط 16 دقیقه سخنرانی کرد. برای هر دقیقه اش 6 ماه زندان بریده اند. می گوید: از زمانی که به رجایی شهر رفته دیگر نه ملاقات حضوری و نه تماس تلفنی دارد. تا به حال به او مرخصی نداده اند. فقط برادرش با او ملاقات کابینی دارد. هر چه پیگیری می کنند که به او تماس تلفنی بدهند، مسئولین قبول نمی کنند. مادر می گوید: چگونه اینان که ادعای مسلمان بودن می کنند یک مادر را برای چهارسال و نیم از دیدن صورت فرزندش محروم می کنند؟ حال که به او مرخصی نمی دهند، حداقل اجازه بدهند که با او تماس تلفنی داشته باشم. مادرمجید به دلیل بیماری توان اینکه روزهای ملاقات به دیدار مجید برود، ندارد. مسافت طولانی است و او مریض، ولی مسئولین انگار ترجیح می دهند که صدای این مادر رنج کشیده را نشنوند. پدر مجید هم دیسک کمر دارد و از کمر درد رنج می برد و وقتی که از ملاقات بازمی گردد حالش خیلی بد است و حتی تا چند روز نمی تواند صحبت کند. مادر از اینکه روز ملاقات به دلیل بیماری نمی تواند فرزندش را ببیند رنج می کشد و آن روز برایش مانند جهنم است.
مادران پارک لاله بعداز ابراز همدردی با خانواده ی مجید و تاکید دوباره بر لزوم آزادی زندانیان سیاسی و دلجویی از خانواده های زندانیان و شهدا، آنان را با امید به تحقق پیوستن خواسته مادران ترک کردند.

مادران پارک لاله

بازداشت اعضای ستاد جوانان دکتر روحانی در تبریز
 
اعضای ستاد جوانان دکتر روحانی در تبریز بازداشت شدند.

به گزارش کلمه، سه تن از اعضای فعال ستاد جوانان حسن روحانی در تبریز به نام های بهنام نیکزاد، امین فرید یحیایی و علی اروج زاده سه شنبه شب توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و پس از نگهداری شبانه در مکانی نامعلوم، ظهر چهارشنبه به دادستانی انقلاب تبریز تحویل داده شده اند.  بازداشت این سه نفر بدون حکم قضایی و در یکی از خیابان های شهر تبریز صورت گرفته و علیرغم پیگیری های فراوان از جانب خانواده های نگران سه جوان نامبرده، هیچ نهاد و مرجع قضایی و امنیتی پاسخگو نبوده اند و تا ظهر روز چهارشنبه از محل نگهداری و وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. طبق آخرین اخبار بدست آمده بهنام نیکزاد،امین فرید یحیایی و علی اروج زاده پس از تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومی توسط قاضی هاشم زاده معاون دادستان انقلاب تبریز، با صدور قرار بازداشت به زندان مرکزی تبریز منتقل شده اند

نامه از زندان؛ با حیوانات باغ وحش هم این رفتار را نمی کنند
من محمدرضا پورشجری هستم با نام مستعار سیامک مهر نویسنده وبلاگ گزارش به خاک ایران من از زندان کرج صحبت میکنم. به مناسبت روز جهانی‌ زندانیان سیاسی یاداشت کوتاهی آماده کردم که تقدیم میکنم به هم قطران خود در زندان های اوین و رجایی شهر وسایر زندانهاو بازدا شتگاه ها وهمچنین تقدیم میکنم به هم میهنانم در زندان بزرگی به نام ایران.

پیام سندیکای کارگران فلزکارمکانیک / هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش وتزیینات
به مبارزان ترکیه

بیانیه جبهه دموکراتیک ایران در درونمرز: تحریم فعال و اعتراضی به جای انفعال و انزواطلبی

جنبش دانش جویی بر علیه نمایش انتخابات ریاست جمهوری ایران!
    بهرام رحمانی

عالی پیام-هالو
من که دیگه رای نمی دم،می خای بده ، می خای نده
من که می‌رم رأی می‌دم، فقط نمی‌دونم به کی بدم!»

بترس از مردم نترس! نامه سرگشاده عباس خسروی فارسانی به خامنه‌ای
(همراه با انتشار ویرایش جدید کتاب «نجواهای نجیبانه»)

خودکشی دسته جمعی یک خانواده در سبزوار با دارو

منشور ۹۱ و منشور شورای ملی؛شباهت ها و تفاوت ها
مهرداد لقمانی و مهرداد حریری

چرا باید طبقه کارگر و مردم آزاده ایران، در نمایش انتخاباتی ریاست جمهوری شرکت کنند؟!
بهرام رحمانی

تحولات روستاها در ایران و وضعیت نابسامان کارگران و زحمت کشان روستایی!
بهرام رحمانی

بازخوانی یک رنجنامه؛ تجاوز حسین طائب و پاسداران به بهاره

کارشناسان: احتمال وقوع زلزله قویتر در ایران

استاد پیش‌کسوت زلزله شناسی کشور گفت: با وجود این که زمین لرزه در جنوب شرق کشور در مقایسه با منطقه زاگرس کم اتفاق می‌افتد ولی این منطقه استعداد وقوع زلزله تا مرز هشت ریشتر را هم دارد. دکتر بهرام عکاشه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که زلزله خیزی منطقه مکران متفاوت از زلزله خیزی منطقه زاگرس است افزود: به عقیده من مسبب زلزله 7.5 ریشتری گسل سراوان است که طول آن بیش از 200 کیلومتر است که تقریبا 80 سال پیش زمین لرزه‌ای به بزرگی حدود هشت ریشتر در این منطقه اتفاق افتاده است.این استاد پیشکسوت زلزله شناسی ادامه داد: این موضوع نشان می دهد که منطقه در زلزله خیزی کم سابقه نیست و جای تعجب ندارد که زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر در منطقه بین خاش و سراوان رخ دهد.

به گفته عکاشه، به دلیل این‌که پایگاه لرزه نگاری در طول دهه‌های گذشته در این منطقه نبوده است اطلاعات ریز زمین لرزه‌ای از آن نداریم. وی تصریح کرد: منطقه سراوان، خاش و زاهدان از جمله مناطق زلزله خیز کشور هستند و عموما گسل‌های آن به شکل شمال غرب و جنوب شرقی است که بسیار گسل‌های توانمندی هستند. این استاد پیشکسوت زلزله شناسی خاطرنشان کرد: شعاع احساس زمین لرزه سراوان بسیار زیاد است البته چون این منطقه دارای دانسیته جمعیت کمی است خسارات جانی آن در مقایسه با زلزله به مراتب کمتر خواهد بود اما از سوی دیگر با توجه به این‌که اکثر منازل این منطقه روستایی است فوق العاده کم مقاومت هستند.عکاشه در خصوص علت عدم احساس زمین لرزه سراوان در شهرهایی منثل تهران با وجود احساس شدن آن در هند و پاکستان خاطرنشان کرد: گسل های این زلزله به سمت شمال غرب و جنوب شرق گسترش یافته اند و چون انرژی در امتداد گسل حرکت می کند بنابراین کشورهای مانند افغانستان و پاکستان و شمال منطقه مانند خراسان زمین لرزه را احساس کرده اند. وی گفت: عامل این زلزله حرکت شبه قاره هند است که به سمت شمال غرب فشار وارد می کند در حالی که عامل زلزله های بوشهر و منطقه حرکت شبه جزیره عربستان به سمت شمال شرق است از سوی دیگر حدفاصل بین شرق و غرب بندرعباس، کرمان و بم است که این خط را جدا می کند. به همین دلیل زلزله خیزی این سه منطقه به سمت غرب کاملا متفاوت از منطقه شرق مانند سراوان، زاهدان و چابهار است.عکاشه درباره زلزله های اخیر جنوب کشور گفت: این منطقه تحت فشارهای زمین ساختی است و زمانیکه نیروهای تجمع یافته، بیش از مقاومت گسلها باشند دوباره فعال خواهند شد.

احمد شهید انتخابات آینده رژیم را غیرآزاد خواند

جالبترين واردات کالا به کشور: ۵۰۰کیلو مارمولک،۷۴۰ تن آدامس ، ۵۰۰ تن کلنگ،۲۲ تن عصا، ۲۶ تن کلاه گیس، ۲۰۵تن سنجاق قفلی

واردات عجیب ایران از چین

روزنامه جام جم ، فهرستی طولانی از کالاهای وارداتی ایران از چین را منتشر کرده است که در میان آنها «سنگ قبر» ، « عصا و شلاق و تازیانۀ تعلیم» و « پیچ و پونز» دیده می شود.
« انواع زیپ»، « کچاپ و انواع سس گوجه فرنگی»، « پرتقال» « لوبیا قرمز»، « سیر و نخود فرنگی غلاف دار» و « پیپ و چوب سیگار» از دیگر کالاهای وارداتی ایران از چین است.
در گزارش روز دوشنبه (امروز) روزنامه جام جم، کالاهای دیگری مثل « تراز بنایی»
« شبرنگ » ، « دکمه » و « تیغ سلمانی » و « کتاب های فارسی چاپ چین» نیز در فهرست کالاهای وارداتی از چین قرار دارد. مبادلات بازرگانی ایران و چین، طی دو دهه از ۲۰۰ میلیون دلار به ۳۰ میلیارد دلار رسیده است و پیش بینی می شود امسال از مرز ۴۰ میلیارد دلار بگذرد.
تحریم های بین المللی بازار ایران را بیش از پیش بر چین گشوده است. رادیو فردا

ترکمانچای ارزی / 25 میلیارد دلاردارایی ملت ایران در اختیار کشور دوست و برادر! چین گذاشته شد!

اقدامات دولت دائما اقتصاد کشور را در باتلاق رکود تورمی بیشتر فرو می‌برد
هشدار اقتصاددانان به مسئولان ارشد نظام: مردم به سیاست‌های حکومت بی‌اعتماد شده‌اند/ وقت بازنگری اساسی در رویکردهاست

این صفحه را خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  
بازگشت به صفحه نخست