تماس با ما و ارسال مطلب

 

بازگشت به صفحه نخست

صفحه ویژه انقلاب - صفحه>2 > بازگشت به صفحه نخست انقلاب

این را خانواده دستگیر شدگان خواسته اند: لطفا اين خبر را پخش كنيد لطفا اين خبر را پخش كنيد خانواده‌هاي افرادي كه در تظاهرات دستگيرشده روزهاي اخير براي اطلاع از وضعيت عزيزان خود در جلوي دادگاه انقلاب جمع شده بودند هم‌اكنون در حال حركت به سمت دفتر سازمان ملل در تهران در حال حركت هستند. مقامات دادستاني از دادن توضيح درباره‌ي وضعيت افراد دستگيرشده خودداري مي‌كنيد و مرتبا به روزهاي ديگر موكول مي‌كنند. خانواده‌ها ضمن اعتراض مي‌گفتند شما اينها را گروگان گرفته‌ايد. برخوردهاي تند و خشن مسئولان بر اي متفرق كردن خانواده‌ها با اعتراض روبرو شد. همه اكنون خانواده‌ها به سمت سازمان ملل متحد مي‌روند

تظاهرات امروز تبریز گسترده تر شد

 تظاهرات کوچه به کوچه از ساعت 4 در تبریز شروع شده است .
تظاهرات تبریز در بایکوت کامل خبری نگه داشته شده است.
تلفن های همراه از جمله همراه اول و ایرانسل و تالیا به طور کل در تبریز قطع شد . دیروز فقط در اطراف آبرسان قطع شده بود.
هزاران نفر در سر محله ها و چهارراه های پرتردد شعار می دهند.خیابان های  منتهی به آبرسان از ساعت 4 مسدود شد .
 از ساعت 5 صدای شلیک گلوله شنیده می شود.
پلیس ضد شورش هم اکنون با گاز اشک آور در حال پراکنده کردن مردم است و بسیاری را نیز دستگیر کرد.
 چند موتور سوار در جمع تظاهرات کنندگان مرتب در خیابان ها تیر هوایی شلیک می کنند.
دانشجویان در دانشگاه تبریز و دانشگاه سهند تبریز  دست به تحصن و تظاهرات زدند.
دیروز 83 نفر در تبریز دستگیر شده اند.
دیروز46 نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند که از آن جا نیز به جای دیگری برده شدند.اسم برخی در لیست پذیرش بیمارستان است ولی خود مجروحین در آن جا نیستند.
 عده ای در محل کار یا نیمه های شب از محل زندگی دستگیر شده اند.
دیشب از ساعت 9 تا 10:30 مردم تبریز در پشت بام های خود فریاد الله اکبر و مرگ بر دیکتاتور سر دادند. صدای این مردم از هر گوشه تبریز شنیده می شد.

بندر انزلی  موفق شدند تا برای مدتی کنترل دو پل اصلی شهر را بدست گیرند

بنا به گزارشات رسیده از حاضرین در تجمع روزها و شبهای اخیر در بندرانزلی، مردم و بخصوص جوانان در تعقیب و گریزی ادامه دار موفق شدند تا برای مدتی کنترل دو پل اصلی شهر را بدست گیرند. در زورهای درگیری و راهپیمایی دیگر کمتر صدای الله اکبر و شعارهایی در حمایت از موسوی بگوش می رسد. شعارها عمدتاً بطور مستقیم به کشتار مردم در تهران و مشهد و سایر شهرها اشاره داشت. دانشجویان و دانش آموزانی که با آتش و کوکتل مولوتف در بین جمعیت بودند، با لحنی به شدت خنده دار به تمسخر ولایت فقیه و احمدی نژاد می پرداختند و خشم خود را اینچنین بیرون می ریختند. دیشب بخصوص جوانان منطقه غازیان پس از درگیری شدید با لباس شخصی ها و نیروهای یگان ویژه، میادین هلال احمر و مالا را بستند و چند سرباز مسلح سپاه مخوف انزلی را خلع سلاح کردند که تجمع عظیم مردم باعث شد نیروهای سرکوبگر عقب بنشینند و مردم توانستند شعارهای خود را بلندتر سردهند. 

یک پیام دریافتی

خبر دستگیری مهسا امرآبادی و حمله به خانه مسعود باستانی، روزنامه نگار تائید می شود. لطفاً به هر نحو ممکن منتشر کنید. در پائین امیل مسعود که برایم فرستاده را می بینید...

مسعود باستانی و مهسا امرآبادی هر دو یک زوج روزنامه نگار هستند که طی انتخابات اخیر تنها به فعالیت های رسانه ای مشغول بوده و از مهندس موسوی حمایت کردند. نیمه شب گذشته ماموران پلیس امنیت تهران به منزل مسکونی این زوج جوان آمده و علی رغم اینکه باستان در منزل نبوده است وارد خانه شده و امرآبادی و همچنین دو تن از مهمانانشان را بازداشت کردند. به گفته مادر مهسا امرآبادی بر اساس برخی شنیده ها در حال حاضر این روزنامه نگار در زندان اوین به سر می برد و اطلاعی از مهمانان ایشان هم در دست نیست. همچنین مسعود باستان هم در حال حاضر گمشده است و تاکنون خبری درباره وی مخابره نشده است...

اطلاعیه ستاد موسوی
حرکت به سمت جام جم
اقدام خود جوش مردم است

ستاد مهندس موسوی اطلاعیه ای در ارتباط با راهپیمایی امروز به طرف صدا و سیما صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: به قرار مسموع در راهپیمایی دیروز از سوی برخی افراد و به صورت خودجوش، برگزاری یک راهپیمایی در ساعت 17 امروز از میدان ولیعصر به سمت جام جم اعلام شده است. مهندس میرحسین موسوی در این راهپیمایی حضور نخواهد داشت. از مردم عزیز مجدداً درخواست می‌گردد که در دام درگیریهای طراحی شده قرار نگیرند. جمعیتها و احزاب حامی آقای مهندس موسوی در تلاشند تا با استناد به اصل 27 قانون ا ساسی مبنی بر آزادی اجتماعات، بمنظور برگزاری تجمع موج سبز در اعتراض به تخلفات انتخاباتی و برخوردهای خشونت آمیز و شهادت تعدادی از هموطنان ما مجوز لازم را اخذ کنند. از آنجا که با توجه به محدودیتهای شدید رسانه‌ای که دولت حاکم ایجاد کرده است، امکان اطلاع‌رسانی مناسب و به موقع از طرف ستاد وجود ندارد، مسئولیت عواقب این وضعیت که نقش اطلاع‌رسانی رسانه‌های بیگانه و پی‌آمدهای آن را تقویت می‌کند به عهده دولت حاکم است. ضمنا آقای مهندس موسوی آمادگی خویش را برای حضور در برنامه‌های مستقیم تلویزیونی برای بیان مواضع خود در خصوص انتخابات و وقایع پس از آن اعلام داشته‌اند
رای ما رو دزدیده، با رای ما پُز میده
اُی احمدی به هوش باش، ما ملتیم نه اوباش
هاله نور و دیده، رای ما رو ندیده


نامه وزیر کشور به خامنه ای و شمار حقیقی آراء

طبق گزارشی که از حلقه درونی نظام به بیرون درز کرده است، صبح امروز شانزده نفر از افسران ارشد سپاه پاسداران بازداشت شده اند. این افسران با تماس با تعدادی از افسران ارتش، در صدد پیوستن نیروهای مسلح به مردم بودند. این افسران امروز به نقطه ی نامعلومی در شرق تهران انتقال داده شدند.
-بر اساس خبر اشپیگل 5000 نفر از نیوهای سید حسن نصر الله در مقابل مردم ایران ایستاده اند. به مردم حمله می کنند
تف بر پدر احمدی نژاد و خامنه ای صادق محصولی و محمد رضا باهنر

-هم اکنون در شهر رشت مردم از منظریه به طرف خیابان لاکانی در حد وسیعی در حرکت هستند. ماموران با گاز اشک آور و باطون برقی به آنها حمله ور شده اند. موتورسواران ضد شورش سعی در پراکندن جمعیت دارند ولی موفق نشده اند. .تعداد جمعیت مدام رو به افزایش است /پایان خبر

-اصفهان غوغا شده میدان انقلاب یک اتوبوس را آتش زدند به طوری که دود آن از دروازه شیراز قابل رویت است

-از میدان آزادی خبر می رسد که بسیجی ها به مردم حمله کرده اند و صدای تیر اندازی شنیده می شود

-جنتی دبیر شورای نگهبان گفته که این شورا به همه شکایات در مورد انتخابات ریاست جمهوری رسیدگی می کند،
-خامنه ای که حاضر به پذیرفتن موسوی و کروبی نشده بود اکنون فهمیده که نمی تواند در مقابل مردم بایستد

-از اهواز ، اطراف پل اهواز صدای گلوله به گوش می رسد . مردم در خیابان نادری تجمع کرده اند و اخبار از درگیری های شدید در حکایت دارد ، موبایلها نیز در شهر قطع شده است
-بر اساس تازه ترین گزارش ها شمار معترضان حاضر در تجمع اعتراضی در مسیر بین میدان انقلاب و میدان آزادی تهران به ده ها هزار نفر رسیده است. این تجمع با حضور میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی، محمدرضا خاتمی و غلامحسین کرباسچی برگزار شد که هدف حضور این افراد در تجمع، دعوت مردم به آرامش اعلام شده است. با این حال میرحسین موسوی که برای اولین بار از روز انتخابات در میان جمع حاضر می شد، از روی سقف یک اتومبیل برای حاضران در تجمع سخنرانی کرد و برای شرکت در انتخابات مجدد ابراز آمادگی کرد

-آخرین خبرهای رسیده از پارک ملت مشهد حاکی از تجمع بیش از ده هزار نفره مردم می باشد ، همچنین در این مکان تا چشم کار می کند ، نیروهای لباس شخصی و موتورسواران نیروی ویژه حضور دارند و تا کنون چندین بار به ضرب و شتم مردم پرداخته اند ، تا کنون شعاری از سوی مردم داده نشده ولی نیروهای لباس شخصی و نیروی ویژه به مردم حمله می کنند ، برای عدم حمله به مردم به یاری آنها بشتابید .

یک روزنامه نگار در تهران: اوضاع از كنترل خارج شده

شمس الواعظين یکی از روزنامه نگاران نزدیک به جریان موسوم به اصلاح طلب در مصاحبه با تلويزيون العربيه گفت اوضاع از كنترل خارج شده و به خيابانها كشيده شده است.

وی گفت مردم به خيابان ريختند و نيروهاى ضد شورش با آنها مقابله كردند. مردم از همان شيوه هايى استفاده مى كنند كه در زمان انقلاب 57 روی داد.

شمس الواعظين گفت در حال حاضر اعتراضات مردمى شده و از كنترل خارج شده است.

روزنامه حكومتى جمهورى اسلامی نیز در سرمقاله امروز خود از احتمال سرنگونی رژیم ابراز نگرانی کرد و نوشت دشمنان اين ناآراميها را نشانه نزديک شدن پايان عمر انقلاب و نظام مى دانند.

- کاخ سفید واشنگتن صدای جوانان ایران را شنید

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید واشنگتن امروز نسبت به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری در ایران ابراز نگرانی کرد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه آمریکا نیز از سرکوب وحشیانه معترضین در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت نتایج اعلام شده انتخابات اخیر در ایران که مورد اعتراض قرار گرفته است، در دست بررسی است.

این سخنگو گفت نمی توان با دیدن تصاویری که از ایران مخابره می شود، نگران نبود، اما آنچه مایه دلگرمی است، اعتراض و حضور جوانان ایرانی در صحنه است.

- بان کی مون: باید به خواست مردم ایران احترام گذاشت

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک (مقر سازمان ملل)، دبیرکل سازمان ملل امروز اعلام کرد باید به رای و خواست مردم ایران احترام گذاشت.

بان کی مون که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت نتایج اعلام شده انتخابات اخیر در ایران مورد اعتراض قرار گرفته است. رای و خواست واقعی مردم ایران باید کاملا محترم شمرده شود.

دبیرکل سازمان ملل خواهان تحقیقات در باره انتخابات ریاست جمهوری در ایران شد و افزود وضعیت این کشور را بطور جدی پیگری می کند.

در لندن نیز گوردون براون؛ نخست وزیر انگلستان اعلام کرد رژیم تهران باید به پرسش های مربوط به انتخاب مجدد احمدی نژاد پاسخ دهد.

 

خوابگاه دانشجویان بابل در محاصرۀ انصار حزب الله

فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران

خوابگاه دانشجویان نوشیروانی بابل در محاصرۀ انصار حزب الله قرار دارد

بنابه گزارشات رسیده از بابل ، خوابگاه دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در محاصرۀ انصار حزب الله قرار گرفته است. هنوز مدت کوتاهی از اعتراضات دانشجویان در محوطه دانشگاه نگذشته بود که انبوهی از لباس شخصیها تحت عنوان انصار حزب الله که تخمین زده می شود در حدود 1000 نفر می باشد دانشجویان را محاصره کردند. آنها مسلح به سلاحهای گرم و سرد هستند.سلاحهای سردی که در دست دارند عبارت است از قمه،چاقو ،چماق می باشد. در یورش اول آنها که قصد داشتند به دانشگاه وارد شوند با مقاومت دانشجویان سد شد. نیروی گارد ویژه از آنها حمایت می کند
دانشجویان برای سد یورشهای آنها و دفاع از خود به سوی خوابگاهای خود رفتند و در تدارک وسائل دفاعی خود هستند.انصار خزب الله که از افراد سپاه پاسداران و بسیج می باشند و در حملات خونین شبهای گذشته علیه دانشجویان کوی دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان بکار برده شدند.آنها علاوه بر ضرب وشتم و یورش مسلحانه که گفته می شود تا به حال منجر به مرگ چند دانشجو در دانشگاه تهران شده است و تعداد زیادی از آنها را زخمی کرده اند و بصورت گسترده اقدام به دستگیری دانشجویان کرده ند.
حضور نیروی گارد ویزه و انبوهی از نیروهای انصار حزب الله در اطراف خوابگاه و به محاصره کامل در آوردن خوایگاه دانشجویان حاکی از آماده سازی برای حملات خونینی علیه دانشجویان این دانشگاه دارد. جان دانشجویان شجاع و دلیر نوشیروانی بابل در معرض خطر جدی است.

25 خرداد 1388 برابر با 15 ژون 2009

گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
سازمان دیدبان حقوق بشر

جمعي از پزشکان و فعالان ملي و مذهبي و اعضاي نهضت آزادي ايران واحد تبريز در پی اعتراض به تقلب در انتخابات دستگير شدند


نهضت آزادي ايران (واحد تبريز) : جمعي از پزشکان و فعالان ملي و مذهبي و اعضاي نهضت آزادي ايران واحد تبريز جهت اعتراض به نحوه برگزاري انتخابات دهم رياست جمهوري، اعتراض مسالمت آميزي را از جلوي بيمارستان شمس، بدون دادن هيچگونه شعاري و با دهان بسته بسوي چهارراه آبرسان در حرکت بودند که در پل آبرسان نيروي انتظامي تبريز جلوي آنها را گرفته و با ضرب و شتم شديد و توهين سوار ماشينهاي نيروي انتظامي کرده و به زندان تبريز منتقل کردند.
از جمله دستگير شدگان بشرح ذيل مي باشد:
 دکتر شربيانلو، دکتر فرزدي، دکتر غفارزاده، دکتر سلطاني آذر، دکتر پناهي، دکتر سيف لو، خانم دکتر لعيا فرزدي، مهندس جابري، مهندس داديزاده، مهندس مهدي يار بهرامي، منصور غفاري، حجت ا... اميري، امير حسين جهاني، رحيم ياوري، روح ا... رحيم پور، عباس پور اظهري، آقاي يعقوب زاده، مهدي خدادادي، خانم ثابتي، خانم شاملو و...  

'حداقل یک نفر' کشته در راهپیمایی تهران

این اولین تصویر از زخمی شدگان در اثر تیر اندازی بود

بر اساس تازه ترین گزارش ها در جریان تجمع اعتراضی در مسیر بین میدان انقلاب و میدان آزادی تهران صدای تیراندازی های پراکنده شنیده شده است.

خبر شنیده شدن صدای تیراندازی های پراکنده از سوی شبکه پرس تی وی هم گزارش شده که یک خبرنگار آن از فرار کردن مردم از صحنه تیراندازی خبر داد.

این خبرنگار برخی از حاضران در راه پیمایی را مسلح توصیف کرد و گفت آنها با شلیک به سوی مردم باعث برهم زدن فضا شدند.

خبرگزاری فرانسه از کشته شدن یکی از معترضین خبر داده است، اما هنوز هیچ منبع خبری دیگری این خبر را تایید نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم تصاویری از زخمی شدگان در جریان تظاهرات را منتشر کرده است؛ در یکی از این تصاویر، یک تظاهر کننده به تصویر کشیده شده که به گفته این خبرگزاری در اثر شلیک گلوله از سوی شبه نظامیان و بر اساس تصویر از ناحیه زانو مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

هویت فردی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته مشخص نیست

تصویری دیگر فردی زخمی را نشان می دهد که به گفته همین خبرگزاری در اثر اصابت گلوله در جریان راهپیمایی "دچار جراحاتی جدی شده" و پشت یک وانت قرار داده شده است.

برخی منابع مستقل هم از شلیک تیر از یکی از کوچه های فرعی منتهی به مسیر راهپیمایی معترضان به نتیجه انتخابات خبر داده اند که به گفته این منابع، در پی شلیک گلوله، تظاهر کنندگان خود را به ساختمانی که گلوله از آن شلیک شد رساندند و این ساختمان را مورد حمله قرار دادند.

هر چند قرار بود راهپیمایی معترضان به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تنها به مسیر بین میادین انقلاب و آزادی تهران محدود شود، اما اخباری مبنی بر گسترش مسیر به خیابان های اطراف، در اثر افزایش شمار تظاهر کنندگان نیز شنیده شده است.

منابع خبری شمار شرکت کنندگان در این راهپیمایی که با حضور میرحسین موسوی، مهدی کروبی، غلامحسین کرباسچی و محمدرضا خاتمی همراه بود را چند صد هزار نفر برآورد کرده اند.

لحظه دشوار تاریخ جمهوری اسلامی

جان سیمپسون

سردبیر بخش جهانی بی بی سی

این نتیجه ای نبود که غرب امید آن را داشت اما هرج و مرج های سیاسی و اغتشاشات عمومی در ایران هم چیزی نیست که دولت های خارجی خواهان آن باشند.

گزینه انتخاب در این انتخابات میان محمود احمدی نژاد که آشکارا ضد غربی است و میر حسین موسوی بود که گفت خواهان پایان دادن به انزوای ایران و گفت و گو با آمریکا است.

حتی در صورتی که میرحسین موسوی رئیس جمهوری ایران می شد، روابط راحت و آسانی میان دو کشور شکل نمی گرفت. ایران همواره کشور سخت و دشواری برای آمریکا، بریتانیا و سایر کشورهای غربی برای سر و کار داشتن باقی خواهد ماند.

حتی شاه، که تاج و تخت خود را به علت غربی کردن بسیار سریع ایران از دست داد، مرد سرسختی برای تعامل بود.

ایران یک قدرت منطقه ای مهم و با این حس تاریخی است که غرب جلوی پیشرفت آن را گرفته است. منافع ایران هر از چند گاهی در برخورد با منافع غرب قرار گرفته است.

اعتبار لکه دار شده

برای غرب گزینه میان آقای احمدی نژاد و آقای موسوی به درجه دشواری تعامل با آنها ربط دارد.

پاسخ این سئوال اکنون مشخص است اما برای جهان خارج در کل این امر به گونه ای رخ داده که تمام چهار سال آینده ریاست جمهوری او را تحت تاثیر قرار می دهد.

به نوشته یک روزنامه ایرانی در ایام انتخابات، یک وزیر دولت اندونزی با ستایش از ایران از این کشور به عنوان یک دموکراسی زنده نام برده بود.

پس از اعتراضات خیابانی و سرکوب سیاستمداران اصلاح طلب، انتظار نمی رود برای مدتی چنین اوضاعی را مشاهده کنیم.

اما قطعا به منفعت جهان خارج نیست که برای مدتی طولانی شاهد ناآرامی در ایران باشد. هرج و مرج سیاسی در یک کشور مهم تولید کننده نفت آسیب بیشتری به کشورهای غربی وارد می کند.

آنها قطعا محمود احمدی نژاد را با اعتبار لکه دار شده اش به ادامه ناآرامی ها ترجیح می دهند.

دشواری سرکوب

وقایع پس از انتخابات یک تفاوت مهم با گذشته را نشان می دهد. برای مقامات اکنون برخورد و سرکوب با مخالفان بیش از پیش دشوار شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که دفتر شبکه العربیه در ایران تعطیل شده است.

اقداماتی هم علیه سایر خبرنگاران خارجی صورت گرفته است. سایت انگلیسی بی بی سی نیوز هر از چندگاهی در ایران مسدود می شود. طی روزهای گذشته خدمات تلفن های همراه نیز قطع شده است.

اما مردم در سراسر ایران از آنچه در کشور در حال اتفاق است، باخبرند. امروزه راههای زیادی برای مردم برای کسب خبر وجود دارد.

با درک این واقعیت، تلویزیون دولتی ایران تصاویری از ناآرامی های شدید روز شنبه را به نمایش گذاشت، تصمیمی که احتمالا در عالی ترین سطوح گرفته شده است.

جمهوری اسلامی به لحظه دشواری از تاریخ خود رسیده است.

همه چیز اکنون به این بستگی دارد که آیا آقای احمدی نژاد می تواند وضعیت را بدون خشمگین کردن بیشتر مردم در خیایان ها آرام کند یا خیر.

صدا و سیمای خائن، دروغگویی و بی شرفی شما در تاریخ ثبت خواهد شد (پاسخ به دروغ های صدا و سیما )

صدا و سیمای خائن، دروغگویی و بی شرفی شما در تاریخ ثبت خواهد شد ، دیروز هزاران شاهد عینی در میدان آزادی بودند و هیچ کس حمله مسلحانه به پایگاه کثیف بسیج را تایید نمیکند . این نهایت بی انصافی و مردم ستیزی است که به جای محاکمه فرد خاطی که به روی هموطنان ما آتش گشوده کار وی را با دروغ حمله مسلحانه توجیه کرد . واقعا که صدا وسیمای ما مایه ننگ ما . راهپیمایی 25 خرداد تا سرحد ممکن مسالمت آمیز بود یعنی مسالمت آمیز تر از این هرگز ندیده بودم .
آقای صدا و سیما شما میگویید همه چیز طبق قانون و بر اساس مراجع مرتبط باشد اما نمیگویید که نمیشود داد از ظلم را به ظالم برد! این شورای نگهبان همان شورای نگهبانی است که کاندیداهای شایسته را رد صلاحیت میکند و همین افراد همان طیفی هستند که موجبات ایجاد تقلب گسترده در انتخابات رو فراهم کردند چه از نظر تئوری که فتوی صادر میکنید و چه از نظر اجرایی که مجری آن بودند . صدا و سیمای ایران نهایت دروغگویی و چندش و فریب است .
شما خجالت نمیکشید؟ دائم میگویید مردم شعور سیاسی بالایی دارند و از نظام و از احمدی نژاد کثیف حمایت میکنند ، بدانید که شعور سیاسی در حال شکل گیری است و نشانه آن یکپارچه شدن مردم از میدان امام حسین تا آزادی و از آزادی تا پونک بود بر علیه خرافات و کثافات و لجن احمدی نژاد و دارو دسته حجتی ها.
مردم دروغ های شما را می شناسند و دیگر حنای شما رنگی ندارد این را بدانید که اگر قیامتی باشد مردم ایران از شما نخواهند گذشت و بدانید که تاریخ شما را رسوا خواهد کرد ، بد تر از شاه های قاجاریه و بد تر از مغول و تاتار . شما همان بی شرف هایی هستید که نیروهای وحشی حزب الله را برای کشتن و سرکوب مردم شریف ایران تجهیز کرده اید ، همه عربی حرف زدنشان را شنیدیم . شما همانهایی هستید که چماق به دست مزدورانتان می دهید تا شیشه ماشینهای مردم را بشکنند و به خانه های مردم وارد شوند و مردم را کتک بزنند و همه اینها را به مردم نسبت دهید. شما منفور هستید ، مردم شما را نمی خواهند و خودتان هم میدانید که همه حرفهایتان تکراری است شما از لفظ دموکراسی متنفرید اما می خواهید به هر قیمتی که شده حکومت کنید.
صدا و سیمای دروغگو جواب سفسته هایت را بگیر:
به چه منطقی میگویند که این انتخابات قابل پیش بینی نبوده؟ جواب: به این دلیل که قبل از انتخابات ابراز انزجار عمومی رو نسبت به محود دیدیم و همه در کوچه و بازار صحبت از رفتنش میکنند و البته تظاهرات مسالمت آمیز 25 خرداد که از امام حسین تا آزادی و از آزادی تا پونک مردم به خیابان ریختند و البته بسیاری از مردم هم از خانه ها و در خودرو ها حمایت کردند که به جرات بیش از 4 میلیون نفر بودند.
چرا از مراجع قانونی پیگیری نمیکنند؟ به این دلیل که همه فاسد هستند و داد از ظلم را به ظالم بردن خطاست.
اعتراض به انتخابات اعتراض به دموکراسی است ؟ جناب سفسته که انتخاب اوباما و عدم اعتراض طرفداران مک کین رو مثال زدی، خودت جواب خودت رو دادی . اونجا اگر تقلبی بود قطعا اعتراض میکردند و قانون ولی فقیه ندارد . یعنی ولی فقیه بر قانون وجود ندارد که همه مجریان قانون ذوب شده در ولایتش باشند و هر قانون شکنی رو به شکل پنهانی انجام دهند . پس همین که اونجا اعتراضی نشد به این معنی است که تقلبی هم نبود .
میگویید پیروزی همه است و به کام خودتون تلخش میکنید و آشوب گر ها عده کمی هستند : آقای فریب ، آشوبگری وجود ندارد ما همه دیدیم که مردم همه در کوچه و محل خودشان هم به سمت لبنانی ها سنگ انداختند چون ناچار هستند چون اونها با باتوم و ارعاب ، صدای آرام اعتراضشون رو خاموش میکنند و نمیخواهند به گوش کسی برسد . این چه پیروزی است که در همه شهر های ایران ندای مرگ بر دیکتاتور در پشت بام خانه ها شنیده میشود؟ آیا همه این خانه ها افراد خاصی هستند؟ این چه جور خاصی است که اکثریت جامعه است ؟

و آخرین و مهمترین نکته : رای مردم نشان از رای به نظام نیست و این که رسانه های خارجی دارن اخبار رو تحت پوشش میگذارند دلیل به مشروعیت شما نیست . کسی دشمن مردم ایران نیست، این روزها دیگر دوران چپاول نفت و سرمایه های ملت توسط اپریالیسم و این حرفها گذشته و با این شعار ها نمی توانید هر صدای واقع بینانه ای را در جهت دشمنی و چپاول نشان دهید . دشمن واژه ایست که شما آفریده اید و برای تداوم زورگویی و طالبانیسم نیاز به دشمن دارید تا به راحتی اعتراضات را به بهانه آن خفه کنید.
صدا و سیمای دروغگو و ننگین بدان که دیگر دستت برای همه رو شده .

رادیو فردا: معترضان در راه ولی‌عصر؛ هشدار در مورد درگیری‌های طراحی شده

۱۳۸۸/۰۳/۲۶
ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در اطلاعیه‌ای با تأکید بر عدم حضور میرحسین موسوی در راهپیمایی امروز تهران، از مردم خواست تا در دام درگیری‌های طراحی شده قرار نگیرند.

در راهپیمایی مسالمت‌آمیز روز گذشته حدفاصل میدان‌های انقلاب و آزادی در تهران، برخی از شرکت‌کنندگان به صورت خودجوش، معترضان را به شرکت در یک راهپیمایی اعتراض در بعداز ظهر سه‌شنبه از میدان ولی‌عصر به سمت جام جم دعوت کردند.

در همین حال روزنامه دولتی ایران نیز از هواداران محمود احمدی‌نژاد دعوت کرد که امروز در میدان ولی‌عصر دست به راهپیمایی بزنند.

این موضوع نگرانی‌هایی را در خصوص امکان بروز درگیری میان هواداران دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری دهم بر انگیخت و اکنون ستاد میرحسین موسوی از مردم خواسته است تا به دام درگیری‌های طراحی شده نیفتند.

برخی رسانه‌های خارجی از قول میرحسین موسوی و مهدی کروبی از هواداران آنها خواسته‌اند که در این راهپیمایی حضور نداشته باشند.

در بیانیه ستاد آقای موسوی آمده است که «جمعیت‌ها و احزاب حامی آقای مهندس موسوی در تلاشند تا با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی مبنی بر آزادی اجتماعات، به منظور برگزاری تجمع موج سبز در اعتراض به تخلفات انتخاباتی و برخوردهای خشونت‌آمیز و شهادت تعدادی از هموطنان ما مجوز لازم را اخذ کنند».

آقای مهندس موسوی همچنین اعلام آمادگی کرده است که در برنامه‌های مستقیم تلویزیونی برای بیان مواضع خود در خصوص انتخابات و وقایع پس از آن حضور یابد.

روز گذشته نزدیک به یک میلیون نفر از معترضان به نتایج انتخابات، دست به راهپیمایی مسالمت‌آمیز حدفاصل میدان‌های انقلاب و آزادی در تهران، زدند.

با این حال زمانی که جمعیت شرکت‌کننده در این راهپیمایی مسالمت‌آمیز قصد داشتند به خانه‌های خود برگردند، در برخی از نقاط مورد حمله نیروهای شبه‌نظامی و لباس شخصی قرار گرفتند.

رادیوی دولتی ایران شب گذشته با اشاره به درگیری‌هایی که در حواشی این راهپیمایی رخ داد، کشته شدن دست کم هفت نفر را در این درگیری‌ها تأیید کرد.

اما در حالی که استاندار تهران هواداران میرحسین موسوی را متهم کرد که با سلاح‌های سرد و گرم به سوی مردم هجوم برده وبه تخریب اموال عمومی پرداخته‌اند، برخی شبکه‌های تلویزیونی، تصاویری از یک فرد مسلح بر فراز بام پایگاه گردان ۱۱۷ عاشورا وابسته به ناحیه مقاومت بسیج ویژه قدس به روی مردم آتش می‌گشاید.

در جریان این حادثه که توسط دوربین عکاسان برخی خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز ثبت شده است، دست‌کم یک نفر کشته شده است.

گزارش شاهدان عینی همچنین حاکی از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای لباس شخصی با معترضان در برخی دیگر از نقاط تهران است. درگیری‌های مشابهی از برخی دیگر از شهرهای بزرگ ایران نیز گزارش شده است.

در این راهپیمایی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلب معترض به نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور دولت نهم و همچنین محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران در آن شرکت داشتند.

اعتراض ها پس از آن اوج گرفت که وزارت کشور جمهوری اسلامی ايران روز شنبه اعلام کرد، محمود احمدی نژاد با کسب ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار رای از مجموع ۳۹ ميليون برنده رقابت انتخابات رياست جمهوری شده است.

اعلام اين نتايج با واکنش شديد مير حسين موسوی، نخست وزير سابق، و مهدی کروبی، رييس سابق مجلس، روبرو شده است و آن را «شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سيما» و «مضحک» دانسته اند.
طبق گزارشی که از حلقه درونی نظام به بیرون درز کرده است، صبح امروز شانزده نفر از افسران ارشد سپاه پاسداران بازداشت شده اند. این افسران با تماس با تعدادی از افسران ارتش، در صدد پیوستن نیروهای مسلح به مردم بودند. این افسران امروز به نقطه ی نامعلومی در شرق تهران انتقال داده شدند.

رسانه های بین المللی: درگیریهای شدید و تیراندازی در تهران

خبرنگاران خارجی که هنوز در تهران بسر می برند، دوشنبه شب در گزارشهای خود از ایران اعلام کردند که درگیریهای شدیدی میان نیروهای حکومتی و جوانان معترض در خیابانهای تهران رخ داده است.

خبرنگار تلویزیون فرانسه در یک گزارش زنده از تهران گفت صدای تیراندازی و صدای آژیر آمبولانس در چند نقطه شهر بگوش می رسد.

شبکه های خبری سی ان ان، بی بی سی جهانی و یورونیوز صحنه های درگیری و جنگ و گریز خیابانی جوانان با نیروهای حکومتی را نشان می دهند.

این منابع با پخش تصاویری از کشته شدگان و مجروحین امروز تهران گفتند نیروهای حکومتی روز دوشنبه بسوی تظاهرکنندگان شلیک کردند که به کشته و مجروح شدن شماری از آنان منجر شد.

شبکه خبری یورونیوز گفت تظاهرات گسترده و خشمگينانه جوانان در تهران همچنان ادامه دارد. نيروهاى ضد شورش نیز بطور گسترده در خیابانها حضور دارند و با حمله به تجمع كنندگان، آنها را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

شبکه سی ان ان نیز گفت جوانان در تهران با پرتاب سنگ و فرياد مرگ بر ديكتاتور بطور پراکنده تظاهرات می کنند و پليس نيز براى درهم ‌شكستن تظاهرات به سمت آنان گاز اشک‌ آور شليک می کند.

يگان ويژه ماسک دار سياه پوش وارد عمل شده

یکی از خوانندگان: در خيابان انقلاب چندين موتور نيروي انتظامي توسط مردم به آتش كشيده شد .
يگان ويژه ماسك دار سياه پوش وارد عمل شده است .
در آريا شهر مامورين لباس ضد گلوله پووشيده اند . در گيري در آريا شهر شديدتر از حد معمول است

تهران؛ جوانان را دارند قلع و قمع ميكنند

یکی از خوانندگان: در خيابان آزادي و انقلاب صحنه هايي در حال رخ دادن است كه هيچكس توان گفاتن آن را ندارد .
كجايند اين خبرنگاران خارجي ؟
كجا هستند حاميان حقوق بشر ؟
كجا هستند كساني كه براي مردم فلسطين سينه چاك مي كنند .

در صورت امکان خبر زیر را منتشر کنید
جمعیتی بیش از چهار هزار نفر از دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان بعد از ظهر امروز در اعتراض به اعلام نتایج حیرت آور انتخابات از سوی وزارت کشور هم گام با دیگر معترضان در سراسر کشور دست به تظاهرات گسترده ای زدند. تعدادی از استادان دانشگاه نیز جمعیت را همراهی می کردند. در چند روز گذشته نیز تجمعاتی در اعتراض به اعلام پیروزی احمدی نژاد برگزار شده است. خیابان دانشگاه تحت کنترل شدید نیروی انتظامی است و اجازه رفت و آمد به دانشجویان را نمی دهد و دانشجویان مسیر دانشکده مهندسی تا ادبیات را از داخل دانشگاه راه پیمایی کردند و با شعارهای "موسوی موسوی حمایتت می کنیم" و "موسوی پرچم ایران را پس بگیر" و "موسوی رای ما را پس بگیر" و خواندن سرود یار دبستانی مسیر دور دانشگاه را طی کردند. جمعیت کوچکی پیش از رسیدن دانشجویان به دانشکده ادبیات مشغول شعار دادن در حمایت از رهبری بودند که با رسیدن جمعیت گسترده دانشجویان حامی موسوی متفرق شدند. این اتفاق در حالی روی می دهد که مسوولان انضباطی دانشگاه در هفته گذشته بیش از دویست نفر از دانشجویان را به کمیته انضباطی احضار کرده اند.
-خبرهایی که اکنون می رسد از آرایش نظامی بسیار شدیدی در اطراف صدا و سیما و ایجاد دیوار امنیتی حکایت دارد ، آنطور که در سرتاسر کشور شایع شده است امشب مردم میخواهند صدا و سیما را فتح کنند . شاید هم به همین دلیل و ترس از مردم ، خامنه ای و شورای نگهبان بیانیه داده اند و میرحسین میخواهد مردم را به آرامش دعوت کند ، حال این سوال اکنون در ذهن اکثریت مردم پیش آمده است که آیا امشب صدا و سیما فتح خواهد شد ؟
-عليرغم خبرهای متناقضی که از صبح امروز در باره تظاهرات مردم منتشر می شد و با وجود اعلام امروز دادستانی
کشور مبنی بر غيرقانونی بودن هرگونه تجمعی، طبق آخرين گزارش های رسيده، اين تظاهرات هم اکنون در حد فاصل ميدان امام حسين و ميدان آزادی با حضور صدها هزار نفر و با همراهی موسوی، کروبی، خاتمی، رهنورد و کرباسچی در حال برگزاری است. مردم به شکل گسترده گروه گروه در حال پيوستن به آن هستند. بر اساس تازه ترين گزارش ها برخی از شاهدان عينی، از شرکت يک ميليون نفر در اين تظاهرات سخن گفته اند. آسوشيتدپرس اولين تصاوير اين تظاهرات را منتشر کرد که در آن انبوه بی شمار مردم ديده می شود. گفته می شود در اين راهپيمايی موسوی بر روی اتومبيلی به سخنرانی پرداخته است. وی آمادگی خود برای شرکت در يک انتخابات جديد را اعلام کرد. اين نخستين سخنرانی موسوی در ميان جمعيت پس از انتخابات است. همچنين گفته می شود محمد خاتمی نيز در سخنرانی خود در تظاهرات از "ابطال انتخابات" حرف زده است. ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی علی‌رغم عدم صدور مجوز برای راهپيمايی مدنی و قانونی امروز، اعلام کرده بودند که به منظور احترام به حاميان خود و فراخواندن آنان به آرامش و صحبت با آنان قطعا در ميان آن‌ها حضور خواهند يافت. از سوی ديگر آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در ديدار ديروز خود با ميرحسين موسوی بر پيگيری مسائل از طريق مراجع قانونی تأکيد کرد. اين در حالی است که چند روز پيش آيت الله خامنه ای حاضر نشده بود ديدار با نامزدهای اصلاح طلب انتخابات را بپذيرد. در پی ملاقات موسوی با رهبر جمهوری اسلامی، احمد جنتی، دبير شورای نگهبان نيز طی اطلاعيه ای "آمادگی شورای نگهبان برای رسيدگی به کليه شکايات و اعتراضات مطرح شده" را اعلام کرد. ((لینک تزیینی)) رویترز

معترضان انتخابات ریاست جمهوری از انقلاب تا آزادی

۱۳۸۸/۰۳/۲۵
راهپیمایی صدها هزار تن از معترضان به انتخابات و طرفداران میر حسین موسوی از ساعت چهار عصر در تهران آغاز شد و آقایان موسوی، خاتمی و کروبی در میان جمعیت دیده شده‌اند.

گزارش شاهدان عینی حاکی از افزایش لحظه به لحظه جمعیت حاضر در راهپیمایی است و تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از حضور بیش از یک میلیون نفر در این راهپیمایی اعتراضی است.

بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی در حال مخابره تصاویر این جمعیت انبوه از نقاط مختلف خیابان آزادی هستند و از جمله شبکه خبری سی ان ان چندین بار تصاویر آقای موسوی را در حال سخنرانی در میان انبوه جمعیت معترض مخابره کرده است.

گزارشگران بی بی سی و سی ان ان همچنین از محل برگزاری این راهپیمایی عظیم گزارش کرده‌اند که در برخی نقاط صدای شلیک گلوله به گوش رسیده است.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و فرانسه هم با اشاره به این موضوع، گزارش کرده‌اند که دست‌کم یک نفر کشته شده است. آسوشیتدپرس گفته است که عکاس این خبرگزاری شخصاً در میدان آزادی تهران صحنه آتش گشودن شبه‌نظامیان حامی دولت به روی معترضان و کشته شدن یک نفر در این حادثه را مشاهده کرده است.

همین گزارش حاکی از آن است که شماری از معترضان در میدان آزادی، در اثر این حمله به شدت مجروح شده‌اند. تیراندازی از یک پایگاه بسیج که مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند، انجام شده است.

برخی گزارش‌های غیررسمی از شهروندان حاضر در این راهپیمایی اعتراض‌آمیز نیز حاکی از آن است که گروهی از لباس شخصی‌ها از سمت خیابان محمدعلی جناح از خیابان‌های منتهی به میدان آزادی به سمت جمعیت حاضر در این میدان حمله‌ور شده‌اند.

یک شاهد عینی به رادیو فردا گفت که هنگامی که شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی مشغول بازگشت به خانه‌های خود بودند، تعدادی بسیجی، که خود را حزب‌الله می‌خواندند، سوار بر موتورسیکلت به سرعت از کنار مردم رد شدند و در حوالی میدان آزادی ابتدای بزرگراه محمد علی جناح اقدام به تیراندازی به سمت گروه بی‌دفاعی که در میان آنها زنان و کودکان بودند کردند.

این شاهد عینی گفت که به چشم خود شاهد زخمی شدن دو نفر، یکی از ناحیه زانو و دیگری بالاتر از زانو بوده است.

وی گفت که زخمی‌شدگان سریعاً توسط مردم به داخل ماشین منتقل شدند و به سمت میدان صادقیه اعزام شدند.

به گفته این شاهد عینی، مردم پس از این حادثه با شعارهای «الله اکبر» و «می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت» به سمت میدان صادقیه رهسپار شدند.

وی تأکید که پلیس هیچ عکس‌العملی در قبال مردم نشان نمی‌داد اما شاهد نقش بعضی از نیروهای خودسر در این حادثه بودیم.

علاوه بر تهران، در شماری دیگر از شهرهای بزرگ ایران، از جمله اصفهان، شیراز، مشهد، رشت، تبریز، یزد، کرج و بندرعباس راهپیمایی‌های اعتراضی مشابهی برگزار شده است. گزارش‌ها همچنین حاکی است که در شماری از شهرهای کشورهای مختلف جهان تجمعات اجتماعی برگزار شده و از جمله تجمع مالی با دخالت پلیس روبه‌رو شده است.

یک شاهد عینی، که در مسیر برگزاری این راهپیمایی در مقابل شهرداری منطقه ۹ در خیابان آزادی حضور داشت، در گفت ‌و گو با رادیو فردا از افزایش لحظه به لحظه جمعیت شرکت کننده در این راهپیمایی خبر داد.

وی گفت که در یک مسیر از خیابان آزادی ماشین‌ها در حال بوق زدن هستند و در مسیر مقابل، جمعیت در حال افزایش هستند.

این شاهد عینی گفت: در محل حضور وی هیچ نیروی انتظامی یا گارد ویژه دیده نمی‌شود و لباس شخصی‌ها هم برای او قابل تشخیص نیستند. با این حال هلی‌کوپترها مدام بر فراز راهپیمایان در حال عبور و مرور هستند.

وی گفت که شماری از راهپیمایان در میدان آزادی استقرار یافته‌اند و دانشجویان با خروج از دانشگاه در حال پیوستن به آنها هستند.

این فرد حاضر در محل راهپیمایی اعتراضی تهران، گفت که شرکت‌کنندگان در این تجمع، شعارهایی از جمله «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم‌فریب» و «موسوی، موسوی، رأی منو پس بگیر» سر می‌دادند.

یک شاهد عینی دیگر هم در گفت‌ و گو با رادیو فردا، هدف خود از شرکت در راهپیمایی امروز تهران را، درخواست برای به حساب آوردن رأی خود خواند و گفت که [در این انتخابات] رأی ما نادیده گرفته شده است.

وی از مردم دعوت کرد که به راهیپمایی بپیوندند و به نادیده گرفته شدن رأی خود اعتراض کنند.

این شرکت کننده در راهپیمایی اعتراضی تهران گفت: معتقد است با اعتراض، امکان بازپس‌گیری آرا هست و زمامداران ایران باید بدانند که برنده اصلی رأی مردم است و ما می‌دانیم که در رأی خود چه نوشتیم.

یکی دیگر از شاهدان عینی از فراز ساختمانی در خیابان آزادی به رادیو فردا می‌گوید که انتهای جمعیت را از دو سو نمی‌تواند ببیند. به گفته این شاهد عینی تظاهرات در آرامش در حال برگزاری است.

ستاد آقای موسوی پيش از اين اعلام کرده بود از وزارت کشور، برای برگزاری اين راهپيمايی سراسری، تقاضای مجوز کرده است. اما به نوشته خبرگزاری فارس، رئيس شورای تامين استان تهران ‌اين راهپيمايی را غيرقانونی خوانده است و وزارت کشور مجوزی برای این راه پیمایی صادر نکرده است.

با اين حال شهاب طباطبايی، مسئول ستاد حاميان خاتمی و موسوی، به راديو فردا گفت که راهپيمايی امروز ساعت ۴ بعد از ظهر ازميدان انقلاب تهران تا ميدان آزادی انجام خواهد شد.همچنين برخی گزارش‌ها حاکی است که آقای موسوی گفته است در صورت جلوگيری از انجام راهپيمايی امروز، به مرقد آيت‌الله خمينی در جنوب تهران می‌رود و در آنجا متحصن می‌شود و گفته است اگر هر گونه مانعی برای رفتن يا تحصن او در مقبره آيت‌الله خمينی ايجاد شود، او به حسينيه جماران در شمال تهران خواهد رفت و در آنجا متحصن خواهد شد.

راهپيمايى به سوى ميدان آزادى

تحولات روز يكشنبه در ايران در حالى پيش رفت كه ستاد مير حسين موسوى اعلام كرد درخواستى را به وزارت كشور ارائه كرده است كه بر اساس آن خواستار موافقت با برپايى راهپيمايى از ميدان انقلاب تا ميدان آزادى است.

مرتضى تمدن، استاندار تهران، به خبرگزارى «فارس» گفته بود كه اين راهپيمايى غيرقانونى است.

اين در حالى است كه بسيارى از معترضان از طريق شبكه‌هاى اجتماعى در اينترنت و ارسال ایميل اطلاع داده اند كه اين راهپيمايى برگزار مى‌شود.

در حال حاضر اين نگرانى در ميان فعالان سياسى بروز كرده است كه با اخراج خبرنگاران خارجى موج تازه‌اى از سركوب معترضان در ايران آغاز شود.

گزارش هاى رسيده حاكى است كه نيروهاى ضد شورش در آماده باش كامل به سر مى‌برند و بسيارى از لباس شخصى‌ها نيز آنها را همراهى مى‌كنند.

نيروهاى پلیس چهار راه جلال آل‌احمد به سمت انتهاى اميرآباد كه كوى دانشگاه تهران در آن قرار دارد را مسدود كرده و نيروهاى لباس شخصى در كوچه‌هاى بين اميرآباد و بزرگراه كردستان مستقر شده‌اند.

برخى از شهروندان در تماس‌هاى تلفنى خود با راديو فردا خبر داده‌اند كه اينترنت پر سرعت در ايران قطع شده و سيستم امكان ارسال پيامک پس از سه روز هنوز وصل نشده است.

اين احتمال در تهران قوت گرفته است كه روز دوشنبه همزمان با برگزارى راهپيمايى طرفداران مير حسين موسوى، تماس از طريق تلفن همراه بار ديگر قطع شود.

http://www.radiofarda.com/content/f3_mousavi_Iran/1754373.html

 

 

بازگشت به صفحه نخست ، این خبرها از سایتهای مختلف از جمله ایران نیوز، پیک ایران، رادیو فردا، بی بی سی فارسی، آسوشیتدپرس و.....بر گرفته شده اند که بدلیل اهمیت انعکاس خبرها در صورت نام نبردن از سایتها، پیشاپیش پوزش می خواهیم

تماس و ارسال مطالب تماس با سردبیر درباره ما