تماس با سردبیر > perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده صفحه نخست بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر
ویژه انقلاب

انفجار پنجشنبه شب در زاهدان >بيست و چهارم تير ۱۳۸۹ برابر با پانزدهم ژوئيه ۲۰۱۰

دو انفجار مهيب، شهر زاهدان مرکز سيستان و بلوچستان را لرزاند 
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، پنجشنبه شب ازشنيده‌شدن صدای دو انفجار مهيب در شهر زاهدان خبرداد. به گزارش اين خبرگزاری يکی از اين انفجارها حوالی مسجد جامع شهر زاهدان شنيده شد. گزارش ها از کشته و زخمی شدن تعداد زيادی بر اثر اين انفجارها حکايت می دهد. هنوز جزييات بيشتری از اين انفجارها منتشر نشده است.

بازار همچنان تعطیل است

یکی از پارچه فروشان بازار تهران که در چارسوق کوچک راسته پارچه‌فروشان مغازه پارچه‌فروشی دارد در گفت و گو با دویچه‌وله وضعیت بازار تهران را چنین شرح می‌دهد، « امروز (چهارشنبه، ۲۳ تیر) روزنامه ایران نوشته است که بازار تهران باز است. پریشب تلوزیون نشان داد که بازار تعطیل نبوده در حالی که بازار تعطیل است. این فیلم‌ها را از کجا می‌آورند و نشان می‌دهند من نمی‌دانم. از دوشنبه هفته پیش تا به حال، یعنی نه روز است که بازار تعطیل است. دیروز اطلاعیه‌‌ای دادند مبنی بر این‌که   توافق کرده‌اند با افزایش مالیات ۱۵ درصد که بازاریان قبول نکردند و مغازه‌هایشان را باز نکردند. بازاریان می‌گویند نه درآمدها بیشتر شده و نه خرج‌ها کمتر شده، دلیلی ندارد که مالیات بیشتری بدهیم. این است که بازار امروز هم باز نشد. من هم کار بانکی داشتم آمدم کارم را انجام بدهم و بروم.» 

مريم قربان زاده يک زن حامله محکوم به سنگسار

به گزارش کميته بين المللي عليه اعدام، در زنداني که سکينه محمدي آشتياني بسر می برد٬ دو زن ديگر محکوم به سنگسار هستند. يکي از آنها مريم قربان زاده است. مريم ۲۵ سال دارد و به اتهام رابطه جنسي خارج از ازدواج به سنگسار محکوم شده است. مريم حامله است و از مردم دنيا انتظار دارد به او کمک کنند. حکومت زن ستيز اسلامي٬ در سالهاي اخير در نتيجه اعتراضات بين المللي مجبور به لغو احکام سنگسار بر عليه حداقل ۱۳ زن شد و در مواردي آنها را با زدن صد ضربه شلاق آزاد کرده است. يکي از اين زنان کبرا بابايي بود که بعد از لغو حکم سنگسار٬ صد ضربه شلاق به او زدند و سپس او را آزاد کردند و طبق خبري که به کميته بين المللي عليه اعدام رسيده٬ نخاع کبرا بعد از اين ضربات شلاق آسيب ديده و او نميتواند راحت راه برود. فرزندان او ميگويند٬ دردهاي شديد و آثار اين شلاق زدن٬ زندگي مادر آنها را بسيار سخت کرده است.

گزارش از اعتصاب بازار؛ چهارشنبه 23 تیرماه

خبرنگار ما از تهران: امروز چهارشنبه 23 تیرماه از اولین ساعات صبح مینی بوس های حامل نیروهای ضد شورش در پشت مسجد ارگ و سبزه میدان مستقر شدند و نیروهای لباس شخصی حوالی ظهر به آنها پیوستند. در شتمین روز از اعتصاب بازار تهران، صاحبان مغازه های واقع در خیابان 15 خرداد که در روزهای ابتدایی اعتصاب باز بودند نیز به جمع اعتصاب کنندگان پیوستند. بازار کفاش ها، قماش فروشان، فرش فروشان، توتون فروش ها و بازار طلا و جواهر و سراجی ها در خاموشی به سر می برد و تردد در این مسیرها به ندرت انجام می شود. صدای پا در زیر دالان ها می پیچد و گاه و بی گاه معدود رهگذران این سکوت را می شکنند. دیگر حتی کارگران روزمزد و باربران هم دیگر دیده نمی شوند.

تخریب آرامگاه جانباختگان دهۀ شصت در رشت : تخریب آرامگاه جانباختگان دهۀ 60 برای محوکردن اسناد و آثار جنایت

ميرحسين موسوی خواستار آغاز خيزشی در اطلاع‌رسانی از مشکلات اقشار مختلف مردم شد 
مير حسين موسوی از شبکه های جنبش سبز خواست تا  به سمت درک مشکلات همه اقشار خصوصا  کارگران، کشاورزان و معلمان پيش بروند.
او خواستار آغاز خيزشی در اطلاع رسانی و ارائه راه حل های اين مشکلات شد.
آقای موسوی در ديدار با جمعی از اساتيد دانشگاه تربيت مدرس،  هدف جنبش سبز را حاکميت آرای مردم دانسته و گفته است اعتقاد دارد به زودی جنبش سبز پيروز خواهد شد، چون دنبال تحقق حقوق مردم است. مدافع آزادی های بشری،عقلانيت و منطق است  و با ظلم و دروغ مخالف است. به گزارش سايت کلمه، آقای موسوی، پيوند با قانون اساسی را حلقه وصل هواداران جنبش سبز خواند و بار ديگر خواستار رعايت بدون  کم و کاست قانون اساسی شد.او در عين حال تاکيد کرده است که قانون اساسی متنی جاودانی  و وَحی ِ مُنزل نيست.

مراسم سالگرد امیر جوادی فر پنجشنبه در تهران

ساعت 20 : 9 صبح / یکشنبه بیستم تیر ماه / بازار بزرگ تهران

تعداد زیادی لباس شخصی که دائم با بیسیم های خود صحبت میکنند در سبزه میدان حضور پیدا کردند . بر پشت بام بانک ملی ( مشرف به سبزه میدان ) تعدادی لباس شخصی با بی سیم و دوربین حاضر هستند
بازار در حالی ساعتهای اولیه شروع به کار را سپری میکند که در تعطیلی کامل است

ساعت 45 : 9 صبح
بیشتر از 4 مینی بوس نیروی پلیس ضد شورش از سمت میدان ارک به محوطه پشت بانک ملی ( سبزه میدان ) وارد شدند و در آنجا مستقر شدند

***

از صبح امروز در بازار بزرگ تهران رفت و آمدهای مشکوکی از لباس شخصی ها دیده شده است که بیم آن می رود حکومت برای ضربه زدن یا تهدید بازاریان توسط اوباش حکومتی دست به خرابکاری بزند.

ستگان جان باختگان 18 تیر در بهشت زهرا برمزار آنها حاضر شدند 

برپایه برخی گزارش ها به مناسبت سالگرد روز هیجدهم تیر، روز پنجشنبه بیش از دو هزار نفر با تجمع در بهشت زهرای تهران و بصورت گروههای چند نفره و حضور در مزار عزیزانشان یاد آنها را گرامی داشتند .
هجدهم تیرماه، یادآور حوادث کوی دانشگاه تهران و حملات لباس شخصی ها و یگان ویژه پاسداران به کوی دانشگاه تهران در هیجدهم تیر ماه 1378 و سپس دانشگاه تبریز در همان سال است. در هجدهم تیرماه سال گذشته نیزدر جریان اعتراضات پس از انتخابات، محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی و همچنین رامین آقازاده قهرمانی، دستگیر شدند و پس از چند روز شکنجه و انتقال به بازداشتگاه کهریزک، بر اثر شدت آسیب های وارده، جان باختند. برخی گزارش ها نیز حاکی است که روز پنجشنبه آینده بیست و چهارم تیرماه مراسم بزرگداشت محسن روح الامینی، در قطعه ٢٢٢ بهشت زهرای تهران برگزار خواهد شد.

گزارشي از حمله مزدوران امنيتي با باتوم وگاز اشک آور به بازاریان , اعلام تجمع درروز پنجشنبه

نیروهای مزدور امنيتي با باتوم وگاز اشک آور به بازاریان حمله کردند. به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبر, در پی انتشار خبر زخمی و کشته شدن تعدادی از بازاریان توسط لباس شخصی ها، جمعيت زیادی از مردم و بازاریان به سمت بازار پارچه فروش ها حرکت کردند. این امر موجب ازدحام شدیدجمعیت وگسیل شدن نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی به این نقطه از بازار مرکزی تهران شد. ازدحام مردم و بازاریان و سردادن شعارهای ضد حکومتی موجب شد تا نیروها ی امنیتی ونظامی وانتظامی برای پراکنده ساختن مردم از گاز اشک آور استفاده کنند. همچنین گزارش هایي از حمله ی لباس شخصی ها و گارد ویژه به مردم با باتوم بدست آمده است. به نظر می رسد بازار تهران فردا به طور کامل در اعتصاب خواهد بود. تشنج و درگیری در بازار تهران در آستانه ی سال روز 18 تیر قیام مردم آزادی خواه را تقویت خواهد کرد. در صورت به هم پیوستن دانشجویان مردم و بازاریان در روز پنج شنبه هفدهم تیرماه احتمال بالا گرفتن دور جدید اعتراضات مردمی علیه حکومت به شدت احساس می شود. در واقع اعتصاب بازاریان جرقه ی جدیدی است که به نظر می رسد جنبش آزادی خواهی مردم ایران را بار دیگر به حرکت در آورده است.

مقام آمریکايی: انتخاب ابلهانه شهرام امیری

به گزارش رادیو آلمان، روزنامه واشنگتن پست به نقل از برخی مقام های آمریکایی نوشت که شهرام امیری‌، دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی که صبح امروز به تهران بازگشت برای همکاری با سازمان اطلاعات آمریکا (سیا)، بیش از ۵ میلیون دلار دریافت کرده است. این روزنامه می نویسد که شهرام امیری موظف به بازگردادن این پول نیست اما این امکان وجود دارد که به علت ترک آمریکا نتواند به این پول دسترسی داشته باشد. يک مقام آمريکايى در این باره گفته است، مبلغى که به او داده شده، انعکاسى از ارزش اطلاعاتى است که او داده است. به او پنج ميليون دلار از محل يک برنامه مخفيانه پرداخت شده است. شهرام اميرى 32 ساله در دانشگاه صنعتى مالک اشتر کار مى کرد که بنا به گزارشهای اطلاعاتی، به سپاه پاسداران تعلق دارد. این مقام آمریکايی گفت، خانواده اميرى يک فاکتور اصلى در تصميم او براى بازگشت به ايران بود. او فقط مى خواست خانواده اش را ببيند و متاسفانه يک روش ابلهانه را براى این کار انتخاب کرد.

گزارش مشاهدات من از بازار بزرگ تهران امروز صبح پنجشنبه 24تيرماه

در محدوده ناصرخسرو و مغازه های سربازار(گلبندك) 30٪از مغازه ها تعطيل و بقيه باز بودند ورودي اصلي بازار(سبزه ميدان)تا200متر اول همگی باز هستند و از منافع روزمره شون نگذشتن اما بعد200متر اول تا انتهای بازاركفاشها و حمامچال تعطيلی مطلق بود چهارسوق بزرگ تا چهارسوق كوچك 50٪باز و 50٪تعطيل. بازار پارچه فروشها,مسگرها تا انتهای پله نوروزخان همگی باز بودند.بازاردالانگيرها زرگرها كوچه سيدولی تيمچه حاجب الدوله و پاچنار 10٪باز و بقيه در اعتصاب و تعطيلی بود
افراد بيسيم بدست با صاحبان حجره ها با پرخاشگری صحبت ميكردند و بطور پراكنده بسيجيهای معلوم الچهره در نواحی تعطيل كامل مانع فيلمبرداری رهگذران ميشدند

شکنجه گران رژیم یک زندانی را در ساری بقتل رساندند

خبرگزاری هرانا - یکی از زندانیان عادی محبوس در زندان ساری، توسط افسر نگهبان و یکی دیگر از زندانیان به قتل رسید. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، هادی اراوند زندانی محکوم به اعدام، در یک درگیری در زندان ساری توسط افسر نگهبان (محمدی) و یکی دیگر از زندانیان محکوم به اعدام به نام نصیری، به قتل رسید. خانواده ی اراوند از زمان جان باختن عزیزشان تاکنون پیگیری های متعددی مبنی بر مجازات این عمل انجام داده اند اما تاکنون هیچ پاسخ روشن و واضحی دریافت نکرده اند. هادی اراوند که به اتهام قتلی که گفته می شود در 29 اسفندماه سال 86 مرتکب آن شده بود، روز دوشنبه چهاردهم اردی بهشت ماه سال جاری در زندان به قتل رسید.

اعتصاب؛ گزارش یکی از خوانندگان از وضعیت شهر تبریز

بسیاری از مغازه های واقع در مرکز شهر تبریز یعنی میدان دانشگاه، آبرسانی الی میدان ساعت امروز چهارشنبه 23 تیر ماه تا این ساعت یعنی 13:30 تعطیل می باشد و البته در تبریز در کنار خواستهای صنفی اصناف اعتراض به تجاوز و قتل الناز بابارده دختری که بدست بسیجی ها مورد تجاوز و هتک حرمت و سپس قتل وی منجر شد نیز جای گرفته و از این رو انتظار می رود در روزهای آینده اعتصاب ابعاد جدیدتری به خود بگیرد.مردم تبریز انتظار دارند که اعتصاب گسترده و فراگیر جایگزین تظاهراتهای خیابانی گردد و شایعات در سطح شهر از پیوستن کارگران و سرانجام ادارات و کارخانه ها به این روند طی ماه آینده دارد. فهم و شعور بالای مردم خواسته هایی فراتر از مالیات را در پی دارد و استعفای دولت و برگزاری انتخابات در فضایی آزاد خواست عمومی مردم تبریز و بویژه اصنافی می باشد که طی پنج سال گذشته خساراتی غیر قابل جبران را متحمل گردیده اند.

خبر فوری> از بازار تهران> ساعت ۱۰ صبح> چهارشنبه 23 تیرماه 1389

بازار تهران بخصوص پارچه فروشان . طلا فروشان . فرش فروشان کاملا تعطیل است. پلیس ضد شورش در پشت بانک ملی شعبه سبزه میدان مستقر شده است عده زیادی لباس شخصی با بیسیم در سبزه میدان مستقر شده اند

خواسته های بازاریان فراتر از خواسته های صنفی است

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"دامنه اعتصابات بازاریان تهران به سایر نقاط گسترش می یابد و نقاط بیشتری را در تهران در بر می گیرد.

اعتصاب و نا آرامی در بازار تهران ادامه یافت 

بازار پارچه فروشان و بخشی از بازار فرش فروشان تهران روز یكشنبه در اعتراض به کشته شدن یکی از بازاریان توسط نیروهای لباس شخصی در حالت نیمه تعطیل بود.  به گزارش سایت جرس، نزدیک به اصلاح طلبان ، طرح مالیات بر ارزش افزوده ، در هفته گذشته به بروز ناآرامی و اعتصاب در بازار تهران انجامید و باعث شد از روز سه شنبه هفته گذشته بازار تهران در اعتصاب به سر برد. سایت جرس می افزاید تعطیلی بازار تهران باعث شد نیروهای نظامی و لباس شخصی ها به بازار حمله و كسبه را وادار كنند تا مغازه های خود را باز كنند که بر اثر درگیری ها یكی از بازاریان معروف به حاجی كاشانی به ضرب چاقوی یك لباس شخصی از پا در آمده است.

رييس قوه قضاييه، حکم اعدام سکينه محمدی را فعلا متوقف کرد 

رئيس دادگستری آذربايجان شرقی گفت: حکم اعدام سکينه محمدی آشتيانی به دليل ملاحظات انسانی و دستور رياست قضايی متوقف شده است و فعلا اجرا نخواهد شد. مالک اژدر شريفی روزيکشنبه به خبرگزاری دولتی « ايرنا» گفت: هر زمان، رياست دستگاه قضايی مصلحت بداند‌، ‌حکم اعدام سکينه محمدی آشتيانی قابل اجرا خواهد بود. او به حکم سنگسار صادر شده توسط دستگاه قضايی برای خانم محمدی آشتيانی اشاره نکرد. اين مقام قضايی همچنين عنوان کرد که جرايم سکينه محمدی آشتيانی متعدد و بسيار سنگين است.   در چند روز گذشته، اتحاديه اروپا، ايالات متحده و تعدادی از سازمان های فعال حقوق بشر همچون سازمان عفو بين الملل و همچنين چهره های هنری و سياسی در ايران و جهان خواستار توقف حکم سنگسار خانم محمدی آشتيانی شده بودند.

خطر اعدام برای یک نوجوان بلوچ

خبرگزاری هرانا - یک نوجوان بلوچ که هفت ماه قبل توسط نیروهای امنینی ربوده شد، در خطر اعدام قرار دارد. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، محمد صابر ملك ريسي فرزند مولوي داد رحمان سربازی، 15 ساله و اهل شهرستان سرباز، به اتهام همکاری با یک گروه معاند نظام بازداشت شده است. ماموران امنیتی محمد صابر ملک را تحت فشار قرار داده اند تا به ارتباط با یک گروه معاند نظام به نام جندالله اعتراف نماید، آن ها هم چنین در تماس با خانواده وی از ایشان خواسته اند در صورت عدم معرفی برادر بزرگ وی که در گروه جندالله عضویت دارد وی را اعدام خواهند کرد.شایان ذکر است، مسئولان قضایی علی رغم گذشت هفت ماه از بازداشت اين زنداني، تاکنون هیچ حکمی ائم از قرار بازداشت موقت یا حکم دادگاه، برای وی صادر نکرده اند.

شروع درگیریهای پراکنده در خیابانهای اطراف دانشگاه تهران

گزارش تائید نشده از فیس بوک :به گزارش شاهدان عینی هزاران نفر در خیابانهای اطراف دانشگاه تهران تجمع کرده اند و رفته رفته به تعداد آنها افزوده میشود... هم اکنون صدای تیراندازیهای هوایی جهت پراکنده کردن جمعیت به گوش میرسد... به کمک دانشجویان و مردم حاضر در آنجا بشتابید... ساعت 18 تجمع میلیونی در میدان انقلاب خواهیم داشت
تظاهرات باشعار مرگ بر ديكتاتور در مقابل كوي دانشگاه
تهران – 17 تير – ساعت 17 – در مقابل كوي دانشگاه ، اولين هسته هاي جمعيت تظاهر كننده در گراميداشت 18 تير شعار مرگ بر ديكتاتور سر داده اند

حضور بيش از دو هزار نفر برسرمزار شهدای راه آزادی

كانون حمايت از خانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها: حضور بيش از دو هزار نفر برسرمزار شهداي راه آزادي امروز پنجشنبه عصر در ساعت 1800 الي 1930بيش از 2000نفر خانواده هاي شهدا با نزديك شدن 18 تير ياد عزيزانشان را گرامي داشتند و مردم بصورت گروههاي چند نفره بر مزار عزيزانشان حاضر شده و يادشان را گرامي داشتند .

مراسم سالگرد محسن روح الامينی جان باخته شكنجه گاه كهريزک

كانون حمايت از خانواده های جان باختگان و بازداشتی ها مراسم سالگرد شهيد محسن روح الاميني شهيد شكنجه كهريزك براساس خبر هاي دريافتي روز پنجشنبه 24تيرماه مراسم سالگرد شهيد محسن روح الاميني در قطعه 222 توسط خانواده و دوستانش برگزار مي شود

یکی از دژخمیان زندان مخوف گوهردشت کرج برکنار شد

حسن آخریان معروف به جلاد بند1 زندان گوهردشت کرج برکنار شد
بنابه گزارشات رسیده "به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" حسن آخریان معروف به جلاد بند 1 زندان گوهردشت کرج که در شکنجه و جنایت شهرت خاصی داشت پس از افشاگری گسترده جنایتهای اواز ریاست بند 1 زندان گوهردشت کرج برکنار شد.

سومين روز اعتصاب بازاريان

گزاش ها حاکی از آن است که امروز،پنجشنبه اعتصاب بازاريان ادامه دارد و تمام بازار در اعتصاب است.   به گزارش آژانس ايران خبر فقط بعضي از مغازه داران كه مغازه هايشان روبه بيرون بازار است ازترس مغازه را بازكرده اند , چند مغازه هم بازاست كه ظاهرا متعلق به حزب اللهي ها ميباشند. سايت " آخرین خبرهای جنبش سبز لحظه به لحظه"   نيز نوشت که "اعتصاب در بازار تهران براى سومين روز متوالى هم‌ چنان ادامه دارد و مغازه ها بسته است. سراسر بازار تهران از جمله طلافروشها، فرش فروشها، پارچه فروشها، سبزه ميدان و بازار كفاشها، سراى بوعلى، بازار عباس آباد تعطيل است و در اعتصاب بسر ميبرند. ماموران امنيتی و لباس شخصی ها همه جا مشاهده ميشوند.

این صفحه را خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  
بازگشت به صفحه نخست