تماس>info@perslit.com بایگانی بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر بازگشت به صفحه نخست

1789 زندان باستیل، 1989 دیوار برلین و سال 1389 نوبت اوین!

سومین روز اعتصاب غذای تشکل مستقل آزاد اندیشان شهرکرد

امروز، پنجشنبه، تشکل مستقل آزاد اندیشان دانشگاه آزاد شهرکرد سومین روز اعتصاب غذای خود را در حالی سپری کرد که مسئولین دانشگاه به اعضای این تشکل قول همکاری داده اند.
طبق گفتۀ یکی از کاندیدای شورای مرکزی این تشکل، جلسه ای در روز شنبه برای بررسی خواسته های ایشان تشکیل خواهد شد.خبر ها حاکی از این است که اعضای این تشکل در صورت نگرفتن جواب مطلوب، دامنۀ اعتراضات خود را گسترده تر خواهند کرد.

نقض حقوق بشر؛ اعتراض شدید سفرای غربی در تهران

تصویری دلخراش؛ اثرات شلاق بر بدن یک بانوی ایرانی

ممانعت نيروهای امنیتی از برگزاری مراسم روز معلم و حمله لباس شخصیها به معلمان

سايت اتحاديه معلمان ايران (اين خبر از سوی منبع ديگری تائيد نشده است) : دها نفر از نير وهاي ضد شورش در اطراف مزار خانعلي مسقر شد ه اند واجاز ه هيچگونه تجمعي را نمي دهند  نيروهاي لباس شخصي ما شينهايی راكه به سمت مزار دكتر خانعلي در حر كت هستند را مورد بازرسي قرار مي دهند. دو دستگاه اتوبوس كه از منطقه ۱۳ در حركت بودند در ميدان را ه اهن متو قف  شدند و همه ي سر نشينان ان را از ماشين پايين كردند و از انان عكس و فيلم  گرفتند. معلمان در بيرون از منطقه ي مزار خانعلي قصد ايجاد تجمع را داشتند كه مورد حمله ي نير وهاي لباس شخصي قرار گر فتند. ماشينهاي حاضر در منطقه با بوق زدنهاي مكرر از تجمع معلمان حما يت مي كنند. دانش اموزان دبير ستان علامه حلي در حال حركت جهت پيو ستن به تجمع معلمان بودند كه در ميدان شوش از سوي نيروها امنيتي متو قف شدند و اتوبوس حامل دانش اموزان رابه نقطه ي ديگر ي هدايت كردند.

قطعنامه مشترک روز جهاني کارگر

 ( تشکل هاي کارگري ايران)

دعوت به اعتصاب غذاى سراسرى معلمان در ايران

شوراى هماهنگى تشکل‌هاى صنفى معلمان ايران با صدور بيانيه‌اى از اعتصاب غذاى يک‌ هفته ‌اى جمعى از فعالان صنفى در اعتراض به احکام غيرقانونى اعدام و حبس صادر شده براى معلمان خبر داد. اين بيانيه با اعلام اينکه اعضاى شوراى مرکزى کانون معلمان و فعالان صنفى در روزهاى ۱۲ تا ۱۸ ارديبهشت جارى اعتصاب غذا خواهند کرد، از تمامى معلمان ايران خواست که در روز ۱۲ ارديبهشت، هم‌زمان با روز معلم در ايران به اين اعتصاب غذا بپيوندند. شوراى هماهنگى تشکل‌هاى صنفى معلمان ايران در اين بيانيه‌ هم‌چنين خواستار آزادى سريع و بى‌قيد و شرط همه فرهنگيان زندانى، صدور منع تعقيب قضايى و لغو کليه احکام ادارى و قضايى براى فرهنگيان منتقد شده‌ است.

نامه دردناک مادر زندانی سیاسی به دبیرکل سازمان ملل

دو کلمه و دو تکمله :
رضا بی شتاب

دو خبر از زندان اوین - 28 فروردین1389

با درود، احتراما دو خبر زیر تقدیم می گردد:یکی از موارد نادر نقض حقوق بشر در زندان اوینصبح روز پنج شنبه، نوزدهم فروردين 1389، یک بیمار روانی که به گفته مسئولین زندان اوین دارای کارت قرمز است به بند ویژه روحاینت زندان اوین در جائی که آقای بروجردی تحت بازداشت قرار دارد، منتقل گردید. با توجه به اینکه سوء استفاده از چنین بیمارانی به عنوان ابزاری برای شکنجه روحی و جسمی یا حتی از بین بردن زندانیان به كار برده مي شود، لذا چنین اقدام خطرناکی، نقض آشکار حقوق بشر می باشد.مسئولین ذیربط در جواب اعتراض زندانیان اعلام نمودند: "این بیمار دچار بحران و استرس روحی است و ما هیچ گونه مسئوليتی در قبال رفتارهای او نداریم". این در حالیست که تامین سلامتی و امنیت جانی کلیه زندانیان بر عهده مسئولین آن زندان مي باشد، لذا هرگونه اتفاق و حادثه ای مستقیما متوجه آنها بوده و با طرح ریزی چنین توطئه هائی نمی توانند خود را مبرا نمایند.برق گرفتگي در زندان اوینطی روزهاي پنج شنبه و جمعه، نوزدهم و بيستم فروردين 1389، طوفان، تگرگ و باران شديدي تهران را فرا گرفت و رعد و برق هاي شديد به دكل هاي برق در داخل زندان اوين اصابت نمود و باعث آتش سوزي و قطع جريان برق در زندان اوين گرديد. در اثر اين برق گرفتگي ها، چند تن از زندانيان و كاركنان آنجا به طرز وحشتناكي پرت شده و آسيب جدی يدند، برخي از وسائل برقي مانند يخچال و تلويزيون، سوخت و از كار افتاد.عدم نظارت فني بر تاسيسات زندان و بي توجهي به جان بازداشت شدگان نيز موارد ديگري از نقض حقوق بشر در زندانهاي ايران است.چنين حوادثي براي كليه زندانيان به ويژه كساني كه مدت طولاني بدون مرخصي تحت بازداشت قرار دارند، مي تواند باعث بروز شوكهاي عصبي يا سكته قلبي گردد.

ایران، تیرماه ١٣٨٨: شاهدی بر جنایات دولتی در بازداشتگاه کهریزک

اعتصاب غذای هفده تن از زندانیان سیاسی زندان ارومیه
خبرگزاری هرانا – هفده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به توزیع مواد مخدر در این زندان دست به اعتصاب غذا زدند.
بنا بر اطلاع گزارشگران هرانا، هفده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به پخش و توزیع آزاد مواد مخدر در این زندان دست به اعتصاب غذا زدند و در پی این اعتصاب غذا کلیه افراد به سلولهای انفرادی این زندان منتقل شدند.
از اسامی اعتصاب کنندگان خبری دست نیست و گفته می شوند برخی از زندانیان عادی محبوس در بند های 1، 2، 3 و4 نیز در روز های آینده به معترضین خواهند پیوست.

سندی از تجاوز در زندانهای رژیم جنایتکار اسلامی

هموطنی که فیلم را ارسال کرده است: اين هم سند تصويري از تجاوز در زندانهاي رژيم. اين فيلم کوتاه، بسيار دلخراش است ولي برای افشای ماهيت خاطیان، اين فيلم را بايد پخش کرد تا به جهانيان نشان دهيم که در زندانهای اين رژيم، چه بلاهایی بر سر جوانان برومند اين مرز و بوم می آورند.

گفتم براگ اوباما گفتا که نوچه ملا
گفتم که روس ملعون گـفـتا رئیس ملا
گفتم که چین و ماچین گفتا شـریک ملا
گفتم که بانو مرکل گفتا عروس ملا
گفتم که پیر لندن گفتا که مام ملا
گفتم که بانک مونی گفتا غلام ملا > ادامه

میرحسین موسوی خواستار ادامه اعتراضات از سوی هوادارانش شد 

میرحسین موسوی، از سران مخالفان دولت، خواستار ادامه اعتراضات از سوی هوادارانش شد.
به گزارش سایت کلمه، آقای موسوی در دیدار با خانواده محمد نوری زاد، کارگردان و روزنامه نگار زندانی، گفت: "در ماه‌های پیش رو همه افراد باید هریک در حد وسع و توانشان برای پیشبرد مطالبات مردم تلاش کنند."
آقای موسوی همچنین از معترضان خواست در این راه صبر و ایستادگی پیشه کنند تا "در راه تحقق خواسته‌های ملت" توفیق حاصل شود.

تحصن خانواده های زندانیان گمنام اوین و آزادی چند جوان بازداشت

كانون حمايت از خانواده جان باختگان و بازداشتي ها: خانواده هاي زندانيان سياسي شب 14 ارديبشهت مثل شب هاي ديگر جلوي زندان اوين در انتظار آزادي عزيزانشان لحظه شماري ميكردند . خانواده هاي زندانيان با انداختن زير انداز همگي بر روي زمين سرد ، يك شب ديگر را به انتظار مي گذراندند . يك زنداني  20 ساله كه 10 تير به اتهام واهي در بازداشت بسر ميبرد قرار بود كه آزاد شود , آثار تحمل فشار روحي  در چهره پدر و مادر اين جوان به خوبي مشهود بود . علت تاخير آزادي اين جوان تنها بدليل شركت نكردن او دراعترافات تلويزيوني بودكه با شجاعت آنرا نپذيرفته بود .
وقتی اين زنداني  از درب اوین خارج شد چنان شور وشادی حاکم شد که وصف ناپذیر بود و,پایین پله ها این حامیان مادران عزادار بودند که با کف وسوت زدن به خانواده ها انرژی میدادند وحسام را همراهی میکردند.
بعد از او جوان ديگري  حدودا 22 ساله آزاد شد که اتهام او داشتن چند عکس از تظاهرات بود که حدود 10 ماه در بازداشت به سر برد. دخترجوان ديگر زنداني سوم بود كه از بند آزاد شد  ,مادر پا به سن گذاشته اش به همراه برادرش برای آزادیش لحظه شماری میکردند وقتی او آزاد شد اشک در چشمان برادر ومادرش جاری شد و مادرش بسیار خوشحال بود. صحنه ها براي حاضرين بسيار منقلب كننده بود ,با آزادي  آنها  همه حاضران بهمراه خانواده زندانيان آزاده شده  غرق شادي مي  شدند ، گويي كه عضو خانواده خودشان آزاد شده است ،و بدين گونه خانواده هاي زندانيان در درد و غم و شادي يكديگر شريك ميشوند. به اميد فرا رسيدن روزي  كه تمامي زندانيان دربند به آغوش خانواده هاي خود بازگردند.

تهران – 11 ارديبهشت – يك كارگر محروم كه صبح روز كارگر در مقابل وزارت كار حضور يافته بود، بعد از ظهر امروز در مقابل دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تماميت رژيم خود را به آتش كشيد . مزدوران وحشت زده سركوبگر در شعاع 400 متري مانع از تردد مردم به اطراف اين كارگر قرباني ميشدند . همين گزارش ميافزايد كه مزدوران بسيجي امروز مسلح هستند و باتونهاي برقي نيز در دست دارند . نيروي انتظامي نيز با خودروهايي كه زندان سيار است دستگير شدگان را به يك پايگاه انتظامي در پشت سينماهاي ميدان انقلاب منتقل ميكنند

تأکید کروبی و موسوی بر برگزاری راه‌پیمایی در سالگرد انتخابات

مهدی کروبی: در سالروز انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات خواهیم کرد

سحام نیوز : مهدی کروبی در مصاحبه‌ای با هفته نامه آلمانی اشپیگل که روز دوشنبه (۲۶ آوریل/ ۶ اردیبهشت) منتشر می‌شود، گفت:«تقاضای صدور مجوز برای راهپیمائی کرده‌ایم». وی افزود:«هرچند آرامش بازگشته‌ است، اما جامعه فقط منتظر یک جرقه است». مهدی کروبی در گفتگو با اشپیگل افزود:«مردم بدانند ما به مبارزه خود ادامه می‌دهیم. مبارزه ما نه بر علیه این جمهوری است، بلکه برای رعایت قانون اساسی است که در آن آزادی عقیده و دمکراسی تصریح شده است.

زبان منصور اسانلو، رئیس سندیکای اتوبوسرانان تهران را ماموران رژیم در یک سخنرانی بریدند

کلمه: دیدارکنندگان با کروبی و موسوی تهدید شده اند 

سايت « کلمه»، نزديک به ميرحسين موسوی، روز يکشنبه گزارش داد: تهديد تلفنی وعلنی کسانی که با مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، دو تن از رهبران مخالفان دولت، ديدار کرده اند، افزايش يافته است . بر اساس اين گزارش، در چند روز گذشته با تعدادی از کسانی که با آقای کروبی ديدار داشته اند ، تماس گرفته شده و ضمن تهديد آنها به بازداشت و احضار به وزارت اطلاعات، گفته شده است که چنين اقداماتی را تکرار نکنند. کلمه افزود: پيش از اين نيز برخوردهای علنی و تهديد آميز با کسانی، مانند عبدالله مومنی، که با آقای  موسوی ديدار کرده اند، گزارش شده بود.

موسوی: همه باید یک رسانه باشند

میر حسین موسوی در دیدار با اعضای کمیته دانشجویی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، واقعیت جنبش سبز را تبلور شعار ’’ما بی‌شماریم‘‘ دانست. وی با اشاره به فضای بسته اطلاع‌رسانی موجود در ایران گفت، هر کس باید خود یک رسانه باشد

مصباح یزدی >یکی از آیت الله های جنایتکار در لباس شخصی!

مرگ خوب است، اما برای همسایه اصلاح طلب!

نیویورک 1991- آیت الله مصباح یزدی در کت و شلوار. دیداری که از امریکا به کانادا نیز کشید و تاکنون بارها تکرار شده بی آنکه اعلام شود این سفرها، علاوه بر دیدار با فرزندان در حال تحصیل و کاسبی در امریکا و کانادا، چه اهداف دیگری داشته و دارد؟

عزت الله سحابی : درد این دختران و پسرانم را به کجا ببرم؟

بیش از 3500 تن از نویسندگان و نخبگان جهان با ارسال توماری به آیت الله خامنه ای، خواستار آزادی فوری روزنامه نگاران، وب نویسان و نوسندگان ایرانی شدند.
این تومار که به امضای بسیاری از روزنامه نگاران و نویسندگان سرشناس ایرانی و خارجی رسیده است روز سه شنبه در نیویورک به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل تحویل داده شد.
رییس کمیته حمایت از روزنامه نگاران "جول سیمون" در مورد ارسال تومار گفت، «با جمع آوری این همه امضا از چهارگوشه جهان،
قصد داریم عمق نگرانی خود را به همکاران زندانی خود در ایران برسانیم و همچنین ژرفای ناراحتی خود را به مقامهای دولت تهران اعلام کنیم.»

ساعت پانزده و بیست و دو دقیقه روز سه شنبه ششم آوریل 2010: یک پیام دریافتی  از هلند

همین حالا تعدادی هلندی و ایرانی در همبستگی با مردم ایران سفارت ایران در هلند را اشغال کرده اند. یک نفر از شرکت کنندگان در این آکسیون تلفنی مرا مطلع کرد و منهم خبرگز اری سراسری هلند و دیگر خبرگزاری ها را در جریان گذاشتم.احتمالاامشباخباردقیقتروبیشتریپخشمیشود

برای دیدن گزارش تصویری همینجا کلیک کنید

رشیدی دانشجوی پلی تکنیک بود که درروز دیدار احمدی نژاد از پلی تکنیک یک صفحه کاغذ را بالا برد که رویش نوشته بود "رئیس جمهور فاشیست پلی تکنیک جای تو نیست".

محکوم به اعدام است
کمکش کن هموطن

با معروف شدنش،

شانس زنده ماندش در زندان افزایش خواهد یافت.

گزارش دريافتی  :  حكومت  اسلامی كه دستش بخون صد ها هزار ايراني ازاده اغشته است در يك سناريو جديد تحت عنوان گردهمايي ايرانيان مقيم خارج

رسول بداغی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، در زندان دست به اعتصاب غذا زده است 

خبرهای دریافتی از ایران حاکی از آنست که رسول بداغی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران از ۲۶ اسفند ماه دست به اعتصاب غذا زده است. گفته می شود دلیل اعتصاب غذای این فعال حقوق معلمان، اعتراض به وضعیت نامعلومش پس از حدود هفت ماه بازداشت است. در ایران برخی دیگر از فعالان حقوق معلمان از جمله فرزاد کمانگر و هاشم خواستار، نیز در زندان به سر می برند.  در آستانه سال هشتاد و نه، برخی دیگر از زندانیان سیاسی در زندان اوین نیز اعلام کرده بودند که در اعتراض به نبودن حداقل امکانات، بلاتکلیفی وضعیت، نداشتن اجازه مرخصی استحقاقی و استعلاجی و موارد دیگر دست به اعتصاب غذا می زنند.

این مطلب را در صفحه خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  

بازگشت به صفحه نخست