تماس با سردبیر > perslit@gmail.com بایگانی پیوندکده صفحه نخست بیانیه ها و برنامه ها کتابخانه صدا و ویدئو ادبیات بومی هنر داستان شعر
ویژه انقلاب

درخواست موسوی از زندانيان برای پايان اعتصاب غذا

باسمه تعالی

آزاد مردان زندانی! همه آزادی خواهان و حق طلبان پیام شمارا شنیدند و استواری شما را بر سر مطالبات انسانی و مشروع مشاهده کردند.
درود بر شما! ایستادگی شما گواه بر آن است که می توان بدن ها را به محبس کشید، اما نمی توان بر جان آن ها چیره شد.
عزیزان ملت و پیشتازان جنبش سبز! اکنون که پیام شما و خانواده های مبارزتان در سطح جهان و داخل کشور منتشر شده است، مردم نگران سلامتی شما به عنوان سرمایه های سبز کشورند. ما ازهمه شما درخواست می کنیم اعتصاب غذای خود را پایان دهید از مسوولان زندانها نیز می خواهیم که حقوق همه زندانیان را بر اساس همان قوانین و آئین نامه های ناقصی که وجود دارد، محترم شمارند و بیش از این آبرو و حیثیت کشوررا در پیش ملت های جهان در معرض حراج نگذارند.

میرحسین موسوی

تعدد روزنامه نگاران زندانی، نشانی از حقانیت جنبش سبز

محمد مصطفایی درخواست پناهندگی کرده است 

متين چوراب آتر، سخنگوی کميساريای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ترکيه، امروز چهارشنبه به راديو فردا گفت، پرونده درخواست پناهندگی فردی به نام محمد مصطفايی در دفتر امور پناهندگان سازمان ملل درترکيه بازشده است. همسر و برادر همسر محمد مصطفايی، اوائل هفته گذشته به جرم مخفی کردن اين وکيل و فعال حقوق بشر ايرانی، بازداشت شدند. محمد مصطفايی ، وکالت سکينه محمدی آشتيانی، متهم محکوم به سنگسار و ده ها نوجوان محکوم به اعدام را در سال های اخيربر عهده داشت.
جمهوری اسلامی به دنبال کمپين بين المللی عليه حکم سنگسار خانم محمدی آشتيانی، اقدام به لغو اين حکم کرد.

ظهارات زهرا رهنورد؛ از دوران قاجار هم عقب تریم

از دوران قاجر هم عقب تریم، به خاطر پیامک مردم را به زندان انداخته اند

تظاهرات اعتراضی مردم تبریز

جرس: مردم تبریز و شهرستانهای اطراف، روز یکشنبه دهم مرداد ٨۹، طبق قرار قبلی برای اعتراض به حقوق زبانی و فرهنگی شان، دست به تظاهرات زدند. بنا به گزارش های رسیده به جرس از منابع محلی، با وجود جو امنیتی سنگین حاکم بر تبریز با حضور نیروهای انتظامی و لباس شخصی که سعی در ایجاد رعب و وحشت در میان مردم داشتند، تجمع ابتدا در میدان ساعت تبریز شروع شد. مردم تبریز، با شعارهای "یاشاسین آذربایجان، آذربایجان میلتی ـ چکنمز بو ذیلتی، آذربایجان وار اولسون ایستمین کور اولسون، آذربایجان جانیمیز ــ دیلی وارلیقیمیز، تورک دیلینده مدرسه و ...." دست به تظاهرات اعتراضی  زدند. در ادامه تجمع کنندگان که قصد داشتند به سمت استانداری حرکت کنند از سوی نیروهای ضد شورش یگان موتوری مورد حمله قرار گرفتند.  به گفته فعالان حقوق بشر از تبریز چندین نفر توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند که تاکنون 12 نفر از بازداشت شدگان شناسایی شده اند.

یک زندانی پس از یازده سال حبس اعدام شد

خبرگزاری هرانا - رضا مهاجر زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، صبح گاه امروز یازدهم مرداد ماه اعدام شد. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این زندانی که از روز گذشته به سلول انفرادی بند 6 این زندان منتقل شده بود، صبح دوشنبه در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. گفته می شود رضا مهاجر یازده سال است که منتظر اجرای حکم اعدام می باشد و تاکنون سه بار به پای چوبه ی دار رفته بود اما در آخرین لحظات از اعدام آن صرف نظر شد. این زندانی به اتهام ارتکاب قتل به اعدام محکوم شده بود.

یادمان باشد که چه جنایتهایی بر ما رفت و جانیان هنوز بر سرکارند

همه کسانی که القاب اصلاح طلب و جنبش سبز و روشنفکران دینی در حکومت اسلامی را یدک می کشند، چرا در مورد قتل عام زندانیان بی دفاع سیاسی در سال 1367 سکوت کرده و هیچ نمی گویند!؟ این قتل عام با فتوای خمینی جلاد صورت گرفته است. چه ریگی در کفش این حضرات است که سکوت کرده اند!؟ اقایان موسوی و کروبی یکبار هم شده با خود و مردم این آب و خاک صادقانه برخورد کنید و حقایق را بخاطر مردم بگویید. آیا چنین صداقتی در شما هست!؟

جرس: خبرنگار جرس به نقل از منابع آگاه در تهران گزارش کرده است: نام محمد مخبر - فردی که کمتر کسی در خارج از حلقه های بسیار عالی نظام اسم او را شنیده بود - در لیست تحریم های اتحادیه اروپا به چشم می خورد.او کیست؟

انتشار گزارش ۱۴۵ صفحه اى قاضی رابرتسون در باره كشتارهاى سال ۶۷
شهران طبری

گروهی از زندانيان سياسی زندان اوين دست به اعتصاب غذا زدند 

گروهی از زندانيان سياسی زندان اوين در اعتراض به رفتار مأموران زندان و ايجاد محدوديت و مانع‌تراشی در ملاقات با خانواده‌هايشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. بهمن احمدی امويی، يکی از اين زندانيان است که در واکنش به اعتراضش به مقام‌های زندان، به سلول انفرادی فرستاده شده است. ژيلا بنی يعقوب همسر وی در گفتگو با راديو فردا به وضعيت وی اشاره دارد: «بهمن از سه روز پيش دست به اعتصاب غذا زده و دليلش تا آنجايی که من می‌دانم برخوردهای نامناسب و توهين‌آميزی بوده که مأموران و مسئولان بند ۳۵۰ با زندانيان داشتند». بنا به گفته‌ی منابع خبری تعداد افراد اعتصابی به بيش از ۱۵ نفر می‌رسد. عده‌ای از آنها که دست به اعتصاب غذا زده‌اند از جمله کيوان صميمی، عبدالله مؤمنی و بهمن احمدی امويی به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند.

قطع ناگهانی ارتباط زندانیان سیاسی بخصوص محکومین به اعدام

قطع ناگهانی ارتباط زندانیان سیاسی بخصوص محکومین به اعدام باعث نگرانی شدید خانواده ها شده است

سى سال پس از درگذشت آخرين شاه ايران؛ مصاحبه با فرح پهلوى
ژان خاکزاد

بازداشت همسر محمد مصطفایی

رهانا : روز گذشته بعد از احضار محمد مصطفایی به دادسرای امنیت و چهار ساعت بازجویی، بعد از ظهر ماموران امنیتی با حکم جلب به دفتر وی رفتند که ایشان در دفتر کار خود حضور نداشتند. شب گذشته ساعت ۱۱ همسر محمد مصطفایی (فرشته حلیمی) به همراه برادرش (فرهاد حلیمی) در نزدیکی دفتر مصطفایی در حالی که برای برداشتن ماشین وی رفته بودند بازداشت شدند، اگر تا آنان ۲۴ ساعت آزاد نشوند محمد مصطفایی باید برای پیگیری وضعیت آنان به زندان اوین مراجعه کند. به گزارش خبرنگار رهانا، پس از آن‌که روز شنبه، طی احضاریه‌یی کتبی محمد مصطفایی به دادسرای زندان اوین فرا خوانده شد و در آن‌جا در مورد شماره‌ حسابی که برای آزادی یکی از نوجوانان محکوم به اعدام اعلام کرده بود، مورد بازخواست قرار گرفته بود به محل کارش بازگشت. اما پس از آن باز هم به صورت تلفنی به شعبه دوم بازپرسی دادسرای شهید مقدس زندان اوین احضار شد. از دلایل بازداشت همسر  و برادر همسر وی  تا این لحظه اطلاعی در دست نیست. محمد مصطفایی وکالت تعداد زیادی از نوجوانان محکوم به اعدام را بر عهده داشته است و تا کنون برای آزادی آن‌ها به همراه فعالان حقوق کودک، گام‌ها موثری برداشته است.

انتشار قانون اساسی حکومت نحس اسلامی

هشدار گروه «همگرايی سبز جنبش زنان ايران» به مسئولان زندان اوين در مورد بی توجهی به مطالبات ۱۷ زندانی سياسی 

وبسايت « کلمه»، نزديک به مير حسين موسوی، روز جمعه گزارش داد که گروه « همگرايی سبز جنبش زنان ايران» در پيامی به مسئولان زندان اوين، هشدار دادند که به مطالبات ۱۷ زندانی سياسی ای که در اعتصاب غذا و در سلول های انفرادی هستند، پاسخ دهند و نگذارند فاجعه ای دلخراش و ناگوار رخ دهد. بر اساس اين گزارش، در نشست همگرايی سبز جنبش زنان ايران با حضور زهرا رهنورد، مينو مرتاضی لنگرودی، پروين فهيمی ، نوشين احمدی خراسانی ، جمعی از مادران صلح و طيف های مختلف فکری جنبش زنان ايران، از وضعيت ناگوار ۱۷ زندانی سياسی در حال اعتصاب ابراز نگرانی شده است. آنها از اين زندانيان خواستند اعتصاب غذای خود را بشکنند.

جبهه مشارکت از هواداران جنبش سبز خواست تا برای همبستگی با زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کنند 

جبهه مشارکت، مهم ترین حزب جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی، از هواداران «جنبش سبز» خواسته است تا برای همبستگی با زندانیان سیاسی روز شنبه، شانزدهم مرداد، "روزه سیاسی" بگیرند. این حزب در بیانیه یی به اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین اشاره کرده و از مخالفان دولت خواسته است تا با "روزه سیاسی" خود با این زندانیان و خانواده هایشان همدردی کنند. ۱۷ تن از زندانیان سیاسی در زندان اوین بیش از ۱۰ روز است که در اعتراض به وضعیت بد محل بازداشتشان و بدرفتاری ماموران زندان دست به اعتصاب غذا زده اند.

جرس: به دنبال اعتصاب 17 تن از زندانیان سیاسی در اوین و پیوستن خانواده های این زندانیان به آنها در مقابل اداره کل زندان ها، نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت مادران و برخی از اعضای خانواده این زندانیان کردند که با مقاومت سایر خانواده ها روبه رو شد.

محمد مصطفایی توسط پلیس ترکیه بازداشت شد

حمله نارنجکی به کاروان خودروهای احمدی نژاد در همدان

سایت خبرآنلاین در تهران: یک نارنجک دستی کنار یکی از خودروهای همراه احمدی نژاد در سفر امروز وی به همدان منفجر شد. محمود احمدی‌نژاد صبح امروز به همدان سفر کرده بود که در مسیر فرودگاه این شهر تا ورزشگاه قدس، این اتفاق رخ داد. خودروی مورد حمله، مینی‌بوسی بوده است که خبرنگاران همراه احمدی نژاد را منتقل می‌کرد. خودروی احمدی نژاد حدود 100 متر جلوتر از خودروی مورد حمله بود و هیچ آسیبی به او نرسیده است. این انفجار با صدا و دود بسیار همراه بود اما تا کنون از تلفات و یا مجروحین این حادثه خبری منتشر نشده است . پس از انفجار اعلام شد که فرد مهاجم دستگیر شده است.

بوشهر در اضطرابحمله نظامی به نیروگاه اتمی

این پیام کوتاه، شب گذشته با ذکر این نکته که نمی توانیم چند دقیقه بیشتر روی خط ارتباط باشیم، در اختیار پیک نت قرار گرفت:

امروز خبر برخورد یا سقوط یک هواپیمای بدون سرنشین به داخل محوطه نیروگاه اتمی بوشهر بسرعت در این شهر پیچید. شاید در فاصله یکساعت، مردم در تمام نقاط شهر درباره این حادثه صحبت می کردند. این خبر را اعلام آماده باش نظامی به کلیه واحدهای سپاه و ارتش در منطقه کامل کرد. مردم چنان نسبت به اخبار و بویژه اخبار مربوط به حمله نظامی حساس اند که حتی برای مدتی در شهر شایع شد که این حمله به تلاقی حمله به نفتکش ژاپنی صورت گرفته است. نیروگاه 25 کیلومتر با شهر فاصله دارد ولی به پایگاه دریایی و خصوصا رادار آن بسیار نزدیک است، بنابراین هدف قرار گرفتن هواپیمای بدون سرنشین بر فراز نیروگاه اتمی و سقوط آن به داخل این نیروگاه می تواند دور از ذهن نباشد. مردم بوشهر هر لحظه در انتظار و دلهره حمله قریبا الوقوع به نیروگاه یا پایگاه های نظامی بوشهر اند و صحبت از جنگ یا حداقل حمله به تاسیسات نظامی، در تمام محافل جریان دارد.

یورش پلیس ضد شورش به بند ۳۵۰ زندان اوین

تجمع خانواده های زندانیان اعتصابی اوین در مقابل دادستانی

عفو بین الملل ۶ مرداد را سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ می داند

بیچاره ها شما که ازحتی گور شاعرمان می هراسید، چه ادعای اقتدارتان است!گیلآوایی

یکی از بی شرمترین و ریاکارترین حاکمیت تاریخ ایران بر خاک بلا زده مان حکومت می کند. حاکمیتی که هیچ بنیان و اساس و نشان از درستی و راستی و شناسه های انسانی ندارد مگر کریه ترین، سیاهکارترین و ابله ترین نمادهایی که می توان تصورش نمود

انتشار نامهٔ محرمانهٔ استعفای موسوی از نخست وزیری

توضیح دلایل اصلی استعفای در دستخط نامه خیلی محرمانه موسوی در سال ۶۷ به خامنه ای

انفجار در دهانه خلیج فارس به نفتکش ژاپنی آسیب زد  

بر پایه خبرهای رسیده از دُبی و توکیو، یک کشتی نفتکش ژاپنی بر اثر انفجار در دریای عمان، در نزدیکی دهانه خلیج فارس آسیب دیده است. بگفته یکی از سخنگویان شرکت کشتیرانی «میتسویی»: در این انفجار که گمان می رود حمله یی تروریستی از بیرون به کشتی یاد شده بوده، به کسی آسیب جدی نرسیده است. این حادثه روز چهارشنبه، امروز، در نزدیکی تنگه هرمز روی داد. بگزارش اسوسیتدپرس از دُبی، ناوگان پنجم مریکا، که در بحرین مستقر است، درباره این حادثه تحقیق خواهد کرد. کشتی «اِم آستار»، متعلق به شرکت میتسویی در این حادثه آسیب دید اما توانست به راه خود ادامه دهد این کشتی، با ۲۷۰۰۰ تن نفت خام، از امارات متحده عربی رهسپار بندر «چیبا» در ژاپن بود.

دستگیری شاعر جوان سقزی و چهار جوان دیگر

گزارش دریافتی: 12 روز پیش شاعر جوان سقزی آقای قادر شیری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است . این شاعر که از اعضای فعال انجمن ادبی مولوی کرد شهر سقز است در مورخه 24 تیر ماه به همراه یکی از همکاران خود به نام امیر امانی به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزیسیون دستگیر شدند .خانواده نامبرده طی این مدت چند بار به اداره اطلاعات مراجعه کرده اما هنوز موفق به ملاقات با وی نشده اند . لازم به ذکر است که در همین مدت 4 جوان دیگر توسط نیروهای امنینی بازداشت شده و تا لحظه مخابره خبر از آنان اطلاعی در دست نیست

موسوی: هنوز لب به سخن نگشوده ام ولی ظاهرا گریزی نیست

به گزارش سایت کلمه، موسوی در تازه ترین سخنان خود ضمن بیان ناگفته هایی از جنگ هشت ساله ایران و عراق گفته است، این روزها عده ای مدعی شده اند که می خواستند بغداد را فتح کنند و دولت آن زمان مانع آن شده بود. بنده هنوز لب به سخن درباره دهه اول انقلاب باز نکرده ام و هیچ گاه هم میل نداشته ام در این باره صحبت کنم ولی ظاهرا مجبورم در صورت ادامه این تحریف ها برای دفاع از رزمندگان سلحشور و مدیران برجسته ای که در این میان سهمم عمده داشتند ناگفته های خود را بگویم و نیز بگویم که استعفای سال ۶۷ بر سر چه بود.

هدی صابر ربوده شد

  هدی صابر از فعالان ملی - مذهبی عصر امروز سوم مرداد 89 پس از خروج از محل کارش مفقود شده است. هدی صابر ساعت 5.5 بعدازظهر از محل کارش خارج شده و ساعت یک ربع به شش با همسرش در محل کار وی قرار داشته است. اما همسر وی تا ساعت 7 نیز  منتظر می ماند ولی خبری از صابر نمی شود. به احتمال زیاد او به شکل ربایش بازداشت شده است. در هفته گذشته نیز در هنگامی که وی در محل کارش حضور نداشته ماموران بدانجا مراجعه کرده بودند. سه هفته پیش نیز به صورت تلفنی برای تحمل زندانش احضار شده بود. اما وکیل او با مراجعه به دادگاه خواسته بود که حکم به صورت کتبی به وی ابلاغ شود. به وی گفته شده بود که این حکم کتبا ابلاغ خواهد شد. اما تا امروز خبری از ابلاغ کتبی حکم نبوده است.

این صفحه را خود در فیس بوک پیوند دهید:Share  
بازگشت به صفحه نخست