بازداشت بیش از 400 نفر در اصفهان


برادر و دو برادرزاده عبدالله نوری جزو بازداشت شدگان هستند

جنبش راه سبز (جرس): در اصفهان در شب عاشورا، نیروی انتظامی مانع از برگزاری مراسم شده اما درگیری رخ نداده است. براساس گزارش خبرنگار جرس،  دیروز بعد از ظهر از ساعت ۳ که قرار بوده مردم تجمع کنند، نیروهای لباس شخصی با لباس‌های مشکی‌رنگ و مجهز به ابزارهای مختلف سرکوب، به شدت و خشونت با مردم برخورد کرده‌اند.

براساس همین گزارش در طی درگیری‌هایی که در خیابان‌های حسین آباد اصفهان رخ داده است، ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر دستگیر شده و به زندان اصفهان منتقل شده‌اند و تا این لحظه بخش قابل توجهی هم‌چنان در زندان‌ هستند. در ميان دستگیر شدگان، حبیب نوری، برادر عبدالله نوری و دو نفر از برادر زاده‌‌های ايشان وجود دارند. حبیب نوری، برادر آقای عبدالله نوری، ۵۰ ساله است و رضا نوری فرزند او و برادر زاده‌اش، مهدی نوری فرزند اسدالله نوری در ميان دستگیرشدگان هستند.

 

بازداشت گسترده فعالان سیاسی در ایران

از بالا - راست: محمد باقریان، عمادالدین باقی، هاله سحابی، ابراهیم یزدی، مرتضی حاجی، قربان بهزادیان نژاد

در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر ایران، تعدادی از فعالان سیاسی از جمله چند نفر از افراد نزدیک به میرحسین موسوی و محمد خاتمی، و چند فعال سیاسی نزدیک به طیف ملی – مذهبی بازداشت شده اند.

روز دوشنبه ۷ دی (۲۷ دسامبر) وب سایت پارلمان نیوز، پایگاه اطلاع رسانی رسمی فراکسیون خط امام مجلس ایران، از بازداشت قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، و محمد باقریان، از مشاوران ارشد آقای موسوی خبر داد.

پارلمان نیوز همچنین از بازداشت علیرضا حاجی، مدیرعامل، و حسن رسولی، قائم مقام مدیرعامل بنیاد باران و ضبط بخشی از اسناد این بنیاد خبر داده است.

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، بنیاد باران را بعد از دوران ریاست جمهوری اش و به همراه عده ای از مدیران دولت خود تاسیس کرد. آقای حاجی که مدیرعامل این بنیاد است در دولت آقای خاتمی وزیر آموزش و پرورش و تعاون، و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ رئیس ستاد انتخاباتی آقای خاتمی بود.

ابوالفضل قدیانی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از دیگر چهره های سیاسی بازداشت شده نزدیک به احزاب اصلاح طلب در روز دوشنبه است.

دستگیری چهرهای سیاسی ملی – مذهبی

همچنین ماموران امنیتی ساعت ۳ بامداد دوشنبه با مراجعه به منزل ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و اولین وزیر خارجه ایران بعد از انقلاب، او را بازداشت کرده اند.

عماد الدین باقی، فعال حقوق بشری و روزنامه نگار نیز از بازداشت شدگان روز دوشنبه است.

فاطمه کمالی احمدسرایی، همسر آقای باقی، به بی بی سی فارسی گفت ماموران امنیتی با ارائه حکمی با امضای عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، آقای باقی را در منزلش بازداشت کرده است.

به گفته خانم احمدسرایی در حکمی که ماموران به آقای باقی نشان دادند، دلیل بازداشت او، "جلوگیری از سوءاستفاده از مرگ آیت الله منتظری" ذکر شده بود.

خانم احمد سرایی به بی بی سی گفت تاریخ پای حکم ۲۹ آذر و "پیش از پخش مصاحبه عمادالدین باقی با آیت الله منتظری بود که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد." به گفته خانم احمدسرایی آقای باقی در یک هفته ای که از فوت آیت الله منتظری می گذرد، هیچ اقدامی جز شرکت در تشییع جنازه او انجام نداده است.

رسانه های ایران همچنین از بازداشت هاله سحابی، از فعالان ملی – مذهبی و دختر عزت الله سحابی، و لیلا توسلی، عضو نهضت آزادی و دختر محمد توسلی رئیس دفتر سیاسی این تشکل، خبر داده اند.

خانم سحابی در هفته های اول بعد از انتخابات هم یک بار در حاشیه یکی از تجمع های اعتراضی بازداشت شد و دو هفته در بازداشت بود.

حشمت الله طبرزدی ، از فعالان سابق دانشجویی که چند سالی را هم در زندان بوده است، و مصطفی ایزدی، روزنامه نگار که کتابی نیز درباره آیت الله منتظری نوشته است، از جمله افرادی هستند که خبر بازداشت آنها در بعضی وب سایت های ایرانی منتشر شده است.

روز دوشنبه گزارش هایی هم از بازداشت تعداد دیگری از شخصیت های اصلاح طلب منتشر شد.

از جمله پارلمان نیوز از بازداشت علیرضا بهشتی شیرازی، سردبیر وب سایت کلمه که دیدگاه ها و اخبار میرحسین موسوی را منتنشر می کند، خبر داده بود که ساعاتی بعد خبر داد خانواده آقای بهشتی شیرازی حاضر به تایید یا رد خبر بازداشت او نشده اند.

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/12/091228_he_ir88_yazdi.shtml

 

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب info@perslit.com تماس با سردبیر perslit@gmail.com درباره ما