موج جدید دستگیری‌ها پس از وقایع خشونت‌بار عاشورا

۱۳۸۸/۱۰/۰۷

یک روز پس از وقایع خشونت‌بار روز عاشورا که به کشته شدن دست کم هشت نفر از معترضان انجامید، از تهران خبر می‌رسد که شمار دیگری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

در لیست جدید بازداشتی‌ها، نام‌های افراد نزدیک به میرحسین موسوی، محمد خاتمی و مهدی کروبی، به چشم می‌خورد و از جمله خبر رسیده‌است که عمادالدین باقی، حسین موسوی تبریزی و ابراهیم یزدی از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

آن طور که کمیته گزارشگران حقوق بشر گزارش داده است، عماد‌الدین باقی، روزنامه‌نگار و از فعالان حقوق بشر که صبح دوشنبه در پی احضار معاونت امنیت دادسرای انقلاب تهران در این مکان حضور یافته بود، با حکم دادسرا بازداشت شد.

همسر آقای باقی با تأیید این خبر، اعلام کرده است که اطلاع بیشتری در مورد سرنوشت وی ندارد.

آقای باقی که بیشتر در سال‌های ۷۹ تا ۸۱ و همچنین ۸۶ تا ۸۷ در زندان به سر می‌برد، در دوران مبارزات انتخاباتی، از مشاوران ارشد ستاد مهدی کروبی بود.

علاوه بر این سایت جرس خبر داده است که حسین موسوی تبریزی، از مقامات ارشد قضایی در زمان آیت‌الله خمینی و رئیس مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، یکشنبه شب به همراه شماری دیگر از اعضای این مجمع بازداشت شده است.

جرس بامداد روز دوشنبه به نقل از یک شاهد عینی خبر داده بود که گروه‌های لباس شخصی در قم، شامگاه روز یکشنبه به مجلس عزاداری مجمع محققین و مدرسین حمله کرده‌اند و به ضرب و شتم حاضران در این مجلس و پاره کردن نشان‌ها و نمادهای سوگواری پرداخته‌اند.

اکنون خبرگزاری برنا، از منابع خبری نزدیک به دولت اعلام کرده است که اعضای مجمع «به دنبال انجام اغتشاش در شب شام غریبان امام حسین در قم بودند» و می‌خواستند در مقابل بیت آیت‌الله خامنه‌ای در قم تجمع کنند که پیش از این اقدام بازداشت شده‌اند.

جرس همچنین خبر داده است که دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران، که به دنبال احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات، و امتناع از حضور در این دفتر، در ساعت سه بامداد روز دوشنبه در منزلش بازداشت شده است.

علاوه بر آقای یزدی شمار دیگری از اعضای دفتر سیاسی نهضت آزادی نیز به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده بودند. گزارش‌های رسیده از تهران، همچنین از بازداشت لیلا توسلی فرزند محمد توسلی از اعضای ارشد این تشکل سیاسی در صبح دوشنبه حکایت دارد.

دکتر ابراهیم یزدی پیشتر در خردادماه امسال و به فاصله چند روز از شکل‌گیری اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود اما به فاصله یک روز آزاد شد.

از دیگر بازداشت‌های روز یکشنبه می‌توان به بازداشت مهدی عربشاهی از فعالان دانشجویی و دبیر دفتر تحکیم وحدت اشاره کرد که به گفته منابع دانشجویی بعد از ظهر یکشنبه در پارک لاله تهران دستگیر شده است.

بازداشت نزدیکان میرحسین موسوی و محمد خاتمی

در همین حال سایت خبری نوروز، نزدیک به جبهه مشارکت ایران، خبر داده است که مأموران امنیتی با مراجعه به دفتر بنیاد باران مرتضی حاجی و حسن رسولی، مدیرعامل و قائم مقام این بنیاد را بازداشت و اسناد و مدارک موجود در این بنیاد را توقیف کرده‌اند.

بنیاد باران توسط محمد خاتمی و پس از پایان دوران ریاست جمهوری وی پایه‌گذاری شده و پیگیر برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی رئیس جمهور پیشین ایران است.

نوروز همچنین خبر داده است که از روز یکشنبه تا کنون، علیرضا بهشتی شیرازی و محمد باقریان و قربان بهزادیان نژاد، از مشاوران و اعضای ارشد ستاد میرحسین موسوی نیز بازداشت شده‌اند.

آینده از سایت‌های منتقد دولت همچنین به لیست نزدیکان بازداشت شده میرحسین موسوی نام آقای فروزنده مسئول دفتر وی را اضافه کرده است.

موج تازه فشارها بر محمد خاتمی و میرحسین موسوی در حالی است که در وقایع روز عاشورا در تهران، علی حبیبی موسوی، خواهر زاده میرحسین موسوی با شلیک گلوله به قتل رسید و در حالی که ساعتی پس از انتشار خبر مرگ وی خبرگزاری‌های دولتی مدعی شدند که نوع سلاح و گلوله اصابت کرده به وی شناسایی شده است، صبح امروز سایت‌های نزدیک به معترضان نوشتند که جسد وی از بیمارستان ربوده شده است.

در شب عاشورا نیز لباس شخصی‌ها با حمله به بیت آیت‌الله خمینی، سخنرانی محمد خاتمی در محل حسینیه جماران را بر هم زدند و شعارهایی در حمایت از رهبر کنونی جمهوری اسلامی سر دادند.

پلیس ایران علاوه بر تأیید کشته شدن پنج نفر در درگیری‌های عاشورا، تا کنون از دستگیری ۳۰۰ نفر خبر داده است اما آمار تأیید شده از سوی پلیس در حالی است که منابع مستقل تعداد کشته‌شدگان روز عاشورا در ایران را هشت نفر ذکر کرده‌اند و گاردین از بعدازظهر روز یکشنبه این شمار را ۹ نفر ارزیابی کرده است.

http://www.radiofarda.com/content/F7_New_Arrestments_in_Iran_After_Ashura/1915460.html

 

ابراهیم یزدی بازداشت شد

جنبش راه سبز (جرس): ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی بازداشت شد.

به گزارش خبرنگار جرس، ماموران امنیتی ساعت سه بامداد ، دکتر ابراهیم یزدی رادر منزل این فعال سیاسی بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

دکتر یزدی روز دوشنبه به اتفاق اعضای دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران احضار شده بود اما به دفتر پی گیری وزارت اطلاعات نرفت.

همزمان خبرنگار جرس گزارش داد که لیلا توسلی، دختر مهندس محمد توسلی و خواهر زاده ابراهیم یزدی نیز ساعت یک و نیم بامداد د رمنزل پدرش بازداشت شده است.

دستگیری ‌سه تن از نزدیكان ‌موسوی

سایت آینده نیوز: سه تن از نزدیكان مهندس موسوی امروز دستگیر شدند.

فروزنده مسئول دفتر مهندس موسوی، محمد باقریان مشاور ارشد مهندس موسوی، و قربان بهزادیان نژاد رییس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی امروز دستگیر شدند.

رئيس مجمع محققين حوزه قم دستگير شد

سایت عصر ایران: رئيس مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم دستگير شد.

خبرگزاری برنا نوشت: سید حسین موسوي تبريزي به همراه برخي ديگر در مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم دستگیر شدند.

 

دستگیری فعالان سیاسی

به گفته خبرگزاری‌های خارجی و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در ایران برخی از فعالان سیاسی و مذهبی در روز دوشنبه (۷ دی) بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری‌های خارجی می‌نویسند که در ساعت ۳ بامداد روز دوشنبه (۷ دی) نیروهای امنیتی، ابراهیم یزدی، دبیرکل "نهضت آزادی ایران" را در منزلش بازداشت و به محل نامعلومی انتقال داده‌اند. به گفته سایت خبری "جرس"، درهفته گذشته ابراهیم یزدی به همراه دفتر سیاسی نهضت آزادی به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات احضار شده بود، اما وی از مراجعه به این وزارت‌خانه امتناع کرده بود.

لیلی توسلی، دختر محمد توسلی و خواهرزاده ابراهیم یزدی نیز در صبح روز دوشنبه در منزل پدرش بازداشت شده است.

بازداشت رئیس مجمع محققین حوزه علمیه قم و همکاران موسوی

به گزارش سایت‌های خبری در ایران تعدادی از فعالان سیاسی و همکاران میرحسین موسوی در روز دوشنبه بازداشت شدند. به گزارش خبرنگار سایت "آینده"، فروزنده، مسئول دفتر مهندس موسوی، محمد باقریان، مشاور ارشد وی، و قربان بهزادیان‌نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی، از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

به گفته همین سایت خبری سید حسین موسوی تبریزی، رئیس مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، و برخی دیگر از همکاران وی در حوزه علیمه نیز دستگیر شدند.

انتشار اخبار نادرست در رسانه‌های جمهوری اسلامی

به گفته خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، وزارت اطلاعات تعداد کشته‌شدگان را ۱۵ تن اعلام کرده است. وزارت اطلاعات ۵ تن از کشته‌شدگان را قربانی "گروه‌های تروریستی" دانسته و ۱۰ کشته دیگر را وابسته به "گروه‌های ضدانقلاب" معرفی کرده است.

رسانه‌های دولتی و روزنامه‌های وابسته به حکومت از جمله روزنامه "کیهان" ادعا می‌کنند، که در حمله "اغتشاشگران به مردم عزادار" برخی از شهروندان جان خود را از دست داده‌اند. بطور نمونه خبرگزاری فارس با استناد به گزارش وزارت اطلاعات خبر از دستگیری "عناصر گروهگ‌های ضد انقلاب" داده و کشته‌شدن خواهرزاده میرحسین موسوی را "اقدامی مشکوک" و "پروژه کشته‌سازی فتنه‌گران و سناریوی شماره ۲ ندا آقا سلطان" قلمداد کرده است.

 

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب info@perslit.com تماس با سردبیر perslit@gmail.com درباره ما