حضور معترضان در خیابان‌های مرکزی تهران و شلیک گاز اشک‌آور

۱۳۸۸/۱۰/۰۶


گزارش‌های اولیه از تهران حاکی است که از نخستین ساعات روز یکشنبه، روز عاشورا، خیابان‌های مرکزی شهر بار دیگر به صحنه حضور معترضان و مخالفان دولت بدل شده و نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن معترضان دارند.

بر اساس گزارش شاهدان عینی در چند نقطه‌ مرکزی شهر تهران در مسير خيابان انقلاب، پل چوبی، تقاطع رستگاران، و ميدان فردوسی تجمعاتی از جانب مخالفان دولت شکل گرفته است.

معترضان در این تجمعات شعارهایی چون «مرگ بردیکتاتور»، «یاحسین میرحسین»، «این لشکر حسینه، حامی میرحسینه» و «هیهات من الذله» سر می‌دهند.

يک شاهد عينی در همین ارتباط به رادیو فردا گفت که ترافيک زيادی در خيابان‌های منتهی به خيابان انقلاب به چشم می‌خورد و عابران پياده در حال حرکت به تقاطع‌های اصلی خيابان انقلاب هستند.

این شاهد عینی که در حوالی پل بهار در خیابان انقلاب حضور داشت گفت که مردم در دو طرف خیابان به سمت میدان انقلاب در حال حرکت هستند و هر جا که جمعیت تراکم پیدا می‌کند، به سر دادن شعار می‌پردازند.

این شاهد عینی گفت که چندین گروه چندهزار نفره از مردم در این مسیر به سمت میدان انقلاب در حال حرکت هستند و مردم به صورت آشکارا نمادهای سبز به همراه دارند.

وی همچنین حضور نیروهای انتظامی را در مناطق مرکزی شهر پرشمار توصیف کرد و در عین حال گفت که گروه‌هایی از لباس شخصی‌ها در نزدیکی میدان فردوسی به مردم حمله کرده‌اند.

این شاهد عینی در مورد نیروهای انتظامی و امنیتی گفت که این نیروها ترکیبی از نیروهای گارد ویژه، نیروهای سپاه پاسداران و لباس‌شخصی‌ها هستند که لباس شخصی‌ها عمدتاً به بی‌سیم و باتون مجهز هستند.

حضور نيروهای امنيتی همچنین در مسير خيابان انقلاب، ميدان فردوسی و محدوده‌ دانشگاه تهران، بسيار سنگين گزارش شده است.

وب‌سایت‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان همچنین از اصفهان خبر داده‌اند که مراسم سنتی شب عاشورا که هر ساله در مسجد اعظم حسین‌آباد، پایگاه آیت‌الله طاهری اصفهانی، برگزار می‌شد، شب گذشته با دخالت نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها لغو شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای دولتی با بستن در مسجد اعظم بر روی مردم، مانع از اجتماع آنها در مجلس و برگزاری این مراسم شدند و همچنین لباس شخصی‌ها به ضرب و شتم حاضران پرداختند.

این رویداد مقارن با حمله نیروهای دولتی به بیت‌الله خمینی در تهران صورت گرفته است، که به ناتمام ماندن سخنرانی سیدمحمد خاتمی در حسینیه جماران انجامید.

شب گذشته نیروهای حکومتی با استفاده از گاز اشک‌آور، باتوم،  شوک الکتریکی و زنجیر به حاضران در محل حسینیه جماران حمله‌ور شدند و به ضرب و شتم آنها پرداختند و پس از آن پلیس برای متفرق کردن مردم متوسل به گاز اشک‌آور شد.

http://www.radiofarda.com/content/F7_Tehran_Ashoura_Protest/1914627.html

 

درگیری های شدید در اعتراضات روز عاشورا در ایران

تهران

این عکس را یکی از حاضران در صحنه درگیری به خبرگزاری آسوشیتدپرس داده است

گزارش های تأیید نشده از کشته شدن ۴ نفر از معترضان در تهران و درگیری‌های شدید در اصفهان، نجف آباد، شیراز و اردبیل حکایت دارد.

شاهدان عینی به خبرنگاران خبرگزاری های بین المللی در تهران گفته اند که کشته شدن چهار نفر از معترضان را دیده اند.

سایت اینترنتی جرس، پایگاه خبری نزدیک به معترضان هم از کشته شدن چهار نفر در تهران خبر داده است.

گزارش هایی هم از درگیری میان معترضان و نیروهای انتظامی و امنیتی در نجف آباد، اصفهان، شیراز و اردبیل منتشر شده است.

این گزارش ها حاکی است پلیس برای متفرق کردن جمعیت در تهران از گاز اشک آور استفاده کرده است. خبرهای ضد و نقیضی در باره آتش زدن موتور نیروی انتظامی ارسال شده است.

ایران خبرنگاران خارجی را از پوشش این تجمعات منع کرده و رسانه های دولتی نیز اخبار تظاهرات معترضان را پوشش نمی دهند.

سایت های نزدیک به جناح اصلاح طلب در ایران گفته اند که پلیس و نیروهای امنیتی حضوری محسوس در خیابان های تهران دارند.

پیش از ایام محرم نیروی انتظامی هشدار داده بود که اگر کسانی در حاشیه عزاداری محرم دست به "کارهای خلاف امنیت" بزنند آنهار را دستگیر خواهد کرد.

این سایت ها گفته اند صدها پلیس ضد شورش و نیروهای امنیتی در میدان هفت تیر، خیابان انقلاب و نزدیکی بازار مستقر شده اند.

در درگیری های روز شنبه در روز تاسوعا پلیس از باتوم و گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

غیر از تهران در چند شهر دیگر از جمله اصفهان نیز روز گذشته درگیری هایی صورت گرفت.

مراسم عاشورای امسال مصادف با هفتمین روز درگذشت آیت الله منتظری، رهبر معنوی مخالفان است.

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/12/091227_iran_ashoura.shtml

بازگشت به صفحه نخست

تماس و ارسال مطالب info@perslit.com تماس با سردبیر perslit@gmail.com درباره ما