جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان در اسکاتلند

 


جشنواره فرهنگی  هنری چرخه افغانستان در اسکاتلند

 

جشنواره فرهنگی هنری "چرخه افغانستان" (Reel Afghanistan)، از امروز پنجشنبه ۲۱ فوریه در شهر ادینبرا (ادینبورگ) پایتخت اسکاتلند آغاز شد.

در این جشنواره که به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت، حدود سی فیلم از افغانستان یا درباره افغانستان، پنج نمایشگاه عکس و صنایع دستی و چند کنسرت موسیقی افغانی برگزار می شود.

بنیاد خیریه مدارس افغانی، دانشگاه اسکاتلند، موسسه هنری فایرفلای و شاخه اسکاتلند شورای فرهنگی بریتانیا، از برگزار کنندگان این جشنواره هستند.

برگزار کنندگان می گویند هدف از راه اندازی جشنواره فرهنگی هنری افغانستان، در کنار ایجاد فرصتی برای معرفی سینما و هنر این کشور به جامعه بریتانیا، آگاهی دادن در مورد مسائل مرتبط با افغانستان است.

آنها همچنین معتقدند که افغانستان، به عنوان پلی میان آسیا و خاور میانه، دارای موقعیتی استراتژیک است و واقع شدن در منطقه حساس شبه قاره هند، آسیای مرکزی و خاورمیانه، این کشور را به چهار راه فرهنگی غرب و شرق تبدیل کرده است.

این نخستین بار است که جشنواره ای به این بزرگی و با چنین تنوعی، درباره افغانستان برگزار می شود.

فیلمسازان و هنرمندان افغانی از داخل و خارج افغانستان، به همراه هنرمندان، فیلمسازان و عکاسان بریتانیایی که درباره افغانستان، فعالیت فرهنگی کرده اند، در این جشنواره تولیدات خود را به نمایش می گذارند.

شب گذشته (چهارشنبه ۲۰ فوریه)، پارلمان اسکاتلند، میزبان هنرمندان و برگزار کنندگان جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان بود.

این مراسم، با اجرای موسیقی محلی افغانی توسط گروه هنری خرابات همراه بود.

"تصویر واقعی" افغانستان

لیندا فابیانی وزیر فرهنگ دولت محلی اسکاتلند، طی سخنانی در این مراسم، با استقبال از برگزاری جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان، گفت مردم همواره از طریق رسانه ها، خبرهایی از جنگ و خشونت از افغانستان می شوند، که نمایانگر تصویر واقعی این کشور نیست.

خانم فابیانی گفت تصویر و هویت واقعی افغانستان که تحت الشعاع جنگ قرار گرفته، فرهنگ غنی و تمدن کهن آن است.

لیندا فابیانی وزیر فرهنگ دولت محلی اسکاتلند

روی کراس مدیر شورای فرهنگی بریتانیا در اسکاتلند نیز، در گفتگو با بی بی سی، میزان استقبال مردم، مقامات محلی و گروه های داوطلب از برگزاری جشنواره فرهنگی هنری افغانستان را بسیار قابل ملاحظه عنوان کرد.

آقای کراس نیز ابراز عقیده کرد که مردم می خواهند چهره دیگری از افغانستان ببینند.

موسیقی سنتی افغانی

هنرنمایی گروه موسیقی خرابات، در پارلمان اسکاتلند، مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

سوزن هاوارد، یک کارمند بازنشسته که می گفت شوهرش سالها پیش از جنگ، با موتورسیکلت به افغانستان سفر کرده، گفت با شنیدن موسیقی عاطفی افغانی، بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و اشک در چشمانش جاری شده است.

مریم قربان کریمی، دانشجوی ایرانی مقیم اسکاتلند هم گفت که از شنیدن موسیقی سنتی افغانی لذت برده و به عنوان همسایه افغانستان، بسیار خوشحال است که می بیند هنرمندان آن کشور، تلاش می کنند افغانستان واقعی را به مردم جهان غرب معرفی کنند.

این جشنواره، شامگاه امروز پنجشنبه، با نمایش فیلم هنری اسامه، ساخته صدیق برمک سینماگر افغان آغاز می شود.

قرار است پس از نمایش هر فیلم، جلسات پرسش و پاسخ با حضور سینماگران افغان برگزار شود.

جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان، تا هشتم ماه مارس ادامه دارد و به علت فشرده بودن برنامه ها، برخی از نمایشگاه های آن، پیش از آغاز رسمی جشنواره برگزار شده است.

برگرفته از بی بی سی

 

بازگشتwww.perslit.com