رقص جوانان اسکاتلندی با آوای 'الله هو'


رقص با آوای "الله هو" در دانشگاه ادینبرگ

بیشتر تماشاگران کنسرت دختران و پسران جوان دانشجو از اسکاتلند و دیگر نقاط بریتانیا بودند

 

بیش از سیصد تن در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، نزدیک به چهار ساعت به تماشای اجرای موسیقی سنتی افغانی نشستند و همراه با قوالی خوان های گروه موسیقی احمد شام، "الله هو، الله هو" گفتند.

در سومین روز جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان که از ۲۱ فوریه تا هشت مارس در شهر ادینبورگ برگزار شده است، دو گروه موسیقی سنتی افغانی، در دانشگاه این شهر، به معرفی هنر موسیقی افغانستان، و اجرای ساز و آواز سنتی پرداختند.

در این مراسم که از ساعت چهار عصر به وقت محلی آغاز شد و تا هشت شب ادامه داشت، ابتدا پرفسور نایجل آزبورن (Nigel Osbourne)، استاد موسیقی و توسعه اجتماعی در دانشگاه ادینبورگ، به معرفی موسیقی افغانی و تفاوت ها و شباهت های آن با موسیقی دیگر کشورهای منطقه پرداخت.

او همچنین در گفتگویی با بی بی سی، موسیقی افغانی را منحصر به فرد خواند و گفت برای رشد این موسیقی، دولت افغانستان از طریق کمک به آموزش و ایجاد فرهنگ شنیدن موسیقی اصیل، و مردم از راه تقویت بازار عرضه موسیقی داخلی، می توانند به رشد این هنر کمک کنند.

عکسهایی از مراسم را ببینید

پرفسور آزبورن، استاد موسیقی و توسعه اجتماعی در دانشگاه ادینبورگ، به معرفی موسیقی افغانی و تفاوت ها و شباهت های آن با موسیقی دیگر کشورهای منطقه پرداخت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سپس، گروه موسیقی خرابات، شماری از آلات موسیقی سنتی افغانی، از جمله طبله، رباب، دمبوره (تنبور)، زیربغلی و دلنواز را به حاضران معرفی کردند.

اعضای گروه خرابات، به طور جداگانه، به معرفی هر وسیله موسیقی، خواستگاه و نوع ساز آن پرداختند.

این گروه، سپس چند قطعه موسیقی سنتی، غزل و قوالی و آوازهایی به زبان فارسی و پشتو اجرا کرد.

رقص با "الله هو"

در ادامه، گروه قوالی احمد شام، به روی صحنه رفت تا برای حاضران، به اجرای قوالی و موسیقی صوفیانه بپردازد.

پس از پایان برنامه، حاضران برخاستند و برای دقایقی، به طور ممتد، هنرمندان افغان را تشویق کردند و برای آنها دست زدند

پیش از آغاز این بخش از برنامه، فاروق ورکزی از همراهان گروه قوالی احمد شام، در پیامی به حاضران گفت: "آنچه ما امشب برای شما اجرا می کنیم، هنری است که نه مرز می شناسد، نه مذهب، نه رنگ و نه نژاد."

اعضای گروه قوالی افغانی، پیش از اجرای برنامه، بر روی صحنه دست به دعا بلند کردند و از خدا خواستند تا پیام این هنر صوفیانه را به قلب های حاضران منتقل کند. تماشاگران کنسرت نیز، که بیشترشان دختران و پسران جوان دانشجو از اسکاتلند و دیگر نقاط بریتانیا بودند، بدون اینکه کسی دعا را برای آنها ترجمه کند، به همراه اعضای گروه قوالی دست بلند کردند و آمین گفتند.

آنها به همراه قوالی خوان های افغان، تا پایان برنامه، الله هو، الله هو کردند، کف زدند و سرجنباند.

 

 

 

 

 

فاروق ورکزی

'آنچه ما امشب برای شما اجرا می کنیم، هنری است که نه مرز می شناسد، نه مذهب، نه رنگ و نه نژاد'

شماری از دختران و پسران جوان اسکاتلندی، که به دلیل پر بودن سالن، در پیش روی صحنه بر روی زمین نشسته بودند، همزمان با اوج گرفتن موسیقی، همراه با آوای صوفیانه قوالی خوان ها، کف می زدند و در جای خود می رقصیدند.

پس از پایان برنامه، حاضران برخاستند و برای دقایقی، به طور ممتد، هنرمندان افغان را تشویق کردند و برای آنها دست زدند.

زبان معرفت یا زبان هنر؟

رقص دختران و پسران با آوای صوفیانه الله هو، الله هو، موضوع صحبت ما با شماری از هنرمندان و حاضران بود.

جوانان حاضر در کنسرت، می گفتند آنچه آنها را به شور و وجد آورد و باعث شد تا برقصند، شاد و هیجان انگیز بودن موسیقی بوده است.

یک دختر شرکت کننده در کنسرت

جوانان حاضر در کنسرت، می گفتند آنچه آنها را به شور و وجد آورد و باعث شد تا برقصند، شاد و هیجان انگیز بودن موسیقی بوده است

اما پاسخ قوالی خوان های افغان به این پرسش، متفاوت بود. آنها معتقد بودند که "خداوند از طریق هنر قوالی، نور معرفت را به دل شنوندگان این آواز می تاباند" و همین باعث به وجد آمدن آنها درهنگام شنیدن قوالی می شود.

یکی از قوالی خوان ها، در پایان مراسم، خطاب به دیگری می گفت: "آیا این سقف (اشاره به تالار دانشگاه ادینبرگ)، با خودش فکر می کرد که زمانی در زیر آن، ذکر الله گفته شود؟".

هردو گروه موسیقی و قوالی افغانی، قرار است روز یکشنبه ۲۴ فوریه، در کنسرت بزرگتری که انتظار می رود شمار شرکت کنندگان آن به هزار تن برسد، به اجرای موسیقی بپردازند.

نمایش فیلم

در ادامه نمایش فیلم در جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان، دو فیلم مستند از رویدادهای پیرامون جنگ افغانستان به نمایش گذاشته شد.

فیلم اول، آوای ماه (Voice of the Moon) ساخته ریچارد استنلی، یک فیلم ساز اهل آفریقای جنوبی و دیگری (ا)فغانستان، وضعیت ناممکن، از عتیق رحیمی، فیلمساز افغانی مقیم فرانسه بود.

فیلم آوای ماه، که در سال ۱۹۹۰ میلادی ساخته شده، وضعیت جبهه های جنگ مجاهددین علیه دولت دکتر نجیب الله را به نمایش می گذارد.

(ا)فغانستان، وضعیت ناممکن نیز، به بررسی مصور چهل سال رویدادهای سیاسی افغانستان می پردازد و هر دوره را به طور جداگانه، به چالش می کشد.

جشنواره فرهنگی هنری چرخه افغانستان، تا هشت مارس ادامه دارد.

برگرفته از بی بی سی

 

بازگشتwww.perslit.com